Mik a jelenlegi Magyarországon a legjobb befektetési módok egy magánember / háztartás számára?
Nincsenek rossz és jó befektetések, hanem csak kockázatosak és kevésbé kockázatosak. A "kockázatmentes" befektetés az állampapír - ha azt veszel, az állam garantálja, hogy x idő múlva többet ad vissza, nem lehet rajta bukni - cserébe alacsony a hozama. A kockázatosak meg az egészen elborult extrém befektetések, mint kriptovaluták, Mészáros-papírok, start-up vállalkozások, amik hatalmas kifizetéssel is kecsegtethetnek, de nagyon bizonytalan a jövőjük - lehet, hogy el is bukja valaki az egész tőkéjét.
A befektetés "jósága" csak abban az értelemben mérhető, hogy mennyire van elárazva, ha például magas kockázathoz alacsony kifizetés várható az nyilván rossz befektetés, de egy átlagember nem igen képes arra, hogy az összes üzleti tényezőt fel tudja tárni, ami ezt az értéket befolyásolja (sőt, többnyire még a nagybefektetők sem képesek rá, csak próbálkoznak). Ergo teljesen felesleges is arra játszani, hogy valaki majd megcsinálja az évszázad üzletét és kevés pénzből kis kockázattal vagyonokat teremt - sokkal egyszerűbb, ha elmegy a postára vagy a bankjához és a rendelkezésre álló kezelt alapok valamelyikéből vásárol ízlése szerint.
-Esővízgyűjtő kiépítése (210e Ft-ba került), WC öblítésre, mosásra, fürdésre, állatok itatására (automata itatós lett, tehát időt is spórol) esetemben a korábbi évi vízdíj 6000Ft*12hó értékről lecsökkent évi 3207Ft-ra.
-Saját szennyvízkezelő és nyárfás szikkasztó 540e Ft, tűzifatermesztés, korábbi 150e-es fűtésszámla, 42e-re csökkent a második és 17e-re a 3adik évben, 4edikben nullásra hoztam ki.
-Napelemes rendszert is kéne csinálnom, de ilyen árak mellett jelenleg még nem éri meg, lesni kell a pályázatokat!
-Komposztáló rendszer kiépítése (27e Ft), esőmentes területre, esetemben az esővízgyűjtő alá, a kukaürítések harmada megspórolható.
-Szelektív hulladékgyűjtés és hulladékszigetek használata, környezetvédelemmel kombinált megtakarítás, 2017-ben összesen 2 alkalommal tettem ki a kukát.
-Hűtőgépcsere program 100e-es hűtő 40e-ért, a fogyasztáscsökkenésem 1080Ft/hó. A régi tönkrement, tehát eleve kellett új.
-Kisebb és hatékonyabb villanybojler (75e Ft) 5700Ft/hó helyett 3100Ft/hó (télen), napkollektor (52e) évente 7 hónapig 0-ás költség.
-Kazáncsere program 30-80%-os támogatással volt 240e-es kazánt 110e-ért vettem meg, szenes kazán helyett vegyes, amihez van nyesedékem, kukoricaszáram (másoktól is kapom), nyárfás erdősáv.
-Belefogtam az állattartásba is, bontott anyagból ól és etető, szintén esővízgyűjtőként is üzemel, részben automatizált (220e) 14 tojó és évi 80broiler
Én eddig ezeket csináltam meg, aki esetleg tud még javasolni pár dolgot, annak szívesen veszem én is az építő jellegű hozzászólásait, akár privátban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!