A jelenlegi magyar piaci helyzetet figyelembe véve, mibe érdemes pénzt befektetni, ha más célból nem is, mint értek megtartás?
Néhány százezres nagyságról beszélünk.
- állampapír?: az utóbbi idők megmutatták, hogy arra sincsen garancia, hogy nemhogy a kamatot, de a befektetett összeget visszakapnánk (pl. Ciprus). Ha mégis, akkor mely állam papírjai?
- lekötött bankbetét?: a fent említett veszélyek ráadásul kamatadó, plusz, olyan minimális kamat, hogy szinte a kezelési költséget sem fedezi
- nem lekötött bankbetét vagy bankszámla?: Az előbb említett dolgok.
- valamilyen értékpapír? Melyik?
- valamilyen alapkezelő cég? Melyik és milyen alap?
- nemesfém?: Milyen kiszerelés?
- valuta?: Melyik? Készpénzben vagy bankban?
Legalább a jenlegi piaci értékét szeretném megtartani.
Általánosságban a legfontosabb szabály a diverzifikáció. Szét kell osztani a befektetéseket különböző eszköztípusok, különböző devizák, különböző vagyonkezelők stb. stb. között, hogy ne egy helyen tömörüljön a kockázat. Szóval nincs EGY tuti nyerő befektetés.
Persze pár százezer forintnál ennek sok értelme még nincsen, már csak a sok helyütt fix (vagy fix elemet is tartalmazó) számlavezetési díjak miatt.
Ilyen relatíve kis összegnél Magyarországon valószínűleg a lakossági állampapír lesz a nyerő. A Prémium Magyar Államkötvény a mindenkori infláció felett a 3,5%-ot kamatozik, amit manapság semmilyen banki betét nem tud felmutatni. Ráadásul az Államkincstárnál semmi költség nincs: se számlavezetési díj, se jutalék, se SMS-díj, semmi.
Az alacsony jegybanki alapkamat miatt, a banki bankbetéteket mindenképpen el kell felejteni (1-2%).
Az első kommentelőnek teljesen igaza van a diverzifikáció kapcsán, azonban azt cáfolnám, hogy nincs jó megoldás. Mi például több, mint 10 hazai és külföldi alapkezelővel állunk kapcsolatban, és több, mint 30 befektetési alapból lehet egy portfóliót összeállítani, beleértve a kötvényeket, részvényeket...
Mindenki a saját kockázati szintjének megfelelően választhatja ki a legmegfelelőbb megoldást (nyilván ha ez a kicsi, akkor a portfólió nagy részét kötvény fogja kitenni).
A válaszokat köszönöm.
Azonban annyival,kiegészíteném a kérdésemet, hogy lekötni nem igazán szeretném, mert a megtakarítás nem olyan nagy összegű, és bármikor szükség lehet rá vészhelyzetben.
Igazság szerint elsősorban nemesfém és valamilyen formában valutában gondolkodtam. Ezekhez szinte azonnal hozzá lehet jutni, még ha benne van a veszteség lehetősége is.
Az állampapír sem hangzik rosszul a kamat miatt (amúgy ott van kamatadó?), azonban -ha jól tudom- ott 3-54 éves kifizetés van.
Valami olyan befektetés kellene, mihez könnyen hozzá lehet férni, minimális veszteséggel, akár megkockáztatom valamennyi nyereséggel.
"aztán meg bilibe lóg a kezem, mi!?"
Az igazsághoz tartozik, hogy ez a kis megtakarítás, hosszú évek, kemény munkájának spórolása és nem igazán szeretnék nagy kockázatot vállalni.
Tudom, tudom: Kockázat nélkül nincs nyereség.
Egyszer halottam valahol félfüllel, hogy van egyfajta bankbetét vagy számla (nem is tudom mi a pontos besorolása, megnevezése), ami jobban v. hasonlóan kamatozik mint a lekötött betét csak ez nincs lekötve.
Várom a további a javaslatokat.
A lekötött betéthez bármikor hozzá tudsz férni. Feltöröd a betétet, és kész. Csak a kamatot bukod, mást nem.
Aranynak semmi értelme, eleve elég komoly különbség van az eladási és a vételi árfolyam között, pláne, ha kisebb tételben akarsz venni.
Néhány százezres összegnél szerintem lekötött betét, lakossági állampapír vagy lakástakarék. Másnak sok értelme nincs szerintem.
Lakástakarék az nem játszik,mert nem lakásra gyűjtök. (Már ha ez az.)
Az állampapír viszont úgy tudom, hogy ténylegesen csak fix időre szól. Vagy tévednék? Valamint, ha beüt a krach, akkor azt mondják, hogy ennyit visszaadunk és kész.
Valuta?
Utolsó (Kincstári Takarékjegy):
A "bármikor visszaváltható" az pontosan mit jelent?:
Még a futamidő lejárta előtt kivehetem a teljes berakott összeget mindennemű levonás nélkül,plusz időarányosan a kamatot is (persze a kamatadólevonásával?
Nincs kezelési költség a lekötéskor, a futamidő alatt és a lejáratkor sem ha kiveszem, vagy ha még ha lejárat előtt kiveszem?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!