Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hogyan működik tőzsde?

Hogyan működik tőzsde?

Figyelt kérdés

Azt tudom hogy egy koncentrált piac, ahol befektetők és eladók vannak, és minden termék árfolyamának mozgásából lehet nyerni illetve bukni is.

Kipróbáltam most Plus500-at, ahol nagyjából rájöttem hogy működik, de van pár kérdésem amikre a Google-ban nem igazán találtam választ.


1.) A tőkeáttét

Plus 500-on csak tőkeáttéttel tudok vásárolni, tehát ilyenkor nem is kerül tulajdonomba részvény? Csak digitálisan vettem meg, valóságban nem? És pl. Apple részvényeket vettem és azonon nyertem 4000 ft-ot.

Ha valahova pénz kerül akkor az máshonnan elment.

Ki pénze kerül ilyenkor hozzám? A plus 500-é? Ha igen akkor nekik ez miért éri meg hogy és lehúzom őket?


2.) Ha az előbb említett Apple részvényt nem tőkeáttéttel veszem Plus 500-on, hanem Bét-en.

(nem tudom kereskednek e itt vele, de tegyük fel:D)

Szóval, ilyenkor ha veszek részvényt, akkor az már én tulajdonomban van t+3 nap múlva? És hova kerül ilyenkor pénzem? Apple-hoz vagy Bét-re? Ha nyerek és eladom, ki pénze kerül hozzám és ki fizet nekem? Apple-ra ez milyen hatással van ha én kiszállok befektetői közül?


3.) Ha igazi árutőzsdén veszek pl.:olajat.(nem plus500-on)

Ilyenkor hova kerül pénzem? Ha nyerek honnan származik pénzem? Valamint ilyenkor ha vásárlok akkor nyilván nem lesz tulajdonomban 10 hordó olaj? Csak van egy igazi fizikai kereskedési ára, és a tőzsdén is ez az ár szerepel, de ha tőzsdén veszek olajat akkor az nem kerül tulajdonomba, csak virtuálisan, ugye?


Válaszokat előre is köszönöm!


2016. okt. 2. 22:21
 1/4 anonim ***** válasza:
2 és részben 3: Ahogy te is írtad, vevők és eladók vannak jelen a piacon, minden üzletben van vevő és eladó, vagyis ha veszel egy részvényt akkor a te pénzed az eladóhoz kerül és ha eladod, akkor te a vevő pénzét kapod meg. Pusztán az hogy kiszállsz a befektetők közül, nincs különösebb hatással, mert amint kiszálltál, jött valaki más, aki a helyedbe lépett (a vevő).
2016. okt. 2. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A tőkeáttét egy kicsit olyan, mintha kölcsönt vennél fel a banktól.


Mondjuk van 1 Ft-od és 10x a tökeáttétted, akkor 10 Ft-ért vehetsz részvényeket. Ha ezután van 10% hasznod, akkor megdupláztad a pénzedet. (a 9-et visszaadod a banknak)

De ez persze fordítva is elsülhet és akkor nagyon gyorsan lenullázhatod magad. Ha hirtelen nagyot esik az árfolyam és a stoppoknak nincs idejük életbe lépni, akkor még az is előfordulhat, hogy be kell fizetned a bank veszteségét is.

2016. okt. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Minden brókercégnek van saját szabályzata. Először azt kell figyelmesen elolvasni, ott le van írva minden.

[link]


A brókercégek az ajánlati könyveket párosítják össze.

Állnak sorban a könyvben, hogy eladni szeretne 200-ért, meg 198-ért meg 190-ért. A vevői könyvben meg állnak sorban, hogy venne 160-ért, meg 180-ért.

Aztán ha van olyan helyzet, mikor a kettő összeér, vagy piaci árfolymon veszel, akkor az üzlet megköttetik. Ha sikerül drágábban eladnod, mint ahogyan vettél, vagy sikerül olcsóbban venned, mint ahogy eladtál (short esetén) akkor nyereséged lesz. Nyugi, nem a brókert húzod le vele. Neki minden kötés jutalék...

2016. okt. 3. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"A tőkeáttét egy kicsit olyan, mintha kölcsönt vennél fel a banktól. "


Nem is kicsit. Kis pénzből nagy pozíciót nyitni (tőkeáttétel) csak így lehet. A pénzed és a pozíció közti különbözet nem a semmiből van, hanem meghitelezik neked. Ráadásul ez sincs ingyen. Általában azelőtt likvidálják a pozíciódat, hogy a tartozásodat be kellene fizetni, ami praktikusan azt jelenti, hogy minél nagyobb a tőkeáttétel annál kisebb árfolyam ingadozásnál megtörténik ez. Persze lehet pótbefizetést csinálni, hogy megmaradjon a pozíció..


Kérdező, a helyedben nem foglalkoznék tőkeáttéttel.

2016. okt. 4. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!