Ha van hallgatói jogviszonyom, és egyetem mellett/helyett dolgoznék, akkor választhatok, hogy felnőttként, vagy diákként dolgozzak?
Végeztem az egyetemmel, és az év elején még úgy volt, hogy tanulok tovább ugyanott, de ez időközben változott, és a mostani nyári diákmunkám után ősztől mindenképp találni szeretnék valamilyen tartós állást...
Az okozhat e valamilyen problémát, ha beiratkozok az egyetemre, de passzíváltatom az adott félévemet?
Elsősorban munkaadói, illetve adózási szempontból kérdezem.
Ilyen esetben én gyakorlatilag diák vagyok, az új szabályozás miatt pedig ugye passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkező emberek is foglalkoztathatók diákként..
De adott esetben, hogyha egy munkahely valami oknál fogva mindenképp "rendes felnőttként" akar foglalkoztatni, nem pedig diákként, akkor az hogy van?
Szóval amíg van akármilyen (aktív/passzív) hallgatói jogviszonyom, addig kizárólag csak diákként foglalkoztathatnak, vagy saját/munkaadói döntés alapján lehetek felnőtt foglalkoztatott is?
Azért kérdezem, hogy mennyire érné meg beiratkozni, passzíváltatni ősszel úgy, hogy teljesen biztos vagyok benne, hogy nem akarok ténylegesen továbbtanulni ott?
Kedves 5-ös válaszoló!
Amiről írunk, az munkajogi kategória, és nem feltétlenül kell értenie ehhez egy egyetemistának.
Mint ahogy egy turisztikai végzettségű sem fog tudni hozzászólni a hídépítés rejtelmeihez, pedig mind a ketten diplomások... :)
Tehát a válasz, ahogy már előttem leírták: Bármelyik diák foglalkoztatható "felnőttként" (még a 15 éves is), mert munkajogilag diákmunka nem létező dolog.
Ami lényeges, hogy milyen jogviszonyban van foglalkoztatva az illető. Ha diákszövetkezeten keresztül, akkor más az adózási szabálya, egyéb dolgai, de a diákszövetkezetet "használni" nem kötelező dolog egy diáknak. Diákszövetkezeten kívül is foglalkoztathatja bárki akár munkaviszonyban, akár megbízási jogviszonyban, akár egyszerűsített foglalkoztatással stb. Eltérés a jogviszonyok között az adózásban, járulékozásban lehet, és a társadalombiztosítási megítélésében.
Gondolom azért tanult, hogy dolgozzon. Ehhez pedig tudni kellene azt, hogy egyetemistaként stb. dolgozhat több formában, nem csak diákként alkalmazhatják. Szerintem ez alap. Az adózási formákat viszont nem tartom annak...
De ez azért szégyen. Belépni akar a munka világba, és ezt diplomásként nem tudja.
Elnézést, hogy nem feleltem meg az elvárásaidnak, de szerintem vannak ennél jóval "gázabb" dolgok is, gondolok itt a helyesírásra, alapvető illemszabályokra, és egyéb kényes témákra, melyekben meglehetősen gyengén szerepelnek egyesek...
Azt, hogy az eszemért kaptam azt a papírt, vagy sem, azt meg mond azoknak a "jókor jóhelyen ismerősöknek", akik bárminemű tapasztalat és végzettség nélkül ülnek ott, ahol.
Nem mellesleg, úgy gondolom a kérdésem jogos, ahogy az egyik válaszoló a védelmemre kelt, nem mindenki jártas a különféle (munka)jogi kérdésekben, én személy szerint eddigi diákmunkáim mellett 5 hónapot dolgoztam "felnőttként", mivel azalatt az időszak alatt nem volt hallgatói jogviszonyom, így nem voltam benne teljesen biztos, hogy van ez a szabályozás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!