Ha a főnököm megalázott, joggal mondhatok fel?
"Azonnali hatállyal felmondhatok?"
Igen.
Amelyik nagyeszű lepontozott, az csapja már fel az MT-t úgy a 78. § 1. bekezdésének b) pontjánál, aztán próbáljon szöveget értelmezni.
"olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi." - Ennek tipikus esete, amikor az egyik fél a másikat nyilvánosan súlyosan sértő kijelentésekkel illeti vagy épp a súlyos etikai kihágások. Az, hogy a munkáltató a munkavállalót magánélete részleteinek kiteregetésével megalázza, az bőségesen belefér a b) pontba.
Szép a törvény, csak éppen a felmondás jogosságát tudni kell bizonyítani is egy esetleges munkaügyi per során. Ha a kollégák, akik előtt a sértegetés történt, nem tanúskodnának, akkor veszett fejsze nyele.
Próbáld közös megegyezéssel megszüntetni a munkaviszonyt. Ha így elmérgesedett a helyzet, lehet a munkáltatód se ragaszkodik a felmondási idő letöltéséhez.
"Szép a törvény, csak éppen a felmondás jogosságát tudni kell bizonyítani is egy esetleges munkaügyi per során. Ha a kollégák, akik előtt a sértegetés történt, nem tanúskodnának, akkor veszett fejsze nyele."
Ez így igaz. Alap az azonnali felmondásra, de egy munkaügyi per esetén az ügy összes körülményét vizsgálják. A két fél köteles együttműködni, tájékoztatási kötelezettségük van egymás felé arról, ami a jogviszonyt befolyásolja, valamint nem sérülhet a jóhiszeműség, és a tisztesség elve sem. A két félnek tiszteletben kell tartania a személyhez fűződő jogokat. Ilyen jog az egyenlő bánásmód, a becsület, emberi méltóság, jó hírnév védelme, stb.
A munkáltató megsértette a dolgozó emberi méltósághoz való jogát. Valószínűleg olyan mértékben, ami már megalázó, és a munkaviszony fenntartását a továbbiakban lehetetlenné teszi. Ezt egy valami orvosolhatná. Ha a dolgozó jelezné a munkáltatónak, hogy megsértette, és kérjen a többiek előtt bocsánatot tőle. Ha a munkáltató ezt nem teszi, - véleményem szerint - teljesen jogos az azonnali felmondás.
Arra figyelni kell, hogy azonnali hatályú felmondással az eset bekövetkeztét követő 15 napon belül lehet csak élni (15 napon belül át kell adni a munkáltatónak), de legfeljebb az ok bekövetkeztétől számított 1 éven belül. A Te eseted nem az 1 évesbe tartozik.
Viszont: Azonnali hatályú felmondás esetén jár a dolgozónak végkielégítés (ha egyébként is járna), valamint a felmondási időre járó távolléti díja.
Ha ezt önként nem teljesíti a munkáltató, akkor a dolgozó csak akkor tudja ezt érvényesíteni, ha a felmondás közlését követő 30 napon belül benyújtotta kérelmét a munkaügyi bírósághoz. A határidő jogvesztő!
Viszont a munkáltató is benyújthat - szintén 30 napon belül - kérelmet a bírósághoz azért, hogy megállapítsák, az azonnali hatályú felmondás jogszerű volt, vagy sem. Ha az ítélet az, hogy nem volt jogszerű, akkor a dolgozónak kell fizetnie a munkáltatónak, mert jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát.
A munkatársakról pedig csak annyit: A bíróság nem fog udvarolni nekik, hogy akarnak-e tanúskodni vagy sem. Ha megnevezik őket, mint tanúk, akkor kötelesek az idézés napjára elmenni, és tanúskodni, vagyis az igazat mondani, egyébként büntethetőek.
"Viszont a munkáltató is benyújthat - szintén 30 napon belül - kérelmet a bírósághoz azért, hogy megállapítsák, az azonnali hatályú felmondás jogszerű volt, vagy sem. Ha az ítélet az, hogy nem volt jogszerű, akkor a dolgozónak kell fizetnie a munkáltatónak, mert jogellenesen szüntette meg a jogviszonyát."
5-6 nagyon pontosan leírta, és itt csatlakoznék is 4-eshez - ugyanis ha nem tudja a dolgozó bizonyítani, akkor még rosszul is járhat, mert neki kell fizetnie.
Az meg nem tudom, mennyire életszerű, hogy az ott dolgozó kollégái kiállnak mellette (aztán meg őket is elbocsájtják)
"Az meg nem tudom, mennyire életszerű, hogy az ott dolgozó kollégái kiállnak mellette (aztán meg őket is elbocsájtják)"
A bíróság általában jóval félelmetesebb mint bármely munkáltató. Már csak azért is, mert ha a munkáltató a tanúskodás után tényleg kirúgná vmelyik ellene vallót, ugyanúgy mehet a következő per és ugyanúgy bukja az erősen a munkavállalóknak kedvező bíróságon. Szóval sztem az nem életszerű, hogy egy vesztes per után a munkáltató olyan helyzetet teremt, amiben még jobban megüti a bokáját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!