Mik azok a diplomás szakmák, amiket egyáltalán nem fenyeget a digitalizáció?
Azok a munkakörök, amik felelősséggel járnak. Csak egy példa: nézd meg az önvezető autókat: a technológia már évek óta kész, műszaki-informatikai akadálya nincs annak, hogy önvezető autókkal árasszuk el az utcákat. A pénzügyi akadályokon túl az egyetlen komolyabb gát a jogi háttér hiánya, mert azon továbbra sem tudnak a jogalkotók dülőre jutni, hogy ki a felelős, ha egy önvezető autó balesetet okoz. Úgyhogy ezt a kérdést elegánsan a szőnyeg alá söprik évek óta a világ majd' összes országában.
Vagy pl. nagyon sokan szokták mondani, hogy a könyvelést robotok fogják végezni. Igen, nagyon leegyszerűsíti majd a könyvelők munkáját a mesterséges intelligencia, sőt, abban is biztos vagyok, hogy idővel komplexebb adóoptimalizálási tanácsokat is képes lesz adni egy gép, mint egy ember, ettől függetlenül kell, hogy legyen valaki, aki aláírja, és vállalja a felelősséget érte.
Vagy bármilyen mérnöki területen. Lehet, sőt, biztos, hogy pár éven belül egy számítógép gyorsabban és hatékonyabban megtervez pl. egy házat, mint bármelyik profi építészmérnök. Akkor is kell valaki szakember, aki megnézi, és ellenőrzi azt.
Ugyanez az egészségügyben... műteni ugyan nem tudnak, de a diagnosztikai robotok már most sokkal hatékonyabbak, mint bármelyik humán orvos. Ettől függetlenül egy orvosnak kell rábólintania arra, hogy mi is legyen a gyógyítási procedúra.
De pl. egy tolmács esetén. A mai fordító/tolmácsgépek szinte tökéletesek. Hidd el, egy több milliárd dolláros beruházás esetén nem fogják a mesterséges intelligenciára bízni, hogy fordítsa le a 2000 oldalas jogi szöveget.
És még lehetne sorolni.
Úgyhogy én nem hiszek abban, hogy a digitalizáció "elveszi a munkánkat". Sokkal inkább hiszek abban, hogy nagyon sok munkát leegyszerűsít (szinte az összeset), átalakítja a munkaerőpiacot, azonban az emberi tényezőt még hosszú-hosszú évekig nem fogjuk tudni a folyamatok végéről nélkülözni.
#3 egy jön egy cég, aki kiad egy könyvelő programot, amivel kapcsolatban minden anyagi felelősséget vállal, ha találnak a program által hasznalt módszernél hatékonyabbat. Lehet hogy bebuknak, lehet hogy a második ilyen cég is. De onnantól kialakul az igény, jönnek a versenytársak, valakinek sikerül majd kiemelkednie a káoszból és vége a könyvelés szakmának.
Az hogy ehhez 5 év múlva lesz elég tökös egy startup vagy 25 év múlva lesz olyan AI áttörés, hogy meglépje valaki, részlet kérdés.
De Magyarországon mindezt 20 év késéssel vezetik be, szóval aki ezt olvassa ne aggódjon ;)
Egyebkent a kreatív munkákat nem fenyegeti, tartalom gyártás, pl játékok, filmek, zene, design, irodalom.
Valamint nyilván a szoftverfejlesztest.
Ezen felül mindent, ami kiszolgálással kapcsolatos, fodrász, pincér, bolti eladó. Utóbbinál nem a kasszasra gondolok, hanem a kedves Nespressos lányokra, ahol prémiumot sugárzó értek lesz a kedves személyzet, habár ez nem diplomás munka.
Azok, amik a digitalizációt csinálják mérnökök, IT-s diplomák.
De jöhetnek még ide orvosok, jogászok, stb.
#4!
#3-as vagyok. Most sem a kínálati oldallal van a gond, mert a profibb számviteli szoftverek segítségével gyakorlatilag egy közepes képességű csimpánz is képes lenne a munka nem elhanyagolható hányadát megcsinálni. Hanem a keresleti oldallal.
Egyrészt minek fizessek egy olyan robotikus könyvelőért, ami mindent úgy csinál, úgy számol el az elejétől a végéig, ahogy az a Nagy könyvben meg van írva, miközben a jelenlegi könyvelőm olyan joghézagokat és kiskapukat ismer, amivel majdnem töredékére csökkenti a közterheket? Nyilván manuálisan nem tudok belenyúlni a könyvelésbe, hiszen akkor ugrott a fejlesztő felelősségvállalása, tehát (ha erre egyáltalán lesz lehetőség) megint csak szükségem lesz egy profi számviteli szakemberre.
Másrészt oké, hogy egy nagyobb vállalatnál, főleg a multiknál olyan szinten szét van darabolva a számviteli szekció, hogy tényleg nem lenne nagy kunszt automatizálni az egészet, de a KKV-k világában a könyvelőknek általában nem csak annyi a feladatuk, hogy effektív a könyvelést végezzék. A KKV-k sok esetben nem tudnak megfizetni külön pénzügyest, számvitelest, bérszámfejtőt, jogászt... etc., és mindennemű kérdéssel, problémával a könyvelőhöz fordulnak, ahol meg aztán abszolút felértékelődik a kreatív probléma megoldás képessége, pláne egy olyan országban, ahol minden második alkalmazott minimálbérre és napi 2 órára van bejelentve.
De ha így is lesz, és a könyvelési folyamatokat elejétől a végéig egy robot végezné, akkor is szükség lenne olyan szakemberekre, aki képes "kezelni" ezeket a könyvelőrobotokat. Ne felejtsük el, hogy az átlag embernek pukkanásnyi fogalma sincs az alapvető gazdasági összefüggésekről sem. Valószínűleg Gipsz Jakab egyéni vállalkozó, aki amúgy egy zseniális burkoló, akármennyire is lebutítva kellene neki kezelnie egy olyan felületet, ahol ő intézi a könyvelését, az adófizetést, a bérszámfejtést... inkább azt mondja, hogy fizetek havi X ezer forintot valakinek, aki megcsinálja helyettem, cserébe vállalja a felelősséget, hogy nem cseszi el. És voilá, megint ott vagyunk, hogy kellenek a képzettebb szakemberek.
Én informatikusként azt mondom, hogy egyelőre nagyon ne áltassuk magunkat azzal, hogy már a mi életünkben elveszik a robotok/gépek/számítógépek a munkánkat.
Ami biztosan marad: a kreatív munkák. A monoton dolgokat lehet automatizálni és kell is, gyakorlatilag az emberiség már évszázadok óta folyamatosan próbálja kiváltani az emberi munkaerőt. Csak aztán valahogy mindig fura módon ezzel olyan igényeket generál, ami életrehív egy csomó új szakmát.
Ahogy sikerült a mezőgazdaságot modernizálni és kevesebb ember kellett oda, egyből megjelent az igény az iparosodásra. Ahogy az embereket a gyárakban elkezdték leváltani a gépek, hirtelen megjelent az igény a különböző szolgáltatásokra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!