Szerintetek "fair" az az összeg, amit a munkaközvetítők, diákmunka-szervezetek, munkaerő-kölcsönzők "lenyúlnak"?
És nincs szabadság, betegszabadság, táppénz, xarakodás.
Illetve e rugalmas munkaerő-szükséglet is könnyedén bepótolható így. Pl. Ha nincs szükség minden nap 10 emberre, hanem hétfőn és kedden csak 5-re, szerdán 6-ra, a több nap meg 10-re akkor elég 5 embert állandóra felvenni a többi nap meg 1-2-5 embert lehet kölcsönözni - HA KELL!
"Plusz nem az van hogy Gizike betelefonal
hogy nem megy ma dolgozni, es akkor passz,
oldd meg ahogy tudod, hanem az, hogy
kapnak egy hivast a diakszovetkezettol hogy
nem Gizike megy ma dolgozni hanem Rozika."
Ilyen legfeljebb valami nagyon egyszerű munkánál elképzelhető, amit 2 perc alatt be tudnak tanítani annak az embernek aki egyetlen napot helyettesít.
A cégeknek természetesen megéri. Pl ha egy nagy multinál létszám stop van de kéne ember akkor így meg tudják oldani mert ez egész más büdzsé. Ráadásul vannak bizonyos vállalat értékelési mutatók, hogy mondjuk bevétel / alkalmazottak száma. Na itt a kölcsön munkás nem alkalmazott, hanem ő egy szolgáltatás amit a vállalat a közvetítőtől vett, szóval nem rontja ezt az értéket :)
Diákmunka pedig azért jó, mert jóval kevesebbe kerül a cégnek, mégis többet kap a diák nettoban.
A lényeget szépen leírták fölöttem, az első kérdésre a válasz, szerintem nem. Nem fair. Vagy a cégek fizetnek túl keveset. Nálunk egy multinál sok diák dolgozik, pont a múlthéten beszélgettem néhánnyal, és van aki 520 ft-ot kap óránként irodai munkára.
Iskola mellett heti 20 órában keresnek kemény havi 40 ezer forintot.
# 5
A munkaerő kölcsönzés pont az ilyen egyszerű munkakörökre jellemző. Mint pl. árufeltöltés, takarítás, biztonsági őrök, stb...
A fő kérdés, hogy "fair"-e, elég szubjektív.
Ugye elvileg a munkaszerződés 2 fél szabad akaratából jön létre. Vagyis ha a diáknak nem tetszik a felkínált összeg és körülmények, akkor nem dolgozik. Tehát ilyen szempontból arról beszélni, hogy "fair"-e, értelmetlen.
Ha azt nézzük, hogy ugyanabban a munkakörben alkalmazott dolgozóval összehasonlítva mi a helyzet, akkor persze azért vannak érdekes dolgok. Pl. hogy nettóban nagyjából ugyanannyit kap kézhez egy diák, mint egy nem diák. Vagyis kevesebb a bruttójuk. Persze ennek gátat szab a minimálbér, ami bruttóban van megállapítva, de a legtöbb állás nem minimálbéres, vagyis lehet kevesebbet adni a diáknak.
Persze, rá lehet mondani, hogy mit érdekli a diákot a bruttó, mikor nettót kap kézhez? Pl. azt, hogy nem fizet járulékot, ami a táppénz, nyugdíj, álláskeresési járadék, stb. alapja. Vagyis ha lehúzol 2-3-4 évet ilyen munkában, azt senki nem fogja figyelembe venni sehol, pedig ugyanúgy dolgoztál, meg ugyanannyit kaptál, mint más jogviszonyban. Ilyen foglalkoztatásban a megspórolt járulékot a szövetkezet és a megbízó osztja fel egymás között.
Nincs szabadság sem, ami évi min. 20 nap lenne. Elég nagy bevételkiesés, ha a diák mégis pihenni szeretne ennyit, hiszen ez 1 havi munkabér, vagyis évente csak 11 hónapra kap fizetést. Ezen kívül a joker: nincs semmilyen kötöttsége a munkáltatónak a foglalkoztatásra. Vagyis ha nem kellesz, nem dolgozol, nem kapsz pénzt sem. Nem egyszer láttam olyat is, hogy elment a diák dolgozni (utazott esetleg több órát), majd ott közölték vele, hogy ma nem is kellett volna jönnöd. Persze fordítva másképp van: ha a diák mondja le túl későn, akkor már kötbért kell fizetnie.
Ezeket figyelembe véve azért vannak hátulütői ennek a fajta foglalkoztatásnak. Ezeket el lehet fogadni, hiszen a diák ezt vállalja. De feláll a szőr az ember hátán, amikor egyes emberek elkezdenek azzal jönni, hogy a diáknak milyen jó, mert nem fizet járulékot, és mindig csak ez az érv. Azért a másik oldalt is figyelembe kell venni.
Azért van egy nagy előnye is: sokkal könnyebb így munkát találni a kötetlenség miatt. Vagyis havi pár tízezret könnyen összeszed egy diák, ha szüksége van rá. Teljes munkaidős állást sokkal nehezebb találni.
Érdekes ez a kérdés, mert szerintem azt sem tudjuk konkrétan miről is beszélünk, mekkora összegről? Én is így dolgozom, de fogalmam sincs, hogy ez mibe kerül a cégnek. A szerződésen a bruttó munkabérem van, amit teljes mértékben meg is kapok, persze szokásos adók, járulékok levonása után.
Őszintén szólva nem is érdekel engem, hogy a háttérben a közvetítő és a cég mit fizet egymásnak, engem csak a szerződés szerinti bérem érdekel és azt megkapom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!