Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mi történik, abban az esetben...

Mi történik, abban az esetben ha a bírósági végrehajtó, ingatlan végrehajtást kér, egy adott adóssal szemben?

Figyelt kérdés
Van egy elég nagy adósságom, ami egy bírósági per költségéből addódig. Én vagyok a per vesztese, és a bíróság engem kötelezett a per költségek, ki fizetésére. A per költség, a szakértők, és az ügyvéd költségekkel együtt több milliós tétel. (3,4 millió Ft) Ezt az összeget egyben nem tudtam ki fizetni. Jelenlegi jövedelmem mindössze havi nettó 20300 Ft, ami a magasabb összegű családi pótlék, amelyet saját magam jogán kapom. Ebből a végrehajtó nem tudott végre hajtani. Most az ingatlanon van a sor. Na de kérem szépen. Most jön a kérdés ezen része mit és hogyan tehet meg a végrehajtó? Ugyanis egy azaz 1 ingatlanom van. Az amiben jelenleg is lakom, életvitelszerűen. Csakhogy az adott ingatlannak 3 tulajdonosa van. 1/2, 1/4, és 1/4 tulajdoni részben. Az én ingatlan részem, az adott ingatlanból, az egyik 1/4 tulajdon rész! És akkor itt jön az újabb csavar! Mert ugyanis az én 1/4 ingatlan tulajdon részemen már eleve, özvegyi haszon élvezeti joggal terhelt. Itt a haszon élvezeti joggal terhet, rész lehet még érdekesebb. Hogy kié az özvegyi haszon élvezeti jog, és az ingatlan többi tulajdon joga? Merül fel a kérdés. Az özvegyi haszon élvezeti jog az édesanyámat illeti, szintén édesanyámat illeti az adott ingatlan legnagyobb tulajdon jog része az 1/2 része az ingatlannak. A másik 1/4-ed rész az öcsémé. Tehát az én 1/4 tulajdon részemen és az öcsém 1/4 tulajdon részén édesanyámnak özvegyi haszon élvezeti joga van, a lakás maradékán pedig tulajdonos az édesanyám. Tehát az egész ingatlan tulajdoni része érthetően: Édesanyám túladjon joga 1/2 és az adott ingatlan másik 1/2 részén meg özvegyi haszon élvezeti jog az édesanyámé. Az én ingatlanom tulajdon része 1/4 amely haszon élvezeti joggal terhelt, és az öcsém ingatlan része szintén 1/4, ami amely haszon élvezeti joggal terhelt. Nem tudom érthető-e? Ilyenkor mi van? És mi a teendő? Mit tehet a végrehajtó? Jelzálogot tehet-e a végrehajtó az ingatlanra? El árverezheti így is az ingatlant? És ha el árverezik az ingatlant, akkor abban az esetben ki veszi meg? Főleg, úgy hogy csak 1/4 ingatlant árverezhet el a végrehajtó. Ráadásul még az el árverezni kívánt tulajdon rész, még özvegyi haszon élvezettel terelt. Na most ilyenkor mi van? Te meg vennél egy ilyen ingatlant? Amit így árvereznek el?

2016. jan. 26. 14:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
74%

Elárverezheti. Nem egy árverés van, ahol 1/4-ed, 1/20-ad és a többi tulajdonrész van elárverezve, akár haszonélvezeti joggal terhelten is: legfeljebb nem megy el olyan jó áron, mintha az egész házat lehetne egyben megvenni.

És igen, befektetésnek nyugodtan meg lehet venni - akinek nincsenek lakásproblémái, viszont van felesleges pénze, az simán megveszi.

2016. jan. 26. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
1-es válasz író részére: Nem házról van szó, hanem lakótelepi társasházban lévő, lakásról van szó! Lehetni, lehet. De ki veszi meg? Például te megvennéd? Az ingatlan rész beszült forgalmai érteke 1,5 millió azaz másfél millió forint. Ebből az értékből már le van vonva az özvegyi haszon élvezeti jog. Tehát az a 1,5 millió Ft már tiszta érték. Tehát még egyszer. Te meg vennéd? Főleg úgy, hogy már tudod azokat a tényeket amiket már le írtam. Már csak azért is érdekes, mert aki az árverésen megveszi az adott ingatlant. Az gyakorlatilag zsákba macskát vesz. Mivel az ingatlan lakott. És ráadásul még haszon élvezeti jog is van rajta. Ami tudjuk erősebb mint a tulajdon jog. Tehát a vevő nem is láthatja a lakást. Sőt, a haszon élvező nem is köteles be engedni a lakásba az új tulajdonost. Mivel neki haszon élvezeti joga van és emiatt is ő van birtokon belül. Ezért írtam azt az előbb, hogy aki így vesz ingatlant az gyakorlatilag zsákba macskát vesz. Ráadásul azt se tudni, hogy a haszon élvező meddig él. Vagyis lehet, el fordulhat az is akár, hogy az új tulajdonos előbb hal meg, mint a haszon élvező. De még ha a haszon élvező halna meg előbb, akkor is a van még más tulajdonosa is az adott lakásnak.
2016. jan. 26. 16:14
 3/13 anonim ***** válasza:
63%
Teljesen mindegy, hogy ház vagy lakás. A többi kérdésedre pedig megadtam a választ - még ha nem is pozitív számodra :-(
2016. jan. 26. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Így ezt nem nagyon fogják megvenni, pláne haszonélvezeti joggal.


