Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha megszűnt a munkaviszonyom,...

Ha megszűnt a munkaviszonyom, mi a teendő amíg nincs állásom?

Figyelt kérdés
Első munkaviszonyom szűnt meg és nem tudom ilyenkor mi a teendő a társadalombiztosítás/adó és hasonló dolgokkal, ebben szeretnék segítséget kérni.

2019. szept. 1. 22:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
27%
Ha bejelentett munkannélküli vagy egy ideig fizetve van, de utána neked kell gondoskodni erről. Hívd fel az önkormányzatot vagy a NAV-ot
2019. szept. 1. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Mit jelent, hogy bejelentett munkanélküli vagyok? Ha bejelentett dolgozó voltam, akkor automatikusan kiírnak és bejelentett munkanélküli leszek?
2019. szept. 1. 22:37
 3/12 anonim ***** válasza:
32%
Munkaügyi Központban kell regisztrálnod, lehetőség szerint 30 napon belül, ha addig nem találsz másik munkát. A 30 nap azért fontos, mert addig él a biztosítási jogviszonyod, tudsz orvoshoz menni, ha szükséges, a 30 nap elteltével ha még nincs új munkád, DE már regisztrált munkanélküliként továbbra is élni fog a biztosítási jogviszony.
2019. szept. 1. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
60%
Szerintem elég megalázó dolog oda menni és regisztrálni magad, én is munka nélkül vagyok, de nem regisztrálok inkább. Persze ha szükséged van az állami alamizsnára akkor muszáj. Egyébként havi kb.7500 forintot kell befizetni a NAVnál egészségbiztosításra és el vagy rendezve.
2019. szept. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

“30 nap azért fontos, mert addig él a biztosítási jogviszonyod, tudsz orvoshoz menni, ha szükséges, a 30 nap elteltével ha még nincs új munkád, DE már regisztrált munkanélküliként továbbra is élni fog a biztosítási jogviszony.”

Ebben azért vannak csúsztatások

1. Egybefüggő biztosiítási jogviszony hosszától függően, de max 45 napig nem kell fizessen

2. Ha nem fizet, attól még mehet orvoshoz, ellátják, nem kell plussz an fizetni sem, a tb fizetés elmasztása “csak” adótartozást keletkeztet

2019. szept. 2. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
82%
Imrenácsi, semmi megalázó nincs benne, hogy az évekig fizetett álláskeresési támogatás egy részét visszakapd
2019. szept. 2. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
hogy lehet befizetni? munkaügyi központban vállaszolnak a kérdéseimre?
2019. szept. 2. 02:21
 8/12 anonim ***** válasza:
85%

Ha valakinek megszűnik a munkaviszonya, és az álláskeresési járadékra jogosultság feltételeivel rendelkezik, igényelheti ezt az ellátást a lakóhelye szerinti munkaügyi központnál. Amíg kapja az ellátást, egészségügyi szolgáltatási járulék ("TB") fizetési kötelezettsége nem keletkezik, mivel az ellátás folyósítása alatt "biztosítottnak" számít.


Ha nem jogosult rá, vagy nem kívánja igénybe venni az ellátást, akkor a munkaviszony megszűnését követő annyi napig "passzív" jogon eü. ellátásra jogosult járulék fizetése nélkül, ahány napig tartott a megszűnt munkaviszony, de maximum 45 napig.


Abban az esetben, ha a "passzív" időszak lejárt, és még mindig nem vált tb. szempontjából "biztosítottá" (például nyugdíjas lett, GYES ellátást kap, munkaviszonyt létesít stb.), akkor a következő naptól egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére kötelezett. A járulék fizetésére be kell jelentkeznie az adóhatóságnál a kötelezettséget követő 15 napon belül a 19T1011 formanyomtatvány kitöltésével és beküldésével. A bejelentkezést a törvény kötelezően írja elő. Elmaradása esetén mulasztási bírságot is kiszabhatnak (de nem szoktak).


Az orvosok ellátási kötelezettsége és a járulék fizetése közvetlenül nem függ össze. Ha fizeted, ha nem, kötelesek ugyanúgy ellátni, mint a többi beteget. Ha a járulékot nem fizeted, akkor "csak" adótartozásod keletkezik, amit majd az adóhatóság behajt rajtad, az orvos ilyen indokkal nem utasíthat el, nem kérhet pénzt.

Konkrétan nem is tudja, hogy fizeted vagy sem, mivel köze nincs hozzá. Ő csak azt látja, hogy a rendszer szerint "rendezett az eü. szolg. jogosultágod" vagy nem. Okát, miértjét nem tudja. Lehet akár adminisztrációs hiba is. Pontosan ilyenek miatt sem utasíthat vissza.


Mivel minden "biztosítottsággal" járó jogviszony, ellátás megszűnése újra "passzív" időszakot keletkeztet, ezért ha valaki a munkaviszonya után mondjuk álláskeresési járadékot kap, akkor annak lejárta után szintén lesz egy passzív időszaka, amíg nem kell járulékot fizetnie maga után.


Az eü. szolgáltatási járulék összege jelenleg havi 7.500,- Ft. Ha nem teljes hónapban áll fenn a fizetési kötelezettség, akkor napi 250,- Ft-tal számolunk.


Segítség: Ha valaki rászorult, azt a járási hivatal mentesítheti ennek a bizonyos járuléknak a fizetése alól. A rászorultság megállapítását kérvényezni kell, és ha megállapításra kerül, akkor arról állítanak ki egy hatósági bizonyítványt. Ha az adóhatóságnál a járulék fizetésre már bejelentkeztél, akkor a rászorultság megállapításának napjától ki kell jelentkezned a járulék fizetése alól és mellékelned kell hozzá a hatósági bizonyítványt. Kijelentkezni ugyanazon a nyomtatványon kell, amin bejelentkeztél.


Ha bármi kérdésed van, írj nyugodtan.

2019. szept. 2. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Imrebácsi87,

Látom, működik az "agymosás". Adót fizetni nem megalázó, de amikor visszakaphatsz valamennyit (nem sokat) a korábbi adó befizetésének következményeként, az már megalázó.

2019. szept. 2. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
80%
#5-ös, köszi a pontosítást, valamiért 30 napról tudtam. (#3)
2019. szept. 2. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!