Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mit takar pontosan az egészség...

Mit takar pontosan az egészségügyi szolgáltatási járulék és kinek kell fizetnie?

Figyelt kérdés
megszűnik az egyetemi jogviszonyom mert végeztem, változik valamint az egészségügyi ellátásom, kell-e valamit fizetnem? Fogalmams csin ezekről a dolgokról, köszi
2015. jún. 19. 13:00
 1/5 anonim ***** válasza:
44%
NAV. Ez azért van, hogy kapj orvosi ellátást.
2015. jún. 19. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim válasza:
41%
Igen, az orvosi ellátást kell fizetni. Ha van hallgatói/munkaviszonyod, akkor az állam illetve a munkáltató fizeti utánad. Ha nincs, akkor neked kell. Úgy tudom, 6970ft\hó. Azt nem tudom pontosan, h a jogviszony megszűnése után még meddig jár. Szerintem érdeklődj a NAVnál. 😊
2015. jún. 19. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
52%

Az egészségügyi szolgáltatási járulékot azoknak kell fizetniük (a kivételek kivételével:)), akiknek nincs biztosítással járó jogviszonyuk. Biztosítással járó jogviszony tipikusan a munkaviszony.

Ilyen esetben sem a munkáltató fizeti azt a járulékot, ami ezt kiváltja, hanem a dolgozó béréből vonják le természetbeni egészségbiztosítási járulék címén. Tehát azt is mondhatjuk, hogy "mindenki" fizeti, csak egyik a béréből, másik a zsebéből...:)


Fizetni attól az időponttól kell, amikor a passzív jogosultságod lejár. Amikor megszűnik a hallgatói jogviszonyod, utána még 45 napig passzív "ellátott" vagy, ha legalább 45 napig fenn is állt a hallgatói jogviszonyod. Írok egy hülyeséget: Ha csak 14 napig állt fenn, akkor csak 14 napig vagy utána passzívan jogosult.

45 napnál többről nem beszélhetünk, mert 45 napban maximálta le a törvény a dolgot.


Ha a 45 napon belül nem lesz munkaviszonyod, vagy nem kapsz olyan ellátást, ami által biztosítottnak számítanál (például álláskeresési járadék folyósításának ideje, vagy GYES ellátás ideje stb.), akkor a 46. naptól magadnak kell fizetned ezt a járulékot. Ennek a fizetésére a T1011-es nyomtatványon be kell jelentkezni az adóhatósághoz. Ők december 31-ig előírják havi esedékességi dátummal a kötelezettséget, és küldenek csekket is a befizetéshez. Ha menet közben elhelyezkednél, akkor azt is jelezd ugyanezen a nyomtatványon (még akkor is, ha egyes esetekben nem kötelező), és az alapján "visszakönyvelik" arra az időszakra járó járulékot, amikor már nem kell fizetned, mert mondjuk a béredből vonja a munkáltatód.


Ha az anyagi helyzeted olyan, hogy nincs miből fizetned, semmi vagyonod, a család sem tud ebben segíteni, akkor a lakhelyed szerint illetékes önkormányzatnál kérvényezheted, hogy vállalják át helyetted. Erre is van formanyomtatvány, amit ott beszerezhetsz. Visszamenőleg nem vállalják át, csak a jövőbeni fizetnivalót!

2015. jún. 19. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"Az egészségügyi szolgáltatási járulékot azoknak kell fizetniük, akiknek nincs biztosítással járó jogviszonyuk"

vagy egyéb jogon nem jogosultak az eü ellátásokra:

[link]


"Tehát azt is mondhatjuk, hogy "mindenki" fizeti, csak egyik a béréből, másik a zsebéből...:)"

Nem, ezt nem mondhatjuk.

Vannak akik fizetnek; vannak akik nem, de nem is kell fizetniük.


"Amikor megszűnik a hallgatói jogviszonyod, utána még 45 napig passzív "ellátott" vagy, ha legalább 45 napig fenn is állt a hallgatói jogviszonyod."

A diákigazolványra való jogosultságod lejárta után kezdődik a 45 napos passzív jogosultság (feltéve, hogy nappalis voltál):

"


Annak a diáknak, aki a nyáron befejezte tanulmányait és még nem tudott elhelyezkedni, az adóhivatalnál egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetnie, ha egyéb jogcímen nem jogosult egészségügyi ellátásra. A nappali tagozaton tanuló diákok a diákigazolványuk érvényességi idejét követő 45 napig jogosultak egészségügyi ellátásra.

A nyáron végzős tanulók diákigazolványa október 31-ig érvényes, így december 16-tól előfordulhat, hogy egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük"

[link]

és: [link] /kizarolag_egeszsegugyi_ellatasra


"Ha menet közben elhelyezkednél, akkor azt is jelezd ugyanezen a nyomtatványon (még akkor is, ha egyes esetekben nem kötelező)"

Ha elhelyezkedsz (munkaviszonyt létesítesz), nem kell kijelentkezned: a munkáltatód bejelentése alapján a NAV törli a fizetési kötelezettséged a munkaviszonyod kezdetétől. (benne van a T1011-es tájékoztatójában is)


"Ha az anyagi helyzeted olyan, hogy nincs miből fizetned, semmi vagyonod, a család sem tud ebben segíteni, akkor a lakhelyed szerint illetékes önkormányzatnál kérvényezheted, hogy vállalják át helyetted"

Ha a jövedelmi és vagyoni helyzeted alapján rászorulónak minősülsz (a szociális törvényben megtalálod), akkor kérelmezheted a járási hivatalnál a szociális rászorultság igazolását, ami alapján mentesülsz au eü.szolg.járulék fizetési kötelezettség alól (nem vállalja át sem az önkormányzat, sem a járási hivatal, a fizetést, hanem mentesülsz a fizetési kötelezettség alól)

Az lényegtelen, hogy a családod tud-e ebben (a fizetési kötelezettségben) segíteni: Ha figyelembe kell venni a családod jövedelmi és vagyoni viszonyait, akkor az elbírálásnál figyelembe veszik; ha nem kell figyelembe venni akkor lakhatsz velük egy háztartásban, akár saját palotájukban is, kereshetnek akár havi milliós összeget is: nem számít (ezt is megtalálod a szoc.törvényben)

2015. jún. 19. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
40%

Húúú, micsoda pontosítás! :)


A "mindenki" fizeti nem véletlenül került macskakörömbe.


Azt is tudom, hogy ha elhelyezkedik, nem KÖTELEZŐ kijelentkezni a formanyomtatványon, de AJÁNLOTT!

Ugyanis rengeteg trehány munkáltató van, aki "elfelejti" bejelenti a dolgozóit, utána meg szerencsétlen munkavállaló rohangál rendezni az ügyeit a NAV-hoz, és nem érti az egészet...


Ha lassan, és figyelmesen elolvastad volna, amit leírtam, akkor nem kellett volna szinte ugyanazokat Neked is leírnod. :)


De azért köszi!

2015. jún. 20. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!