Meddig zsugorodik a kínai gazdaság növekedése?
Az USA vámok által Amerikába nem exportálható áruik nagy részét megveszik mások - pl. eladják nekünk Európaiaknak, szóval bár van egy bizonyos hatása a növekedésre, a kereskedelmi háború lényege nem az, hogy bedöntse Kínát, hanem ahogy Trump szokta mondani "Make America Great Again". Nyilván megszívják a sárgák, de nem cél tönkretenni a gazdaságukat, csak azt szeretnék, hogy ne lopjanak annyi szabadalmat meg a stratégiailag fontos ágazatok költözzenek vissza az államokba.
Van viszont Kínában más, belső probléma is:
-Egy komoly ingatlanbuborék - az elvtársak arra számítottak, hogy a vidéki lakosság sokkal nagyobb ütemben fog beköltözni a városokba, ez azonban elmaradt, a kelleténél messze több lakást építettek az államilag szponzorált építőipari cégek (helyi Mészáros Lőrincek), így tele vannak eladhatatlan ingatlanokkal meg szellemvárosokkal: https://www.youtube.com/watch?v=TiTDU8MZRYw
Persze ezek a vállalkozások egyelőre még működnek, s ha be is dőlnek azért nem lesz belőle világválság, de azért a piac elég kegyetlenül beárazta, hogy ezek a buborék kockázatot jelentenek.
-Sokan félnek attól, hogy hamarosan emelni kell az alapkamaton, s a belső hitelpiaci elemzők is óvatosságra intenek - ez főleg az infrastruktúra beruházásokat lassítja. Míg egy átlag kínai város eredetileg 10 metróvonalat tervezett fúrni a következő év alatt, addig ma már óvatosságból inkább csak 6 megépítésével számolnak, mert nem akarnak annyira eladósodni. A párt is inkább visszafogottabb pénzügyi tervezést és hatékony vezetést vár el mindenkitől, mintsem megalomán álmokat.
-Bár az átlag kínai munkás még mindig nagyon alacsonyan fizetett, azért a bérköltségek egy-két helyen elkezdtek emelkedni és ez sok cégnek okoz fejfájást, ami azért baj, mert munkaerőhiány mellett értelemszerűen nem lehet helyettük olcsóbb embert felvenni.
-Magasan képzett munkaerőből viszont pont, hogy hiány van - azok is szeretnek kivándorolni az országból. A kínai diplomásokat világszerte szívesen látják mindenütt (Magyarországon is), de otthon azért nem olyan rózsás a helyzetük.
-A lassuló gazdaság részben viszont természetes dolog is - Kína keleti régiói már régóta nem fejlődő, hanem fejlett térségnek számítanak, ahol nem lehet 6-7%-os növekedést elvárni, a középső területek meg sokkal elzártabbak voltak a világtól, mint Peking vagy Hong Kong, s úgy tűnik ez most visszaüt.
Miért akarják a városokba költöztetni a vidékei kínaikat?
Hatékonyabban lehet üzemeltetni egy várost?
Fejlődőképesebb lesz a lakosság? Megnő az igényük, ami javítja a belső fogyasztást? Elég durvák ezek a szellemvárosok, régebben láttam az üres felhőkarcoló méretű házakat, de ez a városi kép elég brutál képet fest.
Ebben a cikkben a vidéki, idősebb lakosságot hozzák fel az e-kereskedelem növekedésének okáért, mint pozitívum, tehát tök mindegy hol laknak. Nem tudom miért akarják városokba tenni őket, miért nem akarnak beköltözni? Tip-top kis városok ezek. Nincs pénzük rá? Mondjuk ez logikus ok.
A városok hatékonyabbá teszik a termelést.
Egy tanulmány szerint amit most nem találok a város méret duplázásával 3-4%al nő a gdp.
Pl. Ha van 2 millió ember 2 db 1 milliós városban, de őket összeköltözteted egy 2milliósba, akkor 4 %al nő a gdp, annak ellenére hogy nem jött hozzá több lakos.
De a két városban 1-1millió ugyanúgy szűk helyen él/dolgozik, mint 2millió egy városban.
Oké elhiszem, nem vitatkozni akarok, csak nem értem a logikáját. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!