Ki dolgozott már folyami vagy tengeri hajón?
Mire vagy kíváncsi? Nem mindegy milyen munkakörben vagy és milyen pozícióban.
Itt sok beszámolót olvashatsz évek óta:
Hosszú, de érdemes átolvasni, vagy kulcsszavakra rákeresni, ami épp érdekel. Ettől függetlenül szívesen válaszolok, de ez így most elég tág fogalom, a milyen a munka.
Nálunk konkrétan ehhez hasonló:
Az egyik legnehezebb és legösszetettebb része a pszichológia és a monotonitás tűrése.
Anno én egy tapasztalt 16 éve hajózó felszolgálóval utaztam ki első szezonomra.
Ő mondta: "Tudd, hogy miért jöttél, csináld meg és menj haza."
Azóta is ez a tapasztalatom. Csak céltudatosan lehet ezt elkezdeni és végig vinni az első szezont.Sok a mélypont, az ismeretlen helyzet amikor legszívesebben azt mondanád, hogy kiszállsz. Ez esetben pedig lehetne keresni a helyettesítőket a helyedre, mert az első hónapokban leszállnak a "kalandorok".
A munkába beleszoksz aránylag rövid időn belül, mivel leginkább betanított munkára hasonlít. Majd egyre rutinosabbá válsz, egyre gyorsabban végzel és monotonná válik az egész.
Tudni kell elterelni a figyelmed, lekötni magad a viszonylag kevés szabadidőben. Nem feltétlen a filmek, meg játékok oldják meg ezt a problémát. Ki kell menni, ha áll a hajó akár felfedezni a városokat, akár csak sétálni, vagy beülni valahová, esetleg meginni valamit, akár aktívan sportolni (pl. éjszaka a Margit szigeten futni nagy élmény még akkor is, ha reggel 5-6-tól este 9-10-ig volt jó esetben 2-3 órás szabadidőd. És holnap újra ugyanez, meg mindennap ugyanez még 4-5 hónapon át, nem számolva az első egy-két hónap "belerázódási időszakot" és az utolsó 2 hetet "amit meg fél lábbal is kibírsz").
Emellett 6-7 hónapon át ugyanaz a 30-40 ember arca jön szembe x száz négyzetméteren. Intim szférát tudni kell kialakítani és megvédeni. Van, aki agyára megy a magánügyi problémáival a munkatársainak és nem veszi észre, másból meg úgy kell kihúzni, hogy ki is ő valójában.. Egyik sem jó.
Az összezártságban fontos és komoly feladat, hogy tudni kell alkalmazkodni, nem csak a munkatársakhoz, vendéghez , feletteshez de ami az egyik legérdekesebb ebben a multikulturális környezethez. Pár száz négyzetméteren hónapokig együtt a holland, német, a szlovák,a magyar, a felvidéki, a székely,a román, a bolgár, az egyiptomi, az indonéz, filippín, stb. És minden népcsoportnak megvan a maga sajátossága. Ezt tudni kell kezelni, vagy tolerálni adott esetben.
A folytatás egyénenként változó, de általában a "soha többet nem jövök" szezon vége felé közeledő, kiégetten elhangzó kifejezéshalmazt az váltja, hogy szezon végén aláírja, vagy elviszi a jövő évi szerződést, amit aláír és jövőre már újra kint van az emberek zöme. De nem mindenki, pláne nem sok év után. Én úgy tartom, hogy ha valaki az életkezdési egzisztenciára hajt, az maximum 3-5 év után kiszáll, de tudja hogy egy olyan referencia van a kezében, amivel biztos, hogy nem lesznek elhelyezkedési problémái a jövőben. A többit már más célok hajtják. Van olyan aki 18-20 éve ezt csinálja, vagy még régebb óta és nem is lát más alternatívát már az életében, vagy a munkájában.
Kell a rekreáció, kötöttség nélküli szabad hetek, hónapok ha lehúzol egyben szabadság nélkül egy szezont, de pár hét múlva már hiányozni is tud az egész. Nem csak a pénz miatt, ami szintén nem jön úgy hetente,ahogy szezonban, hanem a pörgés is. Pláne ha Magyarországra térsz haza. A tapasztalható negatív hatások arra sarkallnak, hogy inkább visszamész, egyszerűbb megoldás és jól jövedelmez.
Szerintem a drive-nak kell meglenni, ami motivál és amíg az motivál, addig fogod tudni csinálni ezt. Ha a drive a pénzkeresés egy konkrét célösszeg eléréséig, akkor biztos, hogy amíg nem éred el azt az összeget, addig ez fix pont lesz az életedben, mert tudni fogod, hogy az egyik leghatékonyabb pénzkeresési eszköz.
Szakmai fejlődést a nyelven kívül nem sokban ad. Maximum ha egy olyan céghez kerülsz, ahol van alacsonyabb kategóriás hajó és magasabb is. Ott lehet beszélni arról, hogy szakmailag tudsz egy kicsit fejlődni is. Ugyanakkor van aki azt mondja, hogy nem menne magasabb osztályra, mert nincs arányban a ráfordított extramunka a kapott borravaló különbségével. Ők nyilván nem szakmai fejlődésre hajtanak...
Én pénzügy terén speciel minden évre csinálok cashflow-t -és ezt tanítom is-, hogy legyen egy plusz eszköz a kezedben,amivel láthatod, hogy van értelme és haladsz előre, ha kétségeid merülnének fel a dolog hatékonyságával kapcsolatban.
Igaz ez csak az első 1-2 évre igaz, utána már nem kell magadat erről "meggyőzni", de jó eszköz a pénzügyeid menedzseléséhez, mivel elég komoly összegeket tudsz már ezek után "forgatni" a megtakarításaidból.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!