Mennyi pénztől érdemes részvényekkel ügyködni?
Sajnos nagyon vakvágányra futottak a válaszok, megpróbálok a kérdésre válaszolni.
A befektetési formák között alapvetően kétfélét különböztethetünk meg:
-Kockázatmentes befektetések
-Kockázatos befektetések
A kockázatmentes befektetések egy adott fix kamattal léteznek. Aláírsz egy szerződést, beteszed a pénzed és a szerződéses idő lejártakor visszakapod a pénzed a megadott fix hozammal. Ilyenek például a banki betétek egy része és néhány államkötvény.
A kockázatos befektetések ettől annyiban térnek el, hogy a hozamnak szórása van. Tehát nem feltétlenül jelenti azt, hogy nominálértéken bukhatsz a pénzeden, léteznek olyan befektetési formák, amik tőkevédettek, illetve olyanok is, amik hozamvédettek (ahol van egy minimális hozam, amit vállalnak). Persze vannak olyan befektetési formák is, ahol sem a hozamod, sem a tőkéd nem élvez semmilyen védettséget. Ilyen például a részvényvásárlás is.
Ezek alapján a logikus lépés az lenne, ha mindenki csak kockázatmentes befektetésbe tenné a pénzét, hiszen így biztosan annyit kap, amennyit ígértek. Amiért mégis sokan más alternatívákat választanak, az a kockázatos befektetések nagyobb várható értéke. Az embereknek természetes hajlama a kockázatkerülés, éppen ezért a befektetéseket kezelő szervezetek hajlandóak többet fizetni azért, ha valaki mégis több kockázatot mer vállalni. Tehát ha nem vállalsz kockázatot, akkor kapsz egy kicsi kamatot, ha vállalsz kockázatot, akkor többet kapsz, de ez ingadozik. Nagyon aktuális példa erre a devizahitel. A hitelt felvevők hajlandóak voltak kockázatot vállalni, cserébe a hitelezők alacsonyabb kamattal adtak nekik kölcsönt.
Tehát az, hogy neked érdemes-e részvényt vásárolnod, kizárólag a kockázatvállalási hajlandóságodtól függ. Ha a bankbetét a skála egyik vége, a részvény a másik. A bankbetéttel biztos kapsz egy kicsit, a részvénnyel pedig valószínűleg többet kapsz hosszú távon, de ennek olyan nagy a szórása, hogy nem lehetsz biztos abban, hogy amikor kiszállsz, jól jársz az üzlettel. Erre találták ki az indexeket. Indexvásárláskor nem egy cégbe, hanem egy adott szektorba fektetsz be. Sok-sok cégbe egy kicsit. Ilyenkor, ha az egyik cég lefelé ível, a másik növekedése ezt ellensúlyozhatja. Indexek esetében tehát a szórás (kockázat) csökkenthető, miközben a befektetésed várható értéke magasabb marad. Bukni persze ezen is lehet.
Kockázat és várható hozam sorrendben valahogy így néz ki:
bankbetét és államkötvény<nem fix kamatozású bankbetét<befektetési alap<részvény
Ha részvényekkel ügyködés alatt azt érted, hogy gép előtt ülve egy grafikont bámulva eladsz-veszel és ezzel haszonra teszel szert, azt felejtsd el, ez gyakorlatilag egyenértékű a szerencsejátékkal, amivel el fogod veszíteni a tőkéd. A napon belüli kereskedés (daytrade) csak a brókereknek nagy biznisz a jutalék miatt. Nem véletlen, hogy tele van az internet oktató- és lelkesítő anyagokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!