Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Félműszakban dolgozó rokkantny...

Félműszakban dolgozó rokkantnyugdíjasra a felmondási idővel kapcsolatban milyen szabály vonatkozik?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy aki nyugdíjas, annak nincs felmondási ideje. De mi van, ha a főnököm mást kezd el bizonygatni? Ellenérvelnem nincs mivel.
2010. febr. 17. 14:57
 1/10 anonim ***** válasza:
Nyugdíjasnak nincs felmondási idő, azonnali hatállyal, indoklás nélkül fel lehet neki mondani.
2010. febr. 17. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Felmondási idő van, szerintem felmentési idő nincs. Amikor nem kell dolgozni. Milyen munkaszerződésed van? Ha határozatlan idejű, akkor van felmondási idő is.
2010. febr. 17. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Határozatlan idejű a munkaszerződésem.
2010. febr. 17. 17:20
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

[link]

II.Fejezet: A munkaviszony létesítése -kor, 76. § (1) A munkaviszony munkaszerződéssel jön létre.

.....

(7) A munkaszerződés megkötésével egyidejűleg a munkáltató a munkavállalót tájékoztatja:

f) a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól,


Ezen törvények vonatkoznak, a munkaszerződéssel alkalmazott, MINDEN munkavállalóra. (a rokkant-nyugdijasra is)


A rendes felmondás


89. § (1) A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(6) A munkáltató a rendes felmondását nem köteles indokolni, ha a munkavállaló a 87/A. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai értelmében nyugdíjasnak minősül.

2010. febr. 18. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Átfutottam a linket, nem lettem sokkal okosabb. Ott leginkább munkáltatói szemszögből esik szó a felmondásról. Úgy látszik, én vagyok az első, aki rokkant nyugdíjasként be akarja adni a felmondását. A szerződésemben ilyesmiről egy árva szó sincs. A rendes felmondásra vonatkozó rendelkezés alapján rám a 30+60 nap felmondási idő vonatkozhat, mert több mint 20 éves a munkaviszonyom, ha jól értem...
2010. febr. 18. 13:07
 6/10 anonim ***** válasza:

A jelenlegi munkaszerződésed megkötése történt több mint 20 éve? Vagy azóta csak módosítás történt.

De ha nem felmondasz, hanem kilépsz, akkor sincs semmi hátránya...

2010. febr. 18. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Természetesen összesen dolgozom több mint 20 éve. Nem rokkantként kezdtem, szerencsére...
2010. febr. 18. 18:12
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Rendes felmondás


93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.


(2) A munkavégzés alól a munkavállalót - legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban - a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.


(3) A munkavégzés alóli felmentés időtartamára a munkavállalót átlagkeresete illeti meg. Nem illeti meg átlagkereset a munkavállalót arra az időre, amely alatt munkabérre egyébként sem lenne jogosult.


(4) Ha a munkavállalót a felmondási idő letelte előtt a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavállalónak a munkavégzés alóli felmentése után következett be, a már kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet. A felmentés tartamára kifizetett átlagkereset akkor sem követelhető vissza, ha a munkavállaló a felmentési idő alatt munkavégzéssel járó jogviszonyt létesít.


94. § A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni.

2010. febr. 18. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Nagyon jó az utolsó válasz, csak itt a kérdező mint munkavállaló akar felmondani, nem a munkáltató.
2010. febr. 19. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A munkavállaló rendes felmondása esetén is alkalmazandó a felmondási idő jogintézménye.


A felmondási idő mértékére vonatkozó szabályok az Mt. 92. §-ában találhatóak, mely szerint a felmondási idő legalább harminc nap, és ez a harminc napos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött évek függvényében az Mt. által meghatározott mértékben meghosszabbodik. Lehetőség van arra is, hogy a felmondási idő a kollektív szerződésben vagy a munkaszerződésben a törvényi mértéknél hosszabb időtartamban kerüljön meghatározásra, ennek egyetlen korlátja az, hogy a felmondási idő mértékének megállapítása során az egy évet nem lehet túllépni.


A munkavállaló által a munkáltató felé közölt, rendes felmondás esetén a munkavállalót az a kötelezettség terheli, hogy az Mt-ben (vagy a kollektív szerződésben, illetve a munkaszerződésben) szabályozott felmondási időt munkavégzéssel töltse. Ennek a szabályozásnak az az indoka, hogy a munkavállaló felmondása esetén a munkáltatónak rendelkezésére álljon egy bizonyos idő, amely alatt gondoskodhat a távozni kívánó munkavállaló utódjáról, új munkaerő után nézhet. Erre tekintettel ésszerű az Mt-nek az az előírása, hogy munkavállalói rendes felmondás esetén – a munkáltatói rendes felmondástól eltérően – a munkavállalót nem kell felmenteni a munkavégzés alól a felmondási idő felére, hanem mód van arra, hogy a munkáltató a felmondási idő egészében igényt tartson a munkavállaló munkavégzésére. Ettől azonban a munkáltató eltekinthet. Az Mt. 107. § h) pontja alapján – amely arról rendelkezik, hogy a munkavállaló a munkáltató engedélyével mentesülhet a munkavégzési kötelezettsége alól – lehetőség van arra, hogy a munkáltató, a munkavállaló kérésére úgy rendelkezzen, hogy a felmondási idő teljes tartamára, vagy annak egy részére a munkavállalót mentesíti a munkavégzési kötelezettsége alól.

2010. febr. 23. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!