A nyugdíj összegének kiszámításánál az utolsó öt
év vagy az utolsó egy év átlagfizetését veszik-e
figyelembe?
Figyelt kérdés
2010. jún. 26. 18:22
1/8 anonim válasza:
Ez a számítási módszer már régen elavult. A nyugdíjszámítás alapja az 1988.január 1-től a nyugdíjba vonulásig kifizetett járulékalapot képező jövedelem alapján számolják.
2010. jún. 26. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tájékoztatást. Sajnos, nem tudom elképzelni, hogy a nyugdíjintézet honnét tud információt szerezni a harminc-harmincöt év előtti fizetésekről? Megteremtettek vajon egy rendszert, amely tartalmazza mindenki jövedelmét, bármikor volt és bárhol? De hogyan? El sem tudom képzelni.
2010. jún. 26. 22:59
3/8 anonim válasza:
Hát gondolom nem a jövedelmüket, hanem a fizetett járulékokat. Elvégre az hozzájuk folyik be.
Ha nem bejelentett meló, akkor persze ilyen szempontból olyan, mintha nem is lett volna semmi.
2010. jún. 27. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
4/8 anonim válasza:
első vagyok
A Nyugdíjbiztosítási Igazgatóságok birtokában van az összes bejelentett munkavállaló jövedelme 1988-tól. A foglalkoztatóknak le kellett jelenteni minden dolgozó járulékköteles jövedelmét.1992-től (ha jól tudom)bevezették a járulék felső határát és innen kezdődően az összes foglalkoztató évente KÖTELES adatot szolgáltatni. Ennek az adatszolgáltatásnak a rövidített neve NYENYI. 2006-tól kezdődően a foglalkoztatók havi adatszolgáltatásra kötelezettek, így a munkavállaló összes adata beküldésre az APEH Igazgatóságokra. Ezek tartalmazzák a munkavállaló részére kifizetett összes jövedelmet a levont járulékaival együtt. Azok az emberek, akik nyugdíjba kívánnak menni, megkérik a szolgálati idejüket és ebben az megállapító szerv közli a ledolgozott éveket és évenként a kifizetett járulékok alapjait is. Gyakran tapasztalható, hogy a folyamatos munkaviszony ellenére hiányzik egy, vagy két év. Ezeket az időket a munkáltatótól kell utólag beszerezni. A szolg.időt a nyugdíjazás előtt 10 évvel már meglehet kérni, így van idő a hiányzó adatok pótlására.
2010. jún. 27. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm mindenkinek az információt. Külön köszönöm a szakszerű, részletes tájékoztatást.
2010. jún. 27. 11:13
6/8 A kérdező kommentje:
Közben elgondolkoztam, milyen óriási különbség vank a 32 év előtti fizetés és a mai között; helyesebben, mennyit változott a forint értéke. Az akkori jó fizetés ma nevetséges összeg. Azok a régi összegek ugyancsak lehúzzák az átlagot. Vagy másképpen számolnak? Mert úgy képzelem, hogy az átlag valamennyi százaléka a nyugdíj. Vagyis, a befizetett járulék valamennyi százaléka, ami, ugye, a fizetés nagyságán múlott.
2010. jún. 27. 11:18
7/8 anonim válasza:
1988-tól lépett be az adó, akkor felbruttósították a béreket, de valóban a mostani bérekhez képest a régebbiek nevetségesen kevésnek tűnnek. Vannak bizonyos szorzók, amivel kompenzálják ezt a hatalmas eltérést, de ezekről már nem tudok sajna tájékoztatást adni. Az biztos, hogy a törvényben előírt módon rászoroznak "valamit" a régi bérekre.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!