Hogy is van ez a három hónap segély álláskeresőknek?
Hogy lehet igénybe venni, illetve tényleg a minimálbér 100%-a jár?
Vállalkozásban dolgoztam, de leállt a cég, és átraktak fizetés nélküli szabadságba.
Ha kilépek, és igénybe veszem ezt a segélyt, akkor 3 hónapig kapom feltétel nélkül?
Ha az igénylést megelőző 3 évben volt legalább 360 nap munkaviszonyod, akkor jár. 10 nap munkaviszonyoként 1 napig, de max 90 napig. Vagyis ha 598 nap munkaviszonyod volt, akkor 59 napig, ha meg kisebb szünetekkel végigdolgoztad a 3 évet, akkor 90 napig.
Összege a bruttó átlagfizud 60%-a, de max a bruttó minimálbér, amiből 25%-ot vonnak.
Az elmúlt 3 évben kell lennie min. 360 nap biztosítotti jogviszonyodnak - magyarul legalább egy évet már kellett dolgoznod bejelentetten.
Ha a cég nem bocsátott el, akkor a helyedben inkább alkalmi munkát keresnék - pl. futár, stb.
Más: nem tudom, azt tudod-e, hogy fizetés nélküli szabadságnál MÁSNAPTÓL nincs TB-d, azaz azonnal be kell jelentkezned a TB alá (NAV-nál) és magad után fizetni. Itt nem él a 45 nap türelmi idő.
[link] illetve az innen letölthető doc fájl alapján:
"Hogy lehet igénybe venni"
"Tényleg a minimálbér 100%-a"
Az álláskeresési járadék összegét a kérelem benyújtását megelőző négy teljes naptári negyedévben az érintett jogviszonyokban elért [...] munkaerő-piaci járulék alapja [az a bruttó bér, amire be voltál jelentve és ami után megfizették a munkaerőpiaci járulékot - a szerk.] (a továbbiakban: járulékalap) havi átlagos összegének alapulvételével kell kiszámítani.
A járadék összege a folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely azonban nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napi összegénél. Ha a járadék számításánál figyelembe vett összeg nem éri el minimálbért, akkor a járadék számításának alapja a fentiek szerint számított összeg 60%-a.
"3 hónapig kapom"
Az álláskeresési járadék folyósításának időtartama minimum 36, de legfeljebb 90 nap. Minden 10 nap jogosultsági idő [ amely alatt az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző három év alatt munkaviszonyban, közfoglalkoztatási jogviszonyban töltött] 1 nap járadékfolyósítási időnek felel meg.
"feltétel nélkül"
Ki jogosult álláskeresési járadékra?
Az a személy, aki:
• álláskereső, és
• az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik, és
• kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban nem áll, és
• vállalkozói tevékenységet sem folytat, és
• munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és
• számára a foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
(A foglalkoztatási szerv általában nem tud megfelelő munkát felajánlani.)
Érdemes elolvasni az "Álláskeresési ellátás megállapításához szükséges dokumentumok" részt is.
"Hogy lehet igénybe venni"?
Ahhoz, hogy az álláskeresőket megillessék az egyes támogatások, [...] az álláskeresőknek regisztrálniuk kell magukat a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat bejelentett lakcím alapján illetékes foglalkoztatási osztályán (korábbi elnevezés alapján kirendeltségén).
Hova fordulhatok pontosan?
Az Önhöz legközelebb levő foglalkoztatási osztályt megkeresheti keresőnk segítségével.
"nem tudom, azt tudod-e, hogy fizetés nélküli szabadságnál MÁSNAPTÓL nincs TB-d, azaz azonnal be kell jelentkezned a TB alá (NAV-nál) és magad után fizetni. Itt nem él a 45 nap türelmi idő."
Ez alapból így igaz, de állítólag most nem így van. Ha valaki fizetetlen szabadságra kényszerül, biztosított marad, nem kell fizetnie a eü. szolg. járulékot. A kormány azon van, hogy a munkáltatónak kelljen a dolgozók helyett befizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!