Nyugdíj összegét, hogy számolják ki?
A nyugdíj előtti évek átlagát,vagy a 40 év átlagfizetését számolják?
Bejelentett vagy a kézhez kapott összeget nézik?
Akinek meg van a 40 éve,de meg sem közelíti a nyugdíj korhatárt ,azzal mi a helyzet?
A most hatályos nyugdíjtörvény alapján a szolgálati időt teljes egészében nézik.
A nyugdíj összegének megállapításához viszont csak az 1988. évtől megszerzett, nyugdíjjárulék-köteles jövedelmeket veszik alapul. Az előtte kapott jövedelmeket már nem veszik számításba, hiába is nyomná meg a leendő nyugdíj összegét.
1988-tól minden adott időszaknak megvan a maga átlagkereset számítási módszere, amit törvény szabályoz.
Valorizációs szorzók alapján hozzák mai, jelen értékre az akkori béreket. Elég bonyolult a kiszámítása annak, aki nem ebben dolgozik.
Csak a "hivatalosan" számfejtett összeget nézik, vagyis a nyugdíjjárulék köteles bért. Az pedig bruttó bér. A cégek a nyugdíjbiztosítási hatóságoknak is minden évben a bruttó bért közölték le ennek kapcsán, nem mást.
Azt alapul véve, aztán mindenféléket kivonnak belőle, hozzáadnak, szorozzák, osztják. És lesz belőle egy átlagkereset.
Az a nő, akinek 40 év beszámítható szolgálati ideje van (ez nem teljesen azonos a köztudatban élő szolgálati idővel) teljes öregségi nyugdíjba mehet attól függetlenül, hogy hány éves. Viszont, ha mellette még dolgozni szeretne, akkor bizonyos jövedelemkorlátok figyelembevételével teheti meg egészen addig, amíg a rá irányadó nyugdíjkorhatárt ténylegesen be nem tölti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!