Egy haszonélvező a bíróságon perelheti a tulajdonost, hogy megkapja a lakást? Részletesen lentebb.
Valójában a "csak" haszonélvezőnek több joga van mint a tulajdonosnak. Hiába azt hinnéd hogy a tulajdonos nevén van a ház, tehát az övé, valójában minden hasznot a haszonélvező élvez, ha akar. Ha holtig tartó haszonélvezete van, övé a lakás amíg él. Ha akarja, akár lakbér fizetésére is kötelezheti az amúgy 1/1 tulajdonost.
Csak röviden, wikiből:
"A haszonélvezet [...] olyan jogviszony, melynél fogva a haszonélvezet jogosultja (haszonélvező) a más tulajdonában álló ingatlant vagy ingó dolgot birtokolhatja, használhatja és hasznait szedheti, de a jogviszony megszűnése után a dolgot állagának sérelme nélkül vissza kell adnia. A tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát csak annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él."
Idézet egy másik kérdésből:
"Ha az egyik fél a tulajdonos, a másik fél 100%-ban haszonélvező, akkor a haszonélvező a vagyonmegosztásnál nagyon jól fog járni. Mert a 100% haszonélvezete MELLÉ még tulajdonjogot is fog kapni (persze, ha az ingatlan közös, vagy közösnek minősíthető...), azonban a 100%-ban tulajdonos nagyon rosszul fog járni, mert a 100% tulajdonából VESZÍT, de haszonélvezetet NEM kap."
A saját érdekedben jogi kérdést ne egy anonim fórumról akarj megoldani, mert bárki bármit mondhat.
"a férj csak haszonélvező. "
A férj nem "csak" haszonélvező - ugyanis a haszonélvezeti jog erősebb, mint a tulajdonjog.
"vagy tehet bármit azellen, hogy a feleség megkapja az ingatlan eredeti vételárát?"
Miért is kéri a feleség az ingatlan eredeti vételárát? tett bele bármennyi pénzt is? Ő fizette ki? NEM.
És innentől valóban bonyolult jogi formák következnek: vagyonközösség mikor lépett fel, stb.
Igazad van nem ő fizette ki (nem is vitatja), de lehúztak együtt jó pár évet jóban és nagyon sok rosszban, és ő sem mehet ki az utcára ennyi év után. Ez a része mindegy is bonyolult a történet...És nyílván én sem jogi tanácsot kértem, csak tapasztalatra voltam kíváncsi.
Nem az egész összegre tart igényt, és eddig úgy volt meg is tudnak egyezni, de úgy tűnik mégsem. Értem, hogy a haszonélvező használhatja a lakást és ki is teheti a tulajt (ezekután nem is valószínű szerintem, hogy ott szeretne lakni vele érthető okokból)...de azért akkor is az 1/1 tulajdonosé az ingatlan. Nélküle eladni nem tudja a haszonélvező bármit is csinál kell a tulaj aláírása...azaz muszáj lesz megegyezzenek nem? Tudom sok "buta" kérdés, de soha nem fordult még hasonló sem elő a környezetünkben. Ha oda keül a sor nyílván felfogad egy ügyvédet is, de előbb én is szerettem volna picit utánakérdezni hátha valaki járt ebben a cipőben és tudna okosat mondani.
Nézd, körülöttem az utóbbi 10 évben több válás is zajlott. Elhidegültek egymástól a felek, és válás lett a vége.
De az asszonykák mindig teljesen el voltak szállva, és az eredeti értéken számolt fele vagyont szerették volna.
Azaz míg nagy volt a szerelem, addig vetettek a férjjel fél millióért étkészletet. Meg 2 milláért függönyt az ablakokra.
Aztán amikor a huzakodás elkezdődött, akkor ezeket otthagyták volna persze a házban az ex-férnek, csak az eredeti áron volt írva minden.
Aztán az ex-férj elunta a szípolyozást, és igazságügyi szakértő kirendelését kérte. Az meg azt mondta, hogy a félmilliós étkészlet 30 ezer (mert lekopott róla az ezüstözés) a hajdanán 2 milliós függöny meg most szintén 30 ezret ér.
Na így olvadt az asszonyok által 60 millióra kalkulált vagyon 30 millióra. És nyilván nem 60-nak a felét, azaz 30 milliót kaptak lelépéskor, csak a 30-nak a felét, azaz 15 misit.
Én a férfi helyében, ha az asszonyka nagyon huzakodik, akkor kiraknám a lakásból és kiadnám albérletbe. És nyugodtan pereskednék évekig. A bíróság majd megmondja mennyi jár. De sosem jár annyi, amennyit az asszonykák gondolnak. És mind kisemmizve érzi magát, és könnyes szemmel távozik a tárgyalóteremből. Holott az ex-férj (annál, amit a bíróság megítélt) jóval nagyobb összeget ajánlott a huzakodás kezdetén. De a nő sokkal többet akart, mert nála érzelmi felára volt mindennek.
Szóval általános tapasztalatom, hogy anyagilag a nők sokkal jobban járnának, ha a férfi első vagyonmegosztásra vonatkozó javaslatát elfoganák, és nem okoskodnának. Mert ha a férfi az okoskodást elunja és szakértőket fogad - a nők nagyon rosszul járnak.
A haszonélvező bármikor kirúghatja a tulajt és semmiben nem kell a beleegyezése.
"A lakást a férj vette és a feleség nevére iratta, a férj csak haszonélvező. "
Házasság alatt szerzett vagyon (kivéve öröklés) közös vagyonnak számít, innentől kezdve nettó hülyeség a kérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!