Mennyi munkanélküli segélyt kapok, ha dolgozom mellette 15 napot alkalmi munkavállalóként?
feketén nem igazán tudnék dolgozni mert most már reggelente le kell jelentenie, h dolgozni fogok
Most májustól 8 órába voltam bejelentve, előtte meg 4 órába. Egy évem megvan tuti. Azt nézik ugye?
Ha munkaviszonyban lennél, akkor nem járna az álláskeresési. Az egyszerűsített foglalkoztatás (ennek egy fajtája az alkalmi munka) ilyen szempontból nem minősül munkaviszonynak (mint ahogy a biztosítási jogviszonynál sem, azaz nem eredményez biztosítási jogviszonyt)
Régebben az egysz. foglalkoztatás napjaira nem fizettek álláskeresésit, de annyival meghosszabbodott a járadékos idő. Egy ideje az álláskeresési járadék folyósításánál nem számít, hogy a folyósítás alatt egysz. foglalkoztatásban dolgozol, viszont az ezen idő alatt végzett egysz.fogl. munka nem is fog számítani a következő álláskeresési járadék számításakor. (olyan, mintha nem dolgoztál volna)
A járadék összege a jelentkezésed megelőző 4 naptári negyedévben elért bruttó napi átlagkereseted 60%-a, de maximum a minimálbér. Ebből 10% nyugdíjjárulékot és 16% SzJA előleget vonnak.
A járadék ideje a jelentkezésed megelőző 3 évben elért jogosító idő (munkaviszony, vállalkozói jogviszony, ha megfizetted a járulékot) minden 10 napja után 1 nap.
Itt olvashatod a törvényt: [link]
Viszont ha csak 1 éved van, akkor csak 36 napig kapod az álláskeresésit és a passzív jogosultságod (a TBre) is csak 36 nap lesz. Ez nem fedi le a 3 hónapot amire kijelent a főnököd. Vagy "csúsztatod" az álláskeresési igénylését a kieső napok számával (kb 2 héttel) azalatt a munkaviszonyod alatti passzív TBt igénybe véve, vagy az álláskeresési utáni passzív jogosultság lejárta után magad rendezed a Tbd.
Köszönöm a választ!
Nem egyszerű ez a világ.
Az lenne a legjobb ha minden maradna így ahogy van, bejelentve normálisan dolgozni. De mióta ilyen sok járulékot kell fizetni a dolgozók után, sírnak a vállalkozók h nem tudják kifizetni. Ezért örülhetünk ha 4 órára bejelentenek. Vagy csak az én esetemben van ez így?
Bruttó 100 ezer forintos bérnél a dolgozó kap 65.500.-at. A munkáltató összes kiadása 128.500.-. Azaz neked ad 65.500-at, az államnak fizet 