PLC programozókra van kereslet külföldön? Hol és mennyit kapnék?
És ez nem ráépül vmire? Mert azt írja a tanfolyamnál, hogy elég hozzá egy érettségi. Viszont olvastam, hogy ajánlatos előtte még vmi hasonló szakirányú végzettség és ezt utána ráépítésnek, mert csak akkor ér bármit is.
Most akkor mi van?
A PLC programozást a laikusok egy basic szintű elektromos kapcsolási rajzolvasási képességgel kötik össze a legelterjedtebb létradiagramos programozási nyelv miatt. Megnyomsz egy nyomógombot, az bekapcsol egy motort, akkor beraksz a programba egy záró érintkezőnek megfelelő logikát, amivel megvezérelsz egy tekercset (PLC kimenetet). Meg is bolondíthatod egy öntartással+stop gombbal. Ezt bárki megtanulja egy gyorstalpalón pár hónap alatt, még csak különösebb elektromos ismeretek sem kellenek hozzá. A gyakorlat teljesen más.
Én 5 éve foglalkozom PLC programozással. Nagyrészt én is létrában csinálom, mivel a legtöbb hazai multinál ez előírás (karbantartók számára is olvasható legyen a program). De nem véletlenül van ez mérnöki tevékenységként besorolva. A PLC programozó az akinek a fejében összeáll a projektmérnök, géptervező mérnök(ök), és elektromos tervező mérnök(ök) katyvasza egy működő berendezéssé. A jó PLC programozó rendelkezik alapvető gépészmérnöki ismeretekkel, elektromos tervezői ismeretekkel, magas szintű méréstechnikai ismeretekkel, középhaladó programozói ismeretekkel, van tapasztalata vagy/és rálátása a gépépítő lakatosok munkájától kezdve az ipari villanyszerelőkön és leendő karbantartókon át a gépkezelő operátorokig mindenki munkájára. Nagyon sok technológiát kell folyamat szinten elsajátítani mire valakiből jó PLC programozó lesz. Hegesztő gépek, robotok, présgépek, kiváló pneumatikus és hidraulikus ismeretek, sajtolók, toxolók, csavarozás technika, szerszámgépek (marás, esztergálás, fúrás), lézervágás, gravírozás, kemencék, hevítők, mágnesezők, darabolók, emelők, daruk, vákuumtechnológia, felületkezelés, porfestés, stb...
Elektromos oldalról AC szervóhajtások, DC szervók, léptetőmotor vezérlések, az ipari kommunikációs protokollok ismerete (profibus, profinet industrial ethernet, ethercat, IO link, LIN, stb...), frekvenciaváltók ismerete, magas szintű szenzortechnikai ismeret (induktív, kapacitív, opto szenzorok, lézerek, kamera szenzorok, kódolvasók). Utóbbi években a biztonságtechnikát is a PLC programozóra hagyják, ami alapvetően nem egy bonyolult feladat, de ismerni kell hozzá a biztonsági, vészleállítási kategóriákat és nagy a felelősség.
Ezt egy OKJ képzésen nem fogod úgy megtanulni mint a villanyszerelést pl. és egyből ki külföldre. Véleményem szerint a PLC programozás a legkomplexebb mérnöki tevékenység. OKJ + BSC + sok év gyártásban eltöltött év. Érdemes egy (maximum kettő) PLC család komolyabb ismeretébe ölni az energiát. Nem létezik olyan szakember aki behatóbban ismeri az Omron, Siemens, Allen Bradley, Schneider, Rexroth, ABB PLC családot egyaránt (csak pár gyártó a nagyokból).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!