Te miért nem leszel/lennél villanyszerelő?
A kérdés természetesen nem a már karrierhelyzetben lévő embereknek szól.
Németországban 2000-2200 eurókat lehet vele keresni úgy, hogy fizetik a szállást, 13. Havi fizetés stb. 3-4 év munkával akár egyedül is lakást tudnál venni élhető helyen, ezzel az egész további életedet megalapozhatnád. Még ha be is bukna az építőipar, sok gyárba keresnek ilyen olyan karbantartót, amikre jó ez a szak.
Téged mi tart vissza?
Én az ipari automatizálásban dolgozom ~8 éve, némi betekintésem volt pályakezdő koromban az épületvillamosságba, erősáramú rendszerekbe, sok elosztót, energiaátviteli szekrényt, kalocsát csináltam anno. Öcsém villanyszerelő, néha hétvégente vállalunk ketten villanyszerelést, mérnöki fizetést kiegészíteni tökéletes tevékenység. De napi szinten sem alkalmazottként, sem vállalkozóként nem csinálnám. Ha új épületben csöveztek, húztok kábelt akkor ki vagytok téve az aktuális időjárásnak, egész nap primitív, félig alkoholista, félig börtönlakó segédmunkásokkal vagy körülvéve, folyamatos konfliktus a vizesekkel, gázosokkal, festőkkel, burkolókkal. Csúnyán fogalmazva valamelyik mindig beleköp a levesedbe, utána meg megy a harc a megrendelővel, hogy 2 napos munkát vissza kell bontani és új nyomvonalon elvinni (+2 nap), ki fogja kifizetni? Általában senki. :D A munka napi 8 órában nem áll meg, fél napos munkavégzés esetében szerintem érdemes megemlíteni a mellékhelyiség, mosdó, étkező helyiség használatát is. Sem 5 fokban, sem 35 fokban nem kellemes a toitoi-ban tartózkodni, napi szinten a szerszámosládán ülve ebédelni, van hogy fél nap vésés után nem tudsz megmosakodni csak egy üveg vízzel. Nyilván ki lehet bírni, de éveken át napi szinten nem egészséges és fárasztó. Ezek a dolgok igazából bármilyen építőipari szakmunkánál előjönnek.
Ha javítani vagy (részben) felújítani mész valahova, szinte kivétel nélkül más sza_át kell javítani. Sok stressz, a megrendelők (lakossági ügyfelek) is legalább annyira ki tudnak idegelni a hülyeségeikkel, mint az előző kolléga a "szaktudásával". Van hogy naphosszat dolgozol egy koszos, mocskos padláson 45-50 fokban, vagy éppen egy dohos pincében, a bojler vízkőmentesítés is egy alja, cigány munka, hiába kérsz el érte 20-30 eft-ot.
Talán még a legemberibb az erősáramú, nagy feszültségű hálózati szerelőknek, bár ebben nincs közvetlen tapasztalatom. Viszont itt mindig ki vagy téve az időjárásnak.
Én ezt napi szinten semmi pénzért nem csinálnám, egyiket sem. Ipari villanyszerelés, kivitelezés számomra sokkal komfortosabb, jövedelmezőbb, vannak olyan munkafázisok ahol jóval több pénzt is meg tudsz keresni, mint épületvillamossággal vagy annak javításával. Mondjuk ezek a különbségek alkalmazotti szinten nem igen jönnek ki, ott inkább a komfort ami előnyös. Írom ezt úgy, hogy én is tálcáztam 2 emelet magasban létráról hegesztő üzemben meg öntödében 5x150-es alu kábelnek fél cm vastag kohósalak társaságában. Kevésbé undorító mint némely háztartásban a kamra, pince vagy a fürdőszoba. :D
Meg ezernyi más munkával is meg lehet keresni azt a pénzt, én biztos hogy nem a villanyszerelést választanám. Alja munka, bárki bármit mond meg bármennyit keres vele.
Félek (tartok) az áramtól, és soha nem is sikerült megértenem igazán a működését, pedig egyrészt érdekelt mindig is a fizika, másrészt nagypapim villanyszerelő, sokat mesélt róla. :)
Emellett félek létrán, és amúgy is a munka meglepően nagy része kvázi kőművesmeló, amihez nem lenne kedvem.
Hirtelen ennyi jutott eszembe. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!