2-3 millio forint mire eleg?
Jelentkeztem a Vallalkozz Magyarorszag programba, ahol 2-3 millio forint tamogatast kaphat valaki a vallalkozasahoz. Meg is szeretnem nyerni de sajnos ezen felul nincs penzem, a 10% onreszt tudom csak elo teremteni hozza.
Egy 25.000-30.000 fos varosba kene valamit alkotni ebbol a penzbol.
Masok otleteit nezve (fodraszat meg egyebek) ossze szedtem par dolgot ami erdelne, ezekrol kene velemeny hogy mennyire realis ennyibol ossze hozni, bar sajnos parrol mar szinte le is tettem (pl konditerem) de azert leirom, sajnos ezek kozul mindbol van mar par ezert orulnek ha kapnek meg otleteket.
-Kisbolt
-Lottozo
-Konditerem
-Panzio
-Pizzazo
Őszintén szólva nem néztem utána a feltételeknek, de kérdés, hogy mit és hogyan lehet beszerezni, mik az elszámolható költségek, és a legfontosabb van e reális üzleti terved? Az utóbbi nyilván nincs, hiszen akkor nem kellene kérdezni, hanem tudnád hogy mit mikor és miből tudsz fizetni és mire elég, egyáltalán mi a fenntartható a fenntartási időszak alatt, mennyi a reális bevétel és milyen kiadások társulnak hozzá?
a szakképesítésnek megfelelő irány már jó lehet, pláne ha van szakai tapasztalatod is, ne olyanba akarj belefogni, amire nincs rálátásod, mert sok meglepetés érhet.
Ha csak új eszköz, gép vásárlás lehet,-használt nem - akkor könnyen elégeted a 2-3 milliót egy pizzázóhoz, és bérköltségre nem is marad semmid, de árura sem túl sok.
10% önerő a szükséges minimum, de általában a rentábilis működéshez nem elég, tekintve, hogy jellemzően utófinanszírozásos a támogatás, tehát előbb be kell szerezzél valamit, kifizetned az önerőből -nagy ritkán kérhető egyszeri előleg meghatározott összegig, ha valaminek a beszerzésére nem elég az önerőd- , majd utólag meghatározott időszakonként benyújtani a számlát (van ahol ez is maximalizálva van hogy hány kifizetési kérelmed lehet), így max annyiszor 2-300.000 Ft-ot igényelhetsz, ha csak 10%-od van.
Hiába, hogy 3 milliót is kaphatnál. Ha ez mondjuk 4 kifizetés, akkor 4X300.000 Ft = 1,2 millióból és a Te 300.000 Ft-odból old meg összegű projekted lesz. )
És akkor nem beszéltünk olyan költségekről, amit abból kell megoldjál, mert a nem elszámolható költségek között szerepelhet könnyen pl. a bérleti díj, amire nem igényelhetsz támogatást. ha üzlet bérléssel nyitsz, már fizethetsz is belőle kauciót, vagy csak a haccp és engedélyezés, berendezés ideje alatt is minimum 1 vagy kéthavi bérleti díjat, amit a következőekben mr nem tudsz felhasználni beszerzésre, mert kifizetted, bevételed meg még nincs mivel meg se tudtál nyitni még.
Ebből adódóan, lehet a fenti másfél millió még kevesebb lesz, ha egyáltalán nem nyomják rá így az életképtelen jelzőt és utasítják el a pályázatod.
Egy jó dolog szokott lenni ennél, hogy nem kér a fenntartási időszakra ingatlan fedezetet, mint pl a munkaügyis támogatás, de ez is kiköt kötelező fenntartási időszakot, ami alatt nem dolgozhatsz máshol, közreműködő tag kell legyél a vállalkozásban, jellemzően 2-3-5 év is lehet.
Kérdés, annyiból, másfél, két, vagy három millióból pl. ezt te be mernéd vállalni, reális üzleti rálátás, és üzleti terv nélkül?
Én nem hinném...
( Még a foglalkoztatottat, ha esetleg unkaügyiből veszed ki, és csak a minimális foglalkoztatási kötelezettséget vállalod, lehet reális elgondolás, de alapjába véve mindezeket előbb figyelembe kell venni, kiszámolni, megtervezni, cpm háló-mit miből, mikor, mivel párhuzamosan, hogy minél előbb működjön és legyen bevételed - , cash flow terv, stb.) hogy hol mi állíthatja fejre a projektet, a fenntartás időszak alatt is átgondolni és csak utána dönteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!