El lehet helyezkedni rendszergazdaként?
Ma tehát mondjuk 2020-ban tényleg van szükség rendszergazdákra? Ha igen hol és miért?
Amiből én ki tudok indulni az az iskolában látott rendszergazda. Tulajdonképpen nem igazán gondolom, hogy van olyan a tevékenység listáján amit ne tudna bárki megcsinálni. Minden gépet lepucolni nullára, ha tönkre ment egy kábel akkor az ő cserélte, ha a tanároknak valami problémájuk akadt akkor meg kellett oldani, de ez nem olyan nagy cucc. És gondolom ráadásul nem hiszem, hogy sokat keresnének vele. Amire viszont nincs rálátásom az az ipari rész. Tényleg kellenek a rendszergazdák? Mit csinálnak?
Takarító miért kell? Elvégre, ha az embernek van üresjárata munka közben, nyugodtan elmehet wc-t pucolni, mert belefér, nem?
Elég ostobácska a kérdés.
Szia, én rendszergazdaként dolgoztam 2,5 évet alkalmazottként, most pedig fél éve vagyok egyéni vállalkozóként rendszergazda.
OKJ-v papírom van, kezdésnek az elegendő, de ha multihoz akarsz menni, kelleni fog még egy erős angol nyelv, és minősítő vizsgák (MCSE, Cisco stb -attól függ, mire szakosodnál).
Én jelenleg több KKV-hoz járok ki, szerződés keretében.
Kb minden IT feladatot én csinálok a legegyszerűbb dolgoktól kezdve, ami szükséges, hogy dolgozni tudjanak az ügyfelek...
Néhány dolog:
Először is létre kellett hozni egy hálózatot (Routerek, switchek, AP-k, stb). Ezeket megfelelően (biztonságosan) beállítani, és működtetni. Kiajánlani a szervereket, telepíteni, létrehozni a virtuális gépeket, a felhasználókat, a levelezést, az alkalmazásokat (elég sok egyedi alkalmazást használnak a legtöbben: pl. számlázó programok).
Aztán a szoftverkörnyezet megteremtése, kliensek (PC - nyomtató) kiajánlása, telepítése, beüzemelése.
Levelezőrendszeren SPAM szűrés beállítása. Szerverek frissítése, karbantarátsa, biztonsági mentés (részben automatizálva -de ezeket is ellenrőzni kell).
Aztán a nyomtatók, scannerek beállítása, stb.
És ha épp nincs a fentiekhez hasonló projekt, akkor hív Juci néni, hogy nem indul el az abevjava... vagy elromlott a nyomtató, nem kapja meg a leveleket, "eltűnt" egy fontos mappája, frissített a gép, és már nem kapcsol be, vagy nem működik a wifi, stb.
Ez csak az én munkaköröm egy kis szelete, 1000 mást csinálok még, hiszen kb 10 céghez járok havi szinten (meg jónéhányhoz ritkábban, mivel a legtöbb probléma távolról megoldható), de időnként kollégáknak is besegítek, és mindig van újfajta probéma, teendő (pl most járt le a Windows 7 támogatása, tavaly a kollégáimmal kb 400 gépet frissítettünk Windows 10-re összesen).
Szóval igen kellenek rendszergazdák különben nem tudna működni semmilyen cég!
Sem a bankok, sem a fuvarcégek, sem a gyártósorok, sem az ügtyvédi, könyvelői irodák... sem a weboldalak, mint a facebook...
Fizetés pedig kezdődik onnan hogy:
Állami szektor: bérminimum... az kb nettó 160 ezer most (ez növekszik ha sokat dolgozol állami szektorban).
Egészen a senior rendszermérnökökig, vagy egyéb szakosodott "rendszergazdákig", sokügyfeles egyéni vállalkozókig akik gyakran nettó 500-700 ezer körül meg tudnak keresni egy hónapban.
Viszont ennek ára van: Sok év tapasztalat, vizsgák, angol nyelvtudás, vezetői képesség, többműszakos rend, vagy egyéni vállalkozó esetén pl a nyaralás lemondása az utolsó pillanatban, ha épp galiba van egy ügyfélnél.
Szóval egy rendszergazda nagyon sok mindent csinálhat, de minden cégnél, minden pozicióban más-más a dolga, és a fizetési sáv is elég vastag. Tapasztalat nélkül 150-300 nettó körül lehet leginkább elhelyezkedni, 2-5 év tapasztalattal 300-500 körüli nettó a jellemző azoknál, akik tényleg felszedtek egy kis tudást, tapasztalatot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!