Hogy éri meg egy vállalkozónak a fekete péntek?
Jellemzően nem viszik fel előtte az árakat (a GVH azért elég csúnyán megb_szná őket). Elsősorban arról van szó, amit a 3. válaszoló mond. A készleteket söprik ki. A legtöbben ebbe nem nagyon gondolnak bele, de a raktározás irgalmatlanul drága.
Nyilván egy magánembernek ez viszonylag ritkán jelent gondot, ha valamit nagyon félre kell rakni, mert legalább fél évig nem használ (télikabát, strandmatrac...), akkor talál neki egy eldugott szegletet és kész. Addig meg nem vesz új, nagy helyet foglaló cuccot, amíg nem csinált neki helyet.
Egy kereskedőnek ez már problémásabb, mondjuk egy 30 üzletes hálózat esetén, ahol mind a 30 üzletből raktározni kéne egy teherautónyi cuccot. Egy egyszerű példa:
Sportszaküzleted van. Megveszel 75 forintos áron egy biciklit, amit 150 forintért szeretnél eladni, és miután kifizetted a vállalkozásod egy biciklire jutó működési költségeit (25 Ft), még mindig marad kb. 50 forint a zsebedben minden bicikli után (az adóktól tekintsünk el). A gond az, hogy ezt csak áprilistól októberig veszik. Viszont a boltból mindenképpen el kell tüntetni őket, hiszen december elejétől már a sícuccokat és a korcsolyákat kell kiraknod. A raktározási költség, ha leosztod biciklikre, 10 forint/hó, tehát december elejétől március végéiig 40 Ft/bicikli.
A lehetőségeid:
a) tavaszig raktározod a bicikliket, viszont akkor már az előző 25 Ft az 65 lesz, tehát közel vagy ahhoz, hogy ne nyerj semmit az egészen (már ha megveszik egyáltalán. A példában szereplő biciklik esetén ez mondjuk kevésbé gond, de a műszaki cikkek jelentős hányada fél év alatt elavulhat, míg a ruháknál kimehetnek a divatból). Ha nem veszik meg, még rá is fizettél mindegyikre, hiszen így, ha kiszanálod őket, már 140 forintot buksz mindegyiken, míg ha ezt ősszel teszed meg, csak 100-at.
b) mivel látod, hogy lehet, hogy nullszaldós leszel, vagy rosszabb esetben úgyis bukni fogsz az egészen, hiszen jövőre úgyse veszi senki, inkább most kidobod az összeset, és így fix 100-at buksz rajtuk.
c) azt mondod a vevőnek, hogy csak ma, csak neked 150 forint helyett 120-ért adom. Te még így is pluszban vagy, a másik két lehetőséghez képest pláne, ráadásul PR szempontból sem utolsó.
Régebben is volt ilyen, csak azt szezon végi kiárusításnak hívták, nem Black Fridaynak. Egyébként nem véletlenül, ha megnézed, a legtöbb üzlet minimum egy hétvégére, de inkább egy hétre széthúzza a kedvezményes időszakot, hiszen neki az a célja, hogy minél többen vásároljanak olcsóbban.
Nyilván a fenti példa csak a szemléltetés volt, gőzöm sincs, egy sportáruház milyen árréssel dolgozik, mennyi a hasznuk és mennyi a raktározási díjuk. De így talán érthető volt.
A magyar BF nem nagy cucc a 10-20%-os engedményekkel (már a 20 is ritkaságba megy sokszor).
Az érdekes inkább az amcsi féle ahol tleg nagy leárazások vannak elvileg.
Ammit a 22:56-os ír, nagyon igaz!
Egyetemen hallgatok árukörforgást, termékek forgási sebességének működését, és igen, nagyon nagyon fontos a raktározás és ennek tökéletes működése, így a cégnek megéri olcsóbban eladni a terméket, mintsem hogy a raktárba álljon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!