Ha egy ingatlan árverezés előtt áll, amikor még csak felbecsülik az értékét, a tulajdonostól még meg lehet vásárolni a házat? Megkerülve az árverezéses dolgot?
Ha becsérték-közlés volt már, akkor csak becsértéken veheted meg a végrehajtótól, vagy úgy, és olyan áron vagy kénytelen az adóstól, amiből az adós a teljes tartozását ki tudja fizetni.
Az adós bármikor vihet vevőt. Ilyenkor a végrehajtó köteles az adós által megjelölt vevőnek eladni az ingatlant. Ez a becsérték-közlés utáni időszakra vonatkozik.
Ha másképp veszed meg, és az adós a tartozását mégsem tudja/fogja utolsó fillérig rendezni belőle, akkor köteles vagy tűrni, hogy értékesítsék mégis azt az ingatlant, aminek már Te vagy az új tulajdonosa, és abból az adós tartozását kielégítsék.
Jó lenne tudni, hogy az ingatlan dolga éppen hol tart az ügyben, mert pontos válasz csak akkor adható.
"Ha másképp veszed meg, és az adós a tartozását mégsem tudja/fogja utolsó fillérig rendezni belőle, akkor köteles vagy tűrni, hogy értékesítsék mégis azt az ingatlant, aminek már Te vagy az új tulajdonosa, és abból az adós tartozását kielégítsék."
Azért az kicsit nehezen lenne kivitelezhető, hogy egy 60 milliós tartozás kapcsán a 15 milliós ingatlant beterheljék az adós nevére 45 millióig, mikor már Te vagy az új tulaj. :-)
Egyébként tapasztalatból mondom, hogy nézd meg a tul lapot, a III-as rész összes tartozását, ami csak tőke! ( ahhoz hozzá kell venni a tárgynapig fennálló kamatokat, járulékos költségeteket, végrehajtói munkadíj, közjegyzői kamarai díjak, földhivatali bejegyzés töröltetés, energetikai tanúsítvány, stb. )
Add össze őket, hogy tisztázhassa a tul. lapot és a tartozását és arra tegyél ajánlatot. Ha ez épp az ingatlan értékének csak a 50-60%-a akkor vágj bele, ha 85-90%-a akkor engedd el ( Annyit alkudni is tudsz kp-s vevőként a piaci árból is tiszta tul. lapos ingatlanra is ).
"Azért az kicsit nehezen lenne kivitelezhető, hogy egy 60 milliós tartozás kapcsán a 15 milliós ingatlant beterheljék az adós nevére 45 millióig, mikor már Te vagy az új tulaj. :-)"
Ezt senki nem állította, és nem is így kell elképzelni.
Az ingatlanon van egy bejegyzett végrehajtási jog. Ha úgy lesz az ingatlannak új tulajdonosa, hogy az a tulajdonjoga bejegyzése előtt nem kerül le róla, akkor köteles tűrni, hogy az ingatlan/ingatlanrész árverésre kerüljön.
Ha a tartozás nagysága 15 millió, de az ingatlan 10 millióért kelt el, akkor az eredeti adósnak marad még 5 millió tartozása, nincs ingatlana (mert végrehajtási joggal eladta), valamint az új tulajdonosnak sincs ingatlana, mert köteles volt tűrni, hogy árverezik.
Ha az adós "viszi" becsérték közlés után a vevőt, akkor a vevő becsértéken meg tudja venni az ingatlant. Ha a becsérték nem fedezi a teljes tartozást, akkor az adósnak a kettő különbözeteként marad még tartozása, nem lesz ingatlana (árverés hatályával árverése kívül értékesítésre került), a vevőnek pedig lesz ingatlana, a végrehajtási jog a vétellel lekerül az ingatlanról.
Én vettem mindenféle joggal, elidegenítési és terhelési tilalommal terhelt ingatlant. Beszereztem mindenhonnan a tartozások aktuális összegét, leszerződtem a tulajjal úgy, hogy tisztára mossuk a tulajdoni lapot. Addig kértünk haladékot a földhivataltól, hogy ne utasítsák el az elidegenítési tilalom miatt a tulajdonjogom bejegyzését. 2 hónap alatt rendeztük a tartozásokat, a maradékot megkapta az eladó, az ingatlan pedig az enyém lett.
Így is lehet, sokféleképpen lehet.
Viszont, ha már volt becsérték-közlés, akkor csak két 3 varia van. Vagy a teljes tartozás kifizetésre kerül és megszűnik a végrehajtási eljárás, tiszta tulajdoni lapom van, vagy becsértéken veszi meg a vevő (akit az adós visz), vagy marad az árverezés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!