Ez mennyire megvalósítható módszer az alkami szűkebb anyagi helyzet túlélésére?
Egyik haver nemrég ki lett téve a munkahelyéről, mert megszűnt a cég, ahol dolgozott. Próbáltam neki összeszedni pár jó tanácsot, hogy élje túl ezt az időszakot anyagilag. Szerintetek mennyire adtam jó tanácsokat?
1. Tárgyak, holmik. Ami nem feltétlenül kell, add el! Mindent, de tényleg mindent és bármit megvesznek a Vaterán. A megunt ruháktól kezdve régi iskolai tankönyeveken, megunt ékszereken át a második, már lehasznált porszívóig, tévéig abszolút bármit. Ráadásul megszabadulsz egy csomó limlomtól, még el is viszik.
2. Keress állást, jobb állást! Mindig van jobb állás. Ha nem akarsz mozogni, akkor vállalj alkalmi munkákat. Rendezvényeken felszolgálás, különórák, zongora, néptánc, bármilyen iskolai tantárgy oktatása, amiről úgy véled jól tudod, költöztetések. Minden akad valamai munka, csak körül kell nézni, el kell vállani bármit, amit el tudsz végezni. Ha nem tudsz, tanulj meg. Ha finnyás vagy takarítani, cipekedni, szalagmunkát, vagy bármilyen más fizikai munkát végezni perpillanat, mert diplomas vagy, vagy amúgy is neked méltóságodon aluli, akkor egyáltalán nem tudlak sajnálni, akkor lógasd a lábadat otthon, várva, hogy a sült galamb a szádba repüljön, vagyis hirtelen felajánljanak neked valami olyan állást, ahol lébecolással Nyugat Európai fizetésed lesz. Ilyen munka nincs, és nem is lesz!
3. Képezd magad. Az, hogy te valamikor elvégeztél valami iskolát, az sajnos nem jelent semmit. Sose leszel készen. Ne várd, hogy a munkahelyen majd megtanítanak neked mindent, ne várd és követeld a tréningeket. Keress rá, olvass utána, kövesd a szakmai fórumokat, nézelődj új lehetőségek, új iparágak után! Gondolkodj, mi érdekel - és gondolkodj azon, hogy ebből hogy lehetne pénzt csinálni! Az önmegvalósító tanfolyamokat kerüld messziről, csak a pénzt, meg a szabadidődet veszi el, hacsak nem tudod azt a - számunkra feleslegesnek is tűnő - tudást is pénzzé tenni. De azért a szerelemnyelveid(például japán, afrikaans, lovári stb) tanulása vagy a fotós- és sminkes, meg műkörmös, vagy “pénzügyi tanácsadó” tanfolyam általában nem lesz megtérülő befektetés.
4. Nézd át tételesen a havi, és a napi, esetleg hétvégi kiadásaidat, és kíméletlenül nyírj. Kocsmába, strandra, bulizni, moziba-színházba járni biztos jópofa, de nem alanyi jog. Az interneten, villany-gáz-vízen-csatornán kívül ne sokat tarts meg(ezeket se pazarlóan használd persze). Fodrász helyett vegyél hajvágógépet, és kérd meg valami hasonlóan csóró haverodat, hogy nyírjon meg. Kutyát meg hasonló élőlényeket ne tarts, hacsak nem vállalsz őrzővédő-szolgálatot vagy tiéd Grumpy Cat. Mobiltelefon: bárkitől kaphatsz valami ingyen alig használtat, előfizetés pedig nagyon nem kell - ha van egy számod, és alkalmanként feltöltöd 2-3000-el, az is bőven elég. Telefonon manapság értelmes ember annyit beszél meg, hogy épp merre jár, mikor találkoznak, hol találkozzunk, és mikor. Ennek a lebeszélésére hónapokig elég az a 2-3000 általában. Mobilnet helyett pedig jó lesz a wifi, főleg a szomszédé.
