Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Miért siránkoznak a mezőgazdas...

Miért siránkoznak a mezőgazdasági vállalkozások a munkaerőhiány miatt, ha többnyire csak nevetségesen alacsony összegű munkabéreket lennének hajlandóak fizetni?

Figyelt kérdés
Mégis mit várnak? Mitől lenne így kicsit is vonzó a mezőgazdasági munkavállalás? Eleve nem túl kellemes, gyakran hőségben, tűző napon folyik a munkavégzés, kitéve a bőrrák, a hőguta veszélyének; a munka gyakran nagyon monoton, dögunalmas; általában alapból elvárják a napi több mint 8 órányi munkavégzést, és akkor még megfizetve se legyen rendesen...

2019. júl. 25. 18:03
 1/7 anonim ***** válasza:
87%

Nem csak a mezőgazdasági vállalkozások siránkoznak. Valamennyi szektorban évekig ment az a mantra, hogy "ha nem tetszik, el lehet menni, itt állnak a kapuban százan, akik nyavalygás nélkül megcsinálják a munkádat". Egy ideig a melós nem mert lépni, mert a nyakában volt az elszabadult devizahitele, ha kirúgják, a csekkek attól még jönnek, ha nem fizeti a törlesztőt, mehet a híd alá. Utána mikor a régebbi EU-s tagállamokban lejártak a munkavállalási korlátozások és az első fecskék olyan hírekkel jöttek vissza Nyugat-Európából, hogy ott nem csak munka van, de fizetést is adnak érte, akkor elindultak kifelé a kicsit ügyesebbek. Az ő helyükre még jöttek mások, érvényes volt a fenti mondat.

Pár év alatt viszont sikerült elapasztani az utánpótlást, most már nem elég az ostorpattogtatás ahhoz, hogy megtartsák a munkaerőt. Meg kellene fizetni a dolgozót és emberi munkakörülményeket kellene teremteni neki. De erre még mindig nem hajlandóak a vállalkozások, mert az bizony pénzbe kerül. A munkáltatók arra számítottak, hogy felpörög a gazdaság, a korábbinál sokkal több rendelésük lesz, a melós meg továbbra is szarér'-húgyér', remegve fog dolgozni, így aztán dől a lé ezerrel. Nem így lett.

2019. júl. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
77%
A munkaerőhiány pont azt jelenti az országunkban, hogy nincs jelentkező annyiért, amennyit kínálnak. 3x annyi zsé-ért valszeg lenne jelentkező, csak annyit meg nem akarnak fizetni.
2019. júl. 25. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
95%

Tegyük hozzá, hogy alaposan tönkrevágták a kisipari mezőgazdaságot is. 20 ève rengeteg almafánk volt, ki lehetett belőle pozitívan jönni. Aztán hiába lett drágább a fenntartás, a felvásárlók nem emeltek árat, vagy adod a belefektetett pènzed felèèrt, vagy behozzuk spanyolból ès semmit nem kapsz. Ekkor öntöttük ki a francba az egèszet, a telek felèt eladtuk, a maradèkon csak annyit termelünk, ami a családnak elèg. Most ebben a hülye időjárásban mèg bizonytalanabb a termès.


Szóval biztos rossz napszámot ajánlanak, nem is kell elfogadni, de mindenki egy a sajátjánál nagyobb fas2on ül, lehet adnának többet, ha tudnának. Aztán mèg a politikát meg az ily módon törtènő földrablásokat bele se kevertem. Sokan boldogan èlnek a támogatásokból, sokan pedig beledöglenek a munkába.

2019. júl. 25. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
61%
Egy sokszor 8 általánost végzett embernek, akinek nincs nagyon más opcioja, miért adnának többet?
2019. júl. 26. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
79%

Mi adtunk volna többet. Csak az volt a baj, hogy az utolsó termèsünkre 600.000 ft-ot költöttünk, ez csak a permetszer, locsolás, benzin ès áram volt, ládák, napszámosok (akkoriban valami 500 ft volt a megszokott) ès egyebek. Munkadíj nincs benne, szabadidőben csináltuk. Rotációskapa sincs benne. Csak közvetlen költèg. A termèst pedig 200-250 ezer ft-èrt vásárolták fel. Gyönyörű, hibátlan szabolcsi alma volt. Adtunk volna 5000-et is, kemèny munka. De hogy?


Persze van, aki felveszi a szárazságra a támogatást, aztán az esőre a támogatást, a termènywn meg csak röhög, le se aratja, nem az a lènyeg.


Tudom, eltèrtem a tèmától, bár ezek is válaszok a kèrdèsre. Vagy nem tud többet adni, vagy nem is akar, nem èrdekli.

Aki nyeresèges, ès tènyleg jól csinálja, az meg is fizeti a munkaerőt. Csak ott meg nem akkora a fluktuáció.

2019. júl. 26. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
87%

Azt nem mondanám hogy alacsony a bér. Vidéken falvakban tényleg lehet az.

De pl. Pest megyében nettó 1200ft órabér megy. Ehhez állóképesség és 2 osztály is elég.

Traktorosként 300 ezer nettó felett visznek haza. Persze ott a több milliós technikát is kezelni kell és vigyázni rá.


Igen a munka sajnos monoton, piszkos és a forróság is ott van. Szóval ha egy klímás melóhelyen kevesebb "szenvedéssel" hazaviszi valaki a nettó 200-át miért is menne 300-ért a mezőre?


Ugyanakkor minden tiszteletem azoké a munkásoké és dolgozó gazdáké akik az asztalunkra ilyen körülmények között is megtermelik vagy leszedik a betevőt. Néha még nyomott árakon is.


Ui.: Attól hogy még a Lidl be vásároljuk az olcsó lengyel almát nem lesz több a Szabolcsi almaszedőknek sem!

2019. júl. 30. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Traktorosok 3000-et kapnak óránként, bérszántásnál 5000-et fizetsz óránként a munkadíjra + területalapon az üzemanyag és gépkopás.


Stíles nettó 35-40eFt/nap, számlával 40-50% felár.


Napszámos nettó 10-12eFt/nap + 500Ft adó.


Fakitermelésnél van vágó, rakodó és szállító. Amíg vágnak nincs rakodás, amíg rakodnak nincsen vágás, amíg nincs megpakolva a traktor a traktoros pihen. Egymás munkáját nem csinálják, nálunk is volt, hogy 5 órát pihentek a munkások, mert késett a traktor, fizetni meg így is kell őket.

2021. márc. 12. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!