A magyar fizetésekbe miért nincs belekalkulálva az esetleges lakbér költsége?
Ha megnézzük a magyar fizetéseket (nyilván most az alap, melós bérekről beszélek), akkor láthatjuk hogy abból leginkább rezsit fizetni meg élelmiszert venni lehet, lakbért már nem nagyon lehet belőle fizetni.
És itt jon a kérdés : egy pályakezdő fiatalnak honnan a bánatból legyen saját lakása megélni?
Miért van ez az anomália nálunk és miért nem beszél róla senki?
A fizetés az alapján annyi, amennyiért az ember elvállalja a munkát.
A bérleti díjak meg olyanok, amennyit az ember ki hajlandó fizetni érte.
Ha nagy hirtelen magasabbak lennének a bérek (ami egyébként egy tendencia, én kb 35-40%-ot emeltem a 2 évvel ezelőtti béreken az embereimnek), akkor jó eséllyel a bérleti díjak is nőnének, mert az emberek többet ki tudnának fizetni a lakhatásért.
"És itt jon a kérdés : egy pályakezdő fiatalnak honnan a bánatból legyen saját lakása megélni?"
Nem jár lakás alanyi jogon. Ha nincs rá pénze és lehetősége akkor sehogy. Lakjon otthon amíg összegyűjti az önerőt, vagy költözzön a nagyi lakásába miután a nagyi meghalt.
Vagy mégis mit gondoltál, adjunk alanyi jogon lakást a pályakezdőknek (a többiek adójából)?
"Miért van ez az anomália nálunk és miért nem beszél róla senki?"
Pontosan mi ebben az anomália? A világ 85%-ban ez van. Néhány nagyon jó gazdasági helyzetben lévő országban lehet annyit keresni kezdőként, hogy könnyen fenntarts egy ingatlant vagy kapjál egyet alanyi jogon. Ezek általában nyugat-európai országok ahol a tökefelhalmozás jóval előbb elindult mint nálunk és akik vagyonuk/versenyelőnyük jelentős részét más országok kizsákmányolásával szerezték, vagy pedig olajban gazdag országok, ahol hatalmas vagyon van a lakosság méretéhez viszonyítva.
Már 1000x megkérdezted és az 1000. választ sem fogtad fel, Balázs.
1. Lehet lakást bérelni és nem egyedül. Huszonévesen nem gáz (ahogy otthon lakni sem), később pedig (akkor már magasabb fizetésből) vagy félreteszel pénzt önerőhöz vagy összeköltözöl a pároddal és két fizetésből fizetitek az albérletet/lakáshitelt.
2. Nem kötelező Pesten és főleg nem a belvárosban lakni. Gyárak vidéken is vannak, ahol olcsóbb a lakbér és/vagy ingázni is lehet (pl. közeli faluból, ott még kerted is lehet, ami részben megoldja a kaja kérdését). Egy kisebb autót fenntartani még mindig olcsóbb, mint lakást venni.
3. Egyre több helyen biztosítanak munkásszállókat, mert olyan szintű munkaerőhiány van bizonyos területeken.
Ha kimész Angliába, ott lesz saját lakásod? Ott sem.
Kezdőként egy szobát bérelhettek többen. Pár év múlva, ha jól keresel, mert lett végzettségd és gyakorlatod, bérelhetsz szobát, majd lakást egyedül.
Ez egy többszörösen hibás kérdés.
Nemcsak Magyarországon, de sehol sem jár alanyi jogon a lakás a munkához. Van egy pár olyan szakma, ahol igen pl. a kváknak.
Ha szeretnéd, hogy bele legyen kalkulálva a fizetésbe, válts az ősi szakmára. Akkor nem anomália lesz, hanem análmánia.
A fiúk jobban keresnek Balázs!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!