5. Kaja. Tudom, hogy te biztos jobbat meg egészségesebbet érdemelsz ennél, de párszáz forintokból bőven meg lehet lenni. Hamburger, hot dog, gyros, meg pizza, meki, burgerking helyett kenyér, tészta, felvágott. Főzz magadnak otthon! Az aktuális ára miatt manapság egy doboz cigi árából minimum egy napig bőven jól lehet lakni, ha okosan használjuk fel azt a pénzt. Korunk társadalmában valamiért mindenki legalább kétszer-háromszor annyit eszik, mint amennyire szüksége lenne, nem beszélve mindenféle édességekről, üdítőkről, nassolnivalókról. Amennyiben tényleg nincs időd otthon főzni, akkor a menzán kérj menüt(700 forint körül finom, bőséges 2 fogásos menüket találni), és igyál sok vizet. Ha esetleg rokonok, szülők, ismerősök meghívnak, fogadd el bátran, és hagyd, hogy csomagoljanak. Napokat ki lehet húzni csomagolt elemózsiával.
6. Élvezeti cikkek. Cigi. A világ legfeleslegesebb dolga, ráadásul már nagyon drága, maximum akkor nem, ha a csempészett Prilukitól akarsz feltétlenül füstmérgezést kapni. Megéri? Amíg valakinek ott látom a cigit a kezébe, addig nem fogom elhinni neki, hogy valóban szegény lenne. Kávé - na ez viszont annyira nem drága, ha otthon főzöd. Egy 1000 Ft-os csomag is hetekig kitart, ezen nem érdemes spórolni. Annál inkább a pián... ha meg már muszáj, igyál otthon. Ásványvíz, üditő, chips, csoki, energiaital, poker, kaparó sorsjegy, lottószelvény? Meg ne halljam.
7. Közlekedés. Szabadulj meg az autódtól, csak a pénzt viszi. Ha messze laksz a melóból, költözz oda! Ha nem éri meg, keress másik állást. Ha drága a BKV-bérlet, kezdj el bringázni - télen is. Gyalogolj. Ha egész életedben csak Budapesten laktál, talán nem is fogod fel, hogy gyalog is mennyire gyorsan el lehet jutni helyekre, és mennyire nevetséges, hogy emberek száz métereket végigsprintelnek, hogy aztán két megállót mehessenek a busszal.
8. Amennyiben mások tartoznak neked, próbáld meg behajtani, vagy legalább a pénznek egy részét. Próbáld meg meggyőzni az illetőt, hogy most te nagyobb bajban vagy, mint ő, és, ha már te voltál a jó fiú, és a jó barát, mert adtál kölcsön, akkor most legyen ő is az, és segítsen ki azzal, hogy visszaadja.
9. Külföld, nagy városok. Ha itthon, vagy épp a közelben nincs, menj bátran oda, ahol van. Aztán majd visszajössz, csak értelmeteln dolgokat ne vegyél, és ott felesleges dolgokra ne költsd a pénzedet.
10. És ha már így alakult, legközelebbre: TEGYÉL FÉLRE. Ne higgy az okoskodó hozzáértőknek: a pénz megtakarítása igenis jó befektetés. Legyen annyi puffered, hogy akár jó pár hónapig ki tudd húzni a fenti pontokban részletezett módon.
+1: ezeknek a dolgoknak a mellőzésével nagyjából a megtakarítások/fő:
4: - kocsma, strand, buli, mozi-színház : 5000-30000+
- állatok: 5.000->20.000
- mobil: 3000->15.000
5: -kaja: 10.000->50.000+
6. cigi: 10.000->50.000+
- ásványvíz üditő, chips, csoki, energiaital, poker, kaparó sorsjegy, lottószelvény: 5000->30.000+
- kocsi: 15000->30.000+
Ezeket összegezve láthatjuk, hogy alsó hangon 50.000, felső hangon símán 200.000 forintot meg tudunk takarítani ezeknek a dolgoknak a félretételével.
Álmodozás az egész.
A Vaterán sem lehet eladni mindent.
Az csak mese, hogy van jobb állás! Vidéken semmilyen nincs.
Még a környező városokban sem. Elköltözni az ország másik végére is nagyon rizikós. Főleg, ha jelenleg van saját lakásod. Semmi biztosíték nincs arra, hogy a vállalkozó bejelent, vagy kifizeti a béredet. Még rosszabb helyzetbe kerülhetsz, mint eddig.
