Mennyi az esélye hogy az új munkahelyen állásinterjú előtt (vagy után) megkérdezik a korábbi munkahelye (i) det?
A jól látható közhidelemmel ellentétben szinte soha senki nem lép kapcsolatba az előző munkahelyeddel.
Az oka sokkal egyszerűbb, mint az emberek hinnék:
Az adatvédelmi törvény szigorúan tiltja a munkaadóknak, hogy BÁRMILYEN adatot kiadjanak a jelenlegi és volt munkavállalóikról. Ennyi.
Tehát ha engem felhívna valami jöttment HR-es, hogy egy ex kollégáról érdeklődjön akkor nem tenné zsebre amit tőlem kapna.
"Az adatvédelmi törvény szigorúan tiltja..."
Éppen ezért kérnek tőled írásbeli beleegyezést. Ha nem adod meg, nem kapod meg a munkát. Ennyi.
Semmiben nem extrább igény, mint egy erkölcsi bizonyítvány vagy egy nemzetbiztonsági átvilágítás. Én se vennélek fel, ha sunyítani akarsz a szakmai tapasztalataid kapcsán.
"ezért kérnek tőled írásbeli beleegyezést."
Ne beszéljünk már hülyeségeket, de komolyan. És akkor az 3 példányban készül, egyet kap a munkahely, egyet ahova jelentkezel és egyet a jelentkező?
És ha épp jelenleg is ott dolgozik a jelentkező akkor mi van?
Olyan sületlenségeket tudnak a legnagyobb magabiztossággal állitani emberek, hogy komolyan nem hiszek a szememnek.
10 éve dolgozom multiknál, gyakran váltok poziciókat, egyetlen egy (külföldi) cég kért valaha referencia kontaktot, mint OPCIONÁLIS lehetőség, ha akarok.
Gondolom nem ütötted meg azt a szintet, hogy érdemes legyen ezzel foglalkozni.
Aki ma elmegy egy komolyabb nemzetközi helyre, főleg, ha van a cégnek pénzügyi tevékenysége is, az átmegy background screeningen a szerződés aláírása után, de még munkábaállás előtt.
Fel fogják hívni X évre visszamenőleg a helyeid HR osztályát és ellenőrzik, hogy tényleg ott és annyit dolgoztál-e. És kérnek referenciát egy-két általad javasolt embertől. Egyik sem nagy dolog, nyilván olyat javasolsz, akivel jóban voltál.
Nyugati multik jellemzően simán kiadják ezt az infót, német multik néha megkerestek direktben, hogy ki és mit kérdezett rólam és hogy válaszolhatnak-e.
A hozzájárulást az új helynek adod, nyilván az után, hogy már felmondtál.
Nem kell tőle félni, max ha hazudtál a CV-ben.
Nyilván a legnagyobb autóipari multinál középvezetőként nem ütöttem meg a szintet. És nyilván nem is kell a HR-ünk confidentiality sírását hallgatni megállás nélkül egy új recruitmentnél. Külön vicces, hogy a németeket hozod fel ahol még a magyarnál is komolyabb a szabályozás, teljesen elképzelhetetlen, hogy egy telefonra akár egy igenlő választ is adjanak arra, hogy ismerik-e azt akit kérdezel...
Teljes non-szensz amit állítasz.
Ajánlást kérni mindig lehet, igencsak nagy különbség van a kettő között.
Senki nem mondta, hogy félni kéne tőle, de nem is csinálja itthon senki. Meg úgy általánosságban az EU-ban egyáltalán nem jellemző a törvényi szabályozás miatt ez a rendszer.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!