Ha szeretnék felmondani, muszáj meg bemennem/felmondani? Mi történik ha mar a 30napot se dolgozzon le?
Ugyebár felmondani írásban kell. A felmondás akkor vált ki "joghatást", ha közlik a másik féllel. Ez általában úgy szokott történni az életben, hogy odaadják a felmondást a munkáltatónak és dátummal átvetetik a nálad maradó példányon.
A következő nappal indul el a felmondási idő.
Ma már elektronikus (e-mail) formájában is fel lehet mondani, de ez a forma akkor vált ki joghatást, ha a másik fél nincs akadályozva abban, hogy az e-mailedet megnyithassa. Erről a dologról pedig Te nem tudsz, tehát adott esetben fogalmad sincs arról, hogy mikor "vette át" a felmondásod ilyen formán a munkáltató. Tehát a határidőket nem tudod mihez tartani.
Ha nagyon nem akarsz bemenni, akkor tértivevényes formában, ajánlottan postázd a felmondásod a munkáltatónak. Ilyen esetben a Neked visszaküldött tértivevényen rajta van, hogy mikor vették át. A következő naptól indul a felmondási időd.
Ez nehézkes és hosszadalmas dolog, valamint a feladás és átvétel közötti időszakoddal mi van, amikor még munkavégzési kötelezettséged lenne?
Ha nem töltöd le (tehát nem ledolgozod) a felmondási időt, pedig igényt tart rá a munkáltató, akkor a le nem töltött felmondási időre járó távolléti díjadnak megfelelő összeget meg kell fizetned a munkáltatónak. Ha önként nem teszed, és a cég fizetési felhívására sem, akkor bírósági úton érvényesítheti a követelését. Olyan nincs, hogy önkényesen "beszedi" Tőled ezt az összeget úgy, hogy a Neked járó további béred nem fizeti ki ennek fejében! Joga nincs hozzá, törvény sem engedi, csak ha Te írásban beleegyezel.
Ezen kívül a "hirtelen" távozásoddal bizonyíthatóan elszenvedett kárát is érvényesítheti. Ezt viszont kizárólag bírósági úton.
A fentiek nem érvényesek akkor, ha még próbaidőben közlöd a felmondásod. Az azonnali, és szintén nem kell indokolni.
A felmondást mindig írásban kell beadni a felsőbb vezető részére. Ha nem dolgozod le a 30 nap felmondási időt, akkor bérmegvonásban részesülsz, vagyis nem kapod meg azt a munkabért, amit eddig ledolgoztál, és a ki nem vett szabadságod is elúszhat. Rajtad múlik, hogyan döntesz.
Felmondási minta, értelemszerűen kitöltöd. 2 példányban kinyomtatod, az egyiket átadod a munkáltatónak, a másikat aláíratod a főnököddel, és megtartod.
--------------------------------------
Címzett: a munkáltatói jogkör gyakorlására jogosult neve
Munkáltató cég neve:
Munkáltató cég címe:
Tárgy: Munkaviszony megszüntetése felmondással
Alulírott: XY
Született:
Lakcím:
munkavállaló bejelentem, hogy a munkáltató és köztem
...év ...hó .... napján kötött munkaszerződés alapján fennálló munkajogviszonyomat
...év ...hó .... napján felmondással megszüntetem.
Kérem, hogy amennyiben a munkáltató, a felmondási idő tartama alatt részben vagy egészben nem tart igényt a munkavégzésemre, mérlegelési jogkörében eljárva, szíveskedjék mentesíteni a munkavégzési kötelezettség alól.
Kelt: ....év ...... hónap .... nap
Munkavállaló neve, aláírás:
A felmondás 1 példányát a mai napon átvettem: (a munkáltatói jogkör gyakorlására jogosult neve)
----------------------------------------
4-es: :D :D :D
Na jó neked valószínűleg ennyire nem lehetett vicces....
Köszönöm a válaszokat.
" Ha nem dolgozod le a 30 nap felmondási időt, akkor bérmegvonásban részesülsz, vagyis nem kapod meg azt a munkabért, amit eddig ledolgoztál, és a ki nem vett szabadságod is elúszhat."
Ez így ebben a formában HAMIS!
Ledolgozott időre bérezés jár! Bérből levonni/letiltani csak és kizárólag jogszabály alapján van helye, vagy ha a dolgozó írásban hozzájárul. Egyébként nem!
Tehát a munkáltató nem teheti meg, hogy a ledolgozott időre járó béred azért nem fizeti ki, mert nem töltötted le a felmondási idődet!
Az időarányosan járó, ki nem vett szabadságot a munkaviszony megszűnésekor köteles pénzben megváltani! Ezt sem tarthatja vissza önkényesen még akkor sem, ha jogszerűtlen volt a munkaviszonyod megszüntetése!
A neki járó összeget fizetési felhívásban követelheti megadva a "védekezési" lehetőséged! Ha nem mondasz ellent, és önként nem is fizeted meg a követelt összeget, akkor bírósági úton követelheti csak Rajtad.
Nem rendelkezhet a béred felett!
A két dolgot ne keverjük, jogilag nem egy kategória!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!