Hogyan számolják ki az infláció mértékét? Lehet tudni, hogy pontosan mi van abban a kosárban?
Ahogy akarják és nekik jobb - a számokkal úgy lehet játszani, ahogy kedve tartja a statisztikusoknak.
A mélyszegénység is "megszűnt", amióta nincs létminimum számítás a Statisztikai Hivatalnál:
Én egy dolgot tudok a zöldség - gyümölcs az utóbbi 2-3 évben valami iszonyú dráguláson esett át: pl. a hosszú évekig 200 ft-os sárgarépa most 350-400 ft.
Kelkáposzta 5-600 ft, stb. Gyümölcsöt szinte már nem is tudok venni...
Na igen, erről beszéltem...
A cikkben a következő van, pl:
"Az élelmiszerek ára 4,5%-kal emelkedett, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 19,6, a liszté 10,1, a kenyéré 5,4%-kal magasabb, a cukoré 16,2%-kal alacsonyabb lett."
Nos, baromira nem érdekel, hogy a cukor ára, amiből 1 hónapban 1 kg fogy nálunk, 16 %-al alacsonyabb lett - ugyanis ez havi szinten kb. 30 ft megtakarítás.
Ezzel szemben a ZÖLDSÉG, GYÜMÖLCS, ami szükséges lenne az EGÉSZSÉGES táplálkozáshoz és napi szinten fogy(na, ha meg tudnám venni), az 20 %-al emelkedett.
A kenyér 10 %-al.
Ergo napi szinten abszolút nem érzem azt a szuper 3,1 %-ot, hanem azt érzem, hogy nem tudom megvenni a züldséget, gyümölcsöt, mert olyan piszok drága.
épp most szörnyülködtem egyet: pl. a padlizsán, cukkini kilója 900 ft és nem a legdrágább helyen néztem.
Vagy mint írtam: a sárgarépa majdnem a duplájára drágult 1 év alatt. (1-es vagyok)
Háziasszonyként ezeket nap mint nap megérzem :-(
Az KSH által szajkózott infláció egy kamu. Parasztvakítás.
Reálisan nézve tavaly 10%-kal kevesebbe került minden. Ha a lakhatási költségeket is hozzávennénk, bőven 15% lenne egy év alatt az áremelkedés.
Sok mindentől függ, hogy hogyan lesz megállapítva az infláció mértéke. A CPI (fogyasztói árindex) az előző év azonos időszakához viszonyított százalékos változást jelenti. Nos, mivel a jegybankok feladat az árstabilitás fenntartása jobb helyeken, ezért egy emelkedő infláció a monetáris politika szigorításához vezetne, ami egyenlő többek közt a jegybanki alapkamat emeléséhez. Amit pedig nem akar az állam, mert akkor összeomlana a hitelpiac és ezzel egyhuzamban az ingatlanpiac is.
Amerikában egyébként 20%-os súllyal bele van kalkulálva a lakások árának emelkedése. Ha ez nálunk is megtörténne, az infláció 30% lenne, csal úgy mondom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!