Haszonélvezetet lehet venni, ha valakinek van pénze, de nincs lehetősége ingatlant venni?
Adott egy középkorú ember, akinek önhibáján kívül (ez relatív) sok milliós tartozása keletkezett.
Családon belül kezességet vállalt, 10-15 éve még sok ilyen eset volt, nem volt jellemző, hogy bedőlnek a hitelek.
Ez bedőlt, és ha emberünk venne egy ingatlant, egyből végrehajtás alá vonnák.
A pénze, ami van, néhány millió, nem az ő nevén van, de megbízható helyen.
Vidéken egy kisebb ház kijönne belőle, de így nem vehet. Arra gondolt, hogy ezért a pénzért - vagy kevesebbért - csak a haszonélvezetet venné meg, egy baráti házaspártól. Így mindenki jól jár, az illetőnek élete végéig lenne hol laknia. Persze a pénzből bérelhetne is, de 20-30-40 év alatt azzal a pénzzel bármi történhet, meg az albérletből is bármikor kitehetik.
Szóval neki meg lenne oldva a lakhatása. Gyereke nincs, már nem is igen lesz.
A baráti házaspár is jól járna, mert a tulajdonjog az övék maradna, és nekik van gyerekük, tehát ez a ház majd a gyerek öröksége lesz. Közben szereznek is néhány milliót.
A hátrány az ő részükről annyi, hogy évtizedekig nem rendelkezhetnek a ház felett, de hát ezért kanák a pénzt.
Nagyon sokat beszélgetünk erről az illetővel, hogy mitévő legyen. Előbb-utóbb úgyis el fog menni ügyvédhez, ha mindenki jól átgondolta ezt az egészet, és senki nem táncol vissza.
Ha megvalósulna, nyilván úgy kellene lepapírozni, hogy a haszonélvezeti jogot nem vette, hanem egyszerűen csak kapta. Vagy azt csak pénzért lehet venni?
Mert ha venné, akkor kiderülne, hogy volt pénze, amiről a végrehajtó nem tudott, ezt utólag is végrehajtás alá vonhatná, mégpedig úgy, hogy a baráti házaspártól követelhetné a pénzt. Ezt nem szeretné senki.
De ha csak ajándékba kapja, akkor az meg bármikor visszavonható.
Jogilag mi más lehetőségük lenne?
Hogy a pénzből rendezze a tartozást, az szóba sem jöhet, mert nem az ő hitele volt, hanem a testvéréé, akin soha az életben nem tudná behajtani a pénzt, és akkor se pénze nem lenne, se laknia nem lenne hol.
Nos venni azért aggályos, főleg a tartozás miatt, mert ha véletlenül kiderülne akkor fedezetmegvonás, ami bűncselekmény.
Viszont ha baráti a házaspár akkor bizalmi alapon simán megoldható, egyszerűen adnak neki egy haszonélvezeti bejegyzést a földhivatalba (ehhez nagyon szerződni sem kell) és otthon egy nokiás dobozban átadja az ellenértéket. Az öröklés is megoldott, mert a haszonélvezet a halállal megszűnik. Teljesen oké így.
De ehhez a földhivatali bejegyzéshez nem kell valamilyen okirat?
Valamilyen szerződés?
Csak úgy bemondásra biztos nem jegyzik be.
nem lehet haszonélvezetet venni
ingatlanvásárlásnál lehet kikötni haszonélvezetet
nem mellesleg a baráti házaspár jól rácseszne, ha a haszonélvező másnap teljesen jogosan kitenné őket az ingatlanból
amúgy a kezesként kifizetett összeget fizetési meghagyással be lehet hajtani
Azt hittem, nyilvánvaló, hogy ők nem abban a házban élnek.
A házaspárnak van egy szép nagy háza, de mellette van egy kicsi, vidéki, rosszabb állapotban lévő házikó is, erre adnák a haszonélvezeti jogot.
Ez jelenleg üresen áll, kb. 10 éves most a lányuk, vagy neki lenne örökség, vagy addig eladnák, de túl sokat nem is ér vidéken.
Annyira azért ők sem hülyék, hogy a saját otthonukra adjanak haszonélvezetet egy barátnak.
Az is egyértelmű, hogy behajtHATÓ az összeg. Jogilag. A valóságban pedig sosem látja viszont, mert a testvérének nincs semmije, a jövedelme egy nagy semmi, nyugdíja is alig lesz, egyéb vagyona nincs. A testvérének van gyereke, aki már külön él, na ő sem fog örökölni semmit, mert csak tartozást örökölne.
A házat, amire a hitelt vették fel, már zárolta a bank, vagy nem tudom, hogy mondják, tehát kiköltöztek belőle, de még így is több milliós tartozás maradt.
Az, hogy az ajándék bármikor visszavonható, tévedés, de egyébként semmi nem tiltja, hogy mondjuk 1 Ft legyen az ellenérték és akkor fedezetelvonásról sem lehet beszélni.
Valamilyen okirat biztosan fog kelleni, a földhivatal nyilván nem bemondásra jegyzi be a haszonélvezeti jogot, úgyhogy ügyvédet kellene felkeresni a kérdéseitekkel.
Nem én venném, hanem egy nagyon jó barátom.
De a személy mindegy is.
A bérléssel annyi a baj, hogy ő most 40 felett jár, a következő 30-40 évben meg nem biztos, hogy meg tudja őrizni a pénzt, meg kp-ban sem tarthatja addig.
Ráadásul mint írtam, egy albérletből ki is tehetik az embert.
10-20 évig szépítgeted a házat, mivel a sajátod, aztán hellószia, kezdheted előröl egy
Na akkor újra és utoljára:
Írtok egy szerződést a tulajdonos(ok)al, melyben az ismerősöd megjelölik, mint haszonélvező. Indokolni nem kell. Mert csak, mindenki azt csinál a tulajdonával amit csak akar.
Ez után a tulajdonosok kérésére az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik a haszonélvezőt.
Jogilag ennyi, minden mást meg intézzenek el egymás között.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!