Valaki eltudná magyarázni a pénzmozgásokat, illetve a gazdaság működését?
Leginkább az érdekelne, hogy:
1, amikor nagyon nagy összegekről beszélünk (milliárd forint), akkor valós, vagy virtuális pénzekről beszélünk?;
2, Egy országon belül a pénz mozgását hogyan lehet elképzelni (itt nem érintve azt, hogy offshore, kivinni a pénzt az országból, stb.)?
Tehát készítenek x mennyiségű kp.-t az illetékes szervek, az bekerül a bankokhoz, az ember hozzájut valahogyan, aki elkezdni költeni azt bármire, ami egy céghez, intézményhez, stb.-hez kerül. És onnan hogyan tovább? Tehát a körforgás menete érdekelne.
1, Természetesen számlapénzről - függetlenül attól, hogy annak egy része a végén esetleg készpénzben realizálódik. Tehát ha teszem azt az állam megrendel egy autópálya felújítást 10 milliárd forintért, akkor ő ezt az összeget virtuális pénzként utalja ki a tender nyertesének, az virtuális pénzben végzi a dolgai nagy részét, de Kovács József útmunkás akinek ez a vállalkozás kenyeret ad, már lehet, hogy készpénzben veszi a parizeres szendvicsét.
2, Nem releváns, hogy készpénzről vagy számlapénzről van szó - ez csak a technikai, megjelenési formája a pénznek, de egyébként ugyanaz a kettő. De egyébként legegyszerűbben úgy lehet modellezni a dolgot, hogy a bank hitelt utal ki a vállalkozásoknak és lakosságnak, amivel pénzt hoz létre, majd ez a pénz dolgozik a gazdaságban, s egy része nyilván visszafizetésre is kerül. Nyilván a hitel létrehozására főleg a Magyar Nemzeti Bank jogosult, ő közvetve irányítja például a jegybanki alapkamaton keresztül, hogy az alatta álló intézmények inkább betétet gyűjtsenek vagy hitelt utaljanak ki. Most éppen olyan korban élünk, amikor rohadtul nem akarja senki, hogy az emberek betétben tartsák a pénzüket, ellenben a hitel még tán soha nem volt ilyen olcsó, tehát jelenleg inkább ez határozza meg a monetáris politikát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!