Egyedül a kiadások csökkentése az értelmes gondolat.
Az általánosságok szintjén szerintem nem rossz ez az írás- kicsit olyan kiskegyed-szagú bulvárújságos, de nem rossz.
Az, amit az otthoni ételkészítésről, a bulizás, ivás háttérbeszorításáról és a tartalékképzésről írsz különösen okos és jó tanács, mindenkinek.
Ennél konkrétabban pl. én azt tanácsolnám neki, hogy ÍRJA fel napi rendszerességgel a kiadásait-bevételeit- sok kicsi sokra megy alapon hó végén lehet szembesülni ezekkel a dolgokkal, amiket leírtál.
Szerintem nem rossz, a sok pont közül azért 1-2-t mindenki tudna hasznosítani.
(még esetleg azt írnám bele neki, hogy igyekezzen a hitelkártyáit elfelejteni, mert a munkanélküliségnem főleg az elején sokak számára nem esik le, hogy kicsit összébb kell húzni a nadrágszíjat és szeretnének a korábban megszokott színvonalon élni és költik a fedezet nélküli banki pénzt- aztán majd nehezebb kikeveredeni belőle. Ugyanez vontakozik a providend és egyéb könnyen elérhető, de nagyon drága kölcsönökre és fogyasztói csoportokra is)
Baromság : 1,2,3,5,7,8,9,
Ha nincsen pénzed ezekre úgysem jut: 4,6
Fogalmad sincs milyen amikor nincsen pénzed és lehetőséged munkát találni. Van amikor nincs munkahely és költözni sincs pénzed. Az ország másik felébe minimum 100 000 a költözés, albérlet esetében kaució+ első hónap 210 000 Ft. A munkahely egy hónap után fizet miből finanszírozod magad (bejárás) addig? Külföldi munkalehetőséggel élni minimum 500 000 Ft. Alkalmi munkára többszörös túljelentkezés, ha van éppen éhen halni jó. Képzés pénzbe kerül és általában az önképzést nem ismerik el a cégek, ami papírt ad az pénzben van. Kaja: egyél szart Te. Az egészséged megfizethetetlen a gyógyíttatás hosszabb távon drágább. Autó nélkül járjál be 25-30 kilométere dolgozni. Láttál már buszjegyet tudod mennyibe kerül? Megtakarítani abból lehet ami van. Ha nem utazok Japánba, megtakarítok 1 000 000 Forintot még sincs a számlámon az egy misi.
Az emberek többségének sajnos nem fogod tudni elmagyarázni, hogy KELL félretenni és ha havonta 1-2-3 ezer forintot is, de KELL legyen tartalék.
Aki már életében dolgozott jó pár hónapot, annak szükséges a mai világban egy pár havi vésztartalék.
De amíg fontosabb a külcsín, a legújjabb (előfizetésre, hitelből vásárolt) telefon, amíg egymásra licitálás megy a külföldi utazásokkal, menő cuccokkal, hiteles autókkal és családi házakkal- miközben az ajtók mögött megy a feszkó- addig nem fogják ezt megérteni.
Kognitív disszonancia.
Természetesen van az a társadalmi réteg (SAJNOS) és nem is kevesen, akik minimálbérből kényszerülnek megélni- de egy-egy ezrest ott is meg lehet fogni és ha nem is százezres tartalékok, de pár tízezer azért képződhet 1-2 év alatt, ami mondjuk egy kisebb háztartási gépre vagy a gyerek beiskolázásához stb. jól jöhet.
Az előző hozzászólónak is megvan a maga igazsága, de azért erősen pesszimista.
Egyedülálló édesanyaként tudom, hogy lehet megtakarítani és dolgozó, családjáért és a saját megélhetéséért felelős felnőtt ember tesz is ezért.
Pénzügyi kultúra, tervezés, előrelátás képessége, a jövőbeni célokért küzedni tudás és a késleltetés képessége NAGYON hiányzik az emberek többségéből manapság.
Tisztelet a kivételnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!