Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Törvény szerinti nyitva tartás?

Törvény szerinti nyitva tartás?

Figyelt kérdés

Dohánybolt, ami reggel nyit, este zár, törvény szerint ünnepnapokon is hasonlóan nyitva lehet úgy, hogy alkalmazottak dolgoznak (és nem a tulaj van bent)?

Mert az eddigi tudomásom szerint nem lehet nyitva.



2014. okt. 9. 17:01
 1/10 A kérdező kommentje:

Találtam egy ilyet, hogy:

Munkaszüneti napra rendes munkaidő a 101. § (1) bekezdés a)–c), g)–h) pontban meghatározott esetben osztható be.


VAGYIS

a) a rendeltetése folytán e napon is működő munkáltatónál vagy munkakörben,

b) az idényjellegű,

c) a megszakítás nélküli,

g) társadalmi közszükségletet kielégítő, vagy külföldre történő szolgáltatás nyújtásához – a szolgáltatás jellegéből eredően – e napon szükséges munkavégzés esetén,

h) külföldön történő munkavégzés során, valamint


Ebből kiindulva akkor az élelmiszer boltoknak miért kötelező zárva lenniük? Szerintem egy élelmiszerbolt "társadalmi közszükségletet kielégítő". Nehogy már a k**va dohányzás nagyobb közszükséglet legyen, mint az étkezés!!!

2014. okt. 9. 17:23
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyik sem tarthat nyitva. A kereskedelmi egységek zárva tartanak ünnepnapokon. Nem felelnek meg egyik felsorolt pontnak sem, nem elégítenek ki "társadalmi közszükségletet", mivel előtte és utána nap is be lehet vásárolni.
2014. okt. 9. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor ezt már csak a főnökkel kell megértetni :)
2014. okt. 10. 10:08
 4/10 A kérdező kommentje:
** Elvileg (illetékes szervek szerint) nyitva lehet a bolt, ha az alkalmazott dupla fizut kap arra a napra.
2014. okt. 10. 20:05
 5/10 anonim ***** válasza:

Nem lehet nyitva. Nem tudom, kik az illetékes szervek, azért kíváncsi lennek a Nemzeti Munkaügyi Hivalat álláspontjára is. Ha a Tesco nem tarthat nyitva, mint kereskedelmi egység, akkor egy dohánybolt sem.

Persze a 100%-os bérpótlék mindenképp jár, ha valaki munkaszüneti napon dolgozik. Illetve a munkaidőkeretbe nem számítanak bele a munkaszüneti napok. Vagyis pl. októberben 22 munkanap van, így egy teljes munkaidős alkalmazottat 22*8 órára lehet beosztani. Ha be van osztva munkaszünetire, akkor azokat az órákat máshol kell visszapnia, és még 100% bérpótlék is jár.

Persze mindez nem jelenti azt, hogy bárki foglalkoztathat munkaszünetin, csak az, akik megfelelnek az általad idézett feltételeknek.

2014. okt. 10. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem én intézkedtem, de vagy a Munkaügyi Hivatal, vagy a Nemzeti Dohánykereskedelmi Zrt. lett felhívva.
2014. okt. 11. 13:14
 7/10 A kérdező kommentje:

Egyébként én is ezt mondom, hogy ha bolt nem lehet nyitva ünnepnapon, akkor egy dohánybolt miért? Erre kéne valami jogszabályt találni, hogy ha igen, akkor miért.

Csak mert lesz olyan trafik, ami innentől minden munkaszüneti napon (most október 23-án és a többi piros napos ünnepen) is nyitva lesz, ráadásul még nem is éjjel-nappali üzlet.

2014. okt. 11. 13:18
 8/10 A kérdező kommentje:
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága lett felhívva. Ott mondták gondolkozás nélkül, hogy nyitva lehet, de kötelező a 100%-os bérpótlék.
2014. okt. 11. 13:31
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát erre nehéz bármit is mondani. Ilyenkor a munkáltatónak kellene megmagyaráznia, hogy a felsorolt pontok közül melyiket teljesíti, amely szerint dolgoztathat. Nyilván semelyiket, és ezt bármelyik hatóság vagy bíróság utólag ki is fogja mondani, és megbüntetik őket.

Még ha a jogszabályt nem is tudnám értelmezni, akkor is teljesen egyértelmű, hogy a Tesco, Auchan, Spar, stb. nem azért tartanak zárva munkaszüneti napokon, mert olyan rendesek, hanem mert muszáj. Nyilván ők a hülyék teljes jogi apparátussal felszerelve, és majd pont ők ne használnának ki bármilyen jogi kiskaput a profit érdekében.

Egy mezei munkavállaló sokat nem tehet ilyen esetben, bemegy dolgozni, és felveszi a 100%-os műszakpótlékot. Aztán esetleg bejelentést tesz az illetékes szervek felé, ha nagyon sérti az önérzetét.

2014. okt. 11. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Én már azt is el tudom képzelni, hogy a trafikokra teljesen más törvény vonatkozik...
2014. okt. 11. 14:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!