A szocializmusban már voltak összeszerelőgyárak, vagy ez csak a rendszerváltás után jött be Magyarországra?
Az hogy külföldi befektetők az olcsó munkaerő miatt összeszerelő üzemeket telepítettek ide, a rendszerváltás óta lett szokás. Persze gyártás a szocializmusban is volt, csak akkor még "rendes", vagyis hazai tőkével és a haszon is az országé volt. Például ilyen volt az Ikarusz buszok gyártása. Mégjobban rendes gyártás volt a szocializmus előtt. Például olyan Dutra traktorokat gyártottunk amit egész Európában vásároltak.
Mi baj van Magyarországon?
Akkoriban inkább licenszben gyártottak.
Rába, Csepel sok mindent amit gyártott csak licensz volt és nem saját fejlesztés (MAN motorok, Volvo alvázak stb).
ma 14:54
Tungsram, Ganz Mávag, azért ott voltak a szeren.
# 3: Teljesen igazad van abban hogy a mai összeszerelő üzemekben hatékonyabban megy a munka. Viszont a haszon nem az országé hanem a külföldi befektetőké. A nem létező haszonból meg nem lehet például az egészségügyet azon a színvonalon működtetni mint például a 70-es években. Vagyis nem elég lelkesen dolgozni, hanem a hazánkért kellene dolgozni. Persze a szocializmus sem volt a csúcs, mert abban sem magának dolgozott az ember.
Van is egy ide vonatkozó népmese amiben a szegény legény varázspálcát kap valakitől azzal az utasítással hogy otthon amije van, legyintsen rá és akkor meggazdagodik. Hát így is lett, persze nem a varázspálcától hanem attól a tudati változástól hogy miközben a rossz bútoraira legyintett, rájött hogy nem az uraságnak kéne dolgoznia hanem a saját rossz bútorát kellene rendbehozni. Vagy a foltos asztalterítőre is rálegyintett, majd rájött hogy szintén nem az uraság ruháit kéne mosnia ha a sajátja sem tiszta. Hát a magyarságunknak is ilyen varázspálcát kéne adni.
Vagy amikor édesapám 92 évesen elhunyt, előtte ő is "megbánta bűneit", pontosabban mondva elmondta hogy nem a téeszcsében kellett volna egy életen át robotolnia hanem a sajátjában, és akkor lett volna mit a gyerekeire hagyni. De így csak az elvtársakra hagyta a munkája gyümölcsét.
"a '70-es években jobb volt az egészségügy, mint 2020-ban ?"
Az akkori technikai lehetőségeket figyelembe véve szerintem igen. Emberileg és szakmailag is.
Tudod amikor valaki úgy választ orvosi hivatást, hogy melyikkel lehet jobban keresni -> belgyógyász, vagy nőgyógyász...?
Saját tapasztalat és természetesen mástól hallottak is.
Miben volt jobb? Alap, hogy nem volt várakozólista. Nem is hallottunk ilyet. Aki elment a háziorvoshoz, szakorvoshoz, aznap megkapta az ellátást. Ha én azt kértem, hogy abba a városba vehessem igénybe az ellátást, ahol dolgozom, és nem a lakóhelyem szerint területileg illetékes helyen, mert nekem egyszerűbb, akkor oda írták a beutalót.
Az állami ellátásból nem a magánpraxisba (fizetős) vezették át a betegeket, hanem adott esetben pont fordítva. Ezzel azt érték el, hogy még nagyobb bizalmat szavaztál a magánorvosodnak, mondván "milyen rendes veled, kíméli a pénztárcádat". Biztosan más oka volt, de te ebben akartál hinni, és anyagilag tényleg kényelmesebb volt. Én abban az időben, ha beteg voltam, a lehető leggyorsabban meggyógyultam. Manapság hónapokig (sőt évekig) kínlódok betegségekkel, mire sokadikra eljutok oda, ahova elsőre kellett volna úgy, hogy többnyire magánútra kényszerülök.
Én a mostani egészségügyben azt látom, hogy teljesen a költségvetés dominál -> "Több és minőségibb vizsgálatot nem lehet végezni, csak ennyit, aki a keretbe nem fér bele, kínlódjon, vagy 'dögöljön' meg..."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!