Haonló helyzetben voltam, de mint vevő. Ki kell várni az 5-ik meghirdetést is, és utána a becsült érték 50%-ról indul a licit. Tehát az egynegyedet, maximum a jelenlegi kikiáltási ár feléért el lehet hozni. + akkor van értelme bárkinek is megvenni befektetési céllal, ha a többi tulajjal is meg tud egyezni a vásárlásról.


Évtizedekig járni hagyatéki tárgyalásokra tulajdonosként, senki nem fog csak azért "mert van pénze és meg van oldva a lakhatása", de ár alatt ingatlant az utóbbi időszakban már megérte bevásárolni, még az árak növekedése előtt.

2016. jan. 27. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
4-es válasz író, köszönöm válaszodat. De az az igazság, hogy a többi tulajdonos nem fogja eladni. Mert már csak azért sem mert, benne laknak az ingatlanban, és nincs másik ingatlanjuk ahová mennének. Ez az egyik. Az ügy pikantériája, hogy az egyik tulajdonos akinek 1/2 a tulajdoni része, ugyan az a személy az ingatlan másik 1/2 részében meg özvegyi haszon élvezeti joga van. Ez a személy egyébként nem más mint az édesanyám. Tehát, a vevő nem biztos hogy jól jár. Ráadásul édesanyám most még csak 60 éves. Ami azt jelenti, hogy akár még 30 évet is várhat, vagy akár 30 évnél többet is várhat arra az esetleges vevő hogy be költözhessen. Szóval nem biztos hogy megéri. Vagy kérdés, meg éri-e meg venni? Így viszont igen csak kérdésessé válik, hogy érdemes-e akár csak befektetési céllal is meg venni.
2016. jan. 27. 09:01
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Így van, ilyen résztulajdont tényleg csak indokolt esetben vesz meg bárki is, de haszonélvezettel meg szinte végképp esélytelen.
2016. jan. 28. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Én is azt mondom, hogy ezt senki nem fogja megvenni, de vh. jogot bejegyzik az 1/4-re.
2016. jún. 7. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
69%

Elég esélytelen, de vannak "kitartó" vevők a világon.


Fillérért megveszi, aztán ha a többi tulajdonos nem hajlandó eladni a tulajdonrészét neki, akkor kényszer értékesítést kér a bíróságtól. Anyuka haszonélvezeti joga megmarad (csak ez nem mozdítható el a helyéről, minden más igen), aztán idővel belebetegszik az ingatlan körüli hozavonába, és idő előtt távozik. Ne így legyen, ezt csak példának hoztam fel.


Persze ez az, ami szinte sosem fordul elő, de lehetetlennek nem lehetetlen...

2016. jún. 7. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
8-as válasz író részére: "kényszer értékesítést kér a bíróságtól...." Nem kötelezhető eladásra egy el nem adó ingatlan vagy ingóság. De ha mégis így lenne, akkor meg veszem a te ingatlanodat is. Mert a bíróság el rendeli az ingatlanod kényszer értékesítését! - De ez egy abszurdum! Mert akkor tele lenne az összes bíróság ilyen kényszer értékesítéssel. De egyébként hajrá! Kérj a bíróságtól kényszer értékesítést az ingatlanomra, és majd amikor örömmel a tied lesz a családom ingatlanja, akkor ne hogy pofára essél! Ugyan is már most több milliót kellene rá költeni az adott ingatlanra. Mivel több mint 30 éve volt utoljára fel újítva. Jelenleg a család össz jövedelme az ingatlan fel újítását nem teszi lehetővé. Tehát aki egy ilyen bírósági kényszer értékesítést kér, az számoljon vele, hogy egy fel újitattlan, le lakott lakást vásárol meg. Amire egy újabb vagyont költhet. Épp ezért kérdem meg éri-e a procedura?
2016. jún. 10. 16:49
 10/13 anonim ***** válasza:
66%
Meg. Mert fillérekért jut hozzá és könnyen lehet (ha jó helyen van az ingatlan), hogy még felújítással együtt is jól jár...
2016. jún. 10. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!