Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi a különbség a FOGLALÓ és...

Liptayné Katalin kérdése:

Mi a különbség a FOGLALÓ és az ELŐLEG között?

Figyelt kérdés
2010. máj. 22. 07:30
 1/10 anonim ***** válasza:
0%
a foglalot vissza kapod de az elöleget elvesszik ha nem fizeted ki időre!
2010. máj. 22. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
94%

Éppen fordítva. Az előleg beleszámít az árba. Ha meghiusul a vásárlás,akkor visszajár.

A foglalónál más a helyzet. Ha a vevő lép vissza,akkor nem kapja vissza a foglalót. Ha az eladó gondolja meg magát,akkor a foglaló dupláját kell kifizetnie a vevő részére.

2010. máj. 22. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
63%
07.54 helyesen mondja.
2010. máj. 22. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
75%

A foglaló a magyarországi polgári jogban a szerződést biztosító mellékkötelezettségek közé tartozik."Foglaló az az érték, mely a szerződés megkötésének jeléül, vagy a teljesítés biztosítása végett adatik. Más megállapodás hiányában a foglaló a szerződés teljesítésekor visszaadatik; valamint visszaadatik, ha a szerződés kölcsönös elállás folytán vagy a szerződő felek vétke nélkül megszűnik. Akinek vétke miatt a szerződés nem teljesíttetik, az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót pedig kétszeresen köteles megfizetni. A nem vétkes fél azonban nem tartozik a foglaló elvesztésével vagy a foglaló kétszeresével megelégedni, hanem követelheti a szerződés teljesítését. Ez által különbözik leginkább a bánatpénztől. Foglalót a jövőben kötendő szerződésre tekintettel is lehet adni. Ilyenkor foglalóját veszti vagy a kapott foglaló kétszeresét köteles megtéríteni az, aki a szerződést megkötni vonakodik."

A hatályos Polgári Törvénykönyvben

* A foglalóról a Ptk. 243 - 245. §-ai rendelkeznek.

* A 243. § (1) szerint "A szerződés megkötésekor a kötelezettségvállalás jeléül foglalót lehet adni."


A foglaló a szerződés megkötésekor, a szerződés megkötésének jeléül adott dolog. Foglalót bármilyen típusú szerződésnél ki lehet kötni, de gyakorlati jelentősége leginkább az adásvételi szerződéseknél van. Gazdálkodó szervezetek is kiköthetnek foglalót. Érvényes előszerződés kötése esetén is adható foglaló [Ptk. 208. § (1) bekezdés]. A foglalóval kapcsolatos megállapodásra a jogszabály nem ír elő írásbeli alakot, ezért foglalót a szerződéskötéskor szóban is vagy ráutaló magatartással is ki lehet kötni. A kikötés érvényességéhez annak írásba foglalása akkor sem szükséges, ha a jogszabály a szerződés érvényességét írásba foglaláshoz köti. A Ptk. 218. § (1) bekezdés értelmében ugyanis a szerződés lényeges elemeit kell írásba foglalni, a joggyakorlat azonban a foglalót nem tekinti ilyennek. A Ptk. 243. § (1) bekezdésében foglalt szabályból az következik, hogy a foglaló tárgyát a szerződés megkötésekor át kell adni. Amennyiben a foglaló átadása a szerződés kötésekor nem történt meg, a foglaló kikötése érvényesen nem történt meg.

Előleg: Az adásvételi szerződésben a felek megállapodhatnak abban, hogy a vevő a vételárat a szerződésben megjelölt időpontokban és részletekben fizeti meg. Az előleget (vételárrészletet) a teljes vételárba be kell számítani, s amennyiben a szerződés utóbb mégis meghiúsul a már megfizetett előleg visszajár.

2010. máj. 22. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
3%
Szerintem meg tulajdonostól függ. Vele kell az ilyeneket lebeszélni
2010. máj. 28. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
60%
Ha rendelsz tortát megkérdezik, hogy adsz e előleget, ha adsz és elmész a tortáért, akkor annival kevesebbet fogsz fizetni, mint amennyit ott hagytál. Ha tetszik egy esküvői ruha, és lefoglalod, de közben máshol másik jobban tetszik, akkor azt már nem kapod vissza, hacsak nem ismerősöd :D
2010. máj. 28. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim válasza:
Foglaló biztosíték, attól függően hogy ki áll el nem jár vissza vagy duplán jár. Előleg simán visszajár, az csak letét.
2010. máj. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
43%
ha visszalépsz a foglaló elúszik, az előleg nem.
2010. máj. 29. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
64%

Az én foglaló vs. előleges sztorim lehet, hogy másnak is tanulságos:

A szokásos nyomulós, csak itt és csak most itt az elszalaszthatatlan alkalom stílusú termékbemutatón 2 db matracra adtam – akkori szóbeli tájékoztatás alapján – előleget 110 000 forint értékben a Medifit Kft.-nek. 8 napon belül tértivevénnyel elküldtem azt a levelet, melyben egyértelműen állítottam, hogy szeretnék elállni a szerződéstől, elállási jogomnak megfelelően. Azóta körülbelül 1-2 hetente telefonon beszéltem az ügyfélszolgálatukkal, mindannyiszor egyértelműen tudtukra adva, hogy sem hitelügyintézés, sem más árura való beszámítás nem érdekel. Az előleget azóta sem utalták vissza. A termék kiszállításra nem került. Aztán egy ügyvédtől kaptam levelet, melyben arra hivatkoznak, hogy az előleg, amit befizettem nem előleg, hanem foglaló volt, így nem jár vissza, és „nagyvonalúan” felajánlják, hogy egyikünk se járjon rosszul, beszámítják más termékük megvételébe. Így utólag a szerződést megnézve tényleg „foglaló” szó szerepel rajta, sajnos ezt az „előleg” - „foglaló” különbségtételt eddig nem ismertem megfelelően.



A Fogyasztóvédelmi Hatóságnál dolgozó egyik ismerősöm utánakérdezett a további teendőnek, azt a tanácsot adta, hogy szállíttassam ki az árut, és a kézhezvételt követően 8 napom még mindig fennáll a szerződés visszamondására. így is tettem, kiszállíttattam az árut, kifizettem a maradék 157 000 forintot, majd pár nappal később visszaszállíttattam, s a teljes vételárat visszafizették, így csak a szállítás költsége veszett el. happy end

2010. jún. 1. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Utolsónak: bölcs tanács. Köszi.
2015. jún. 5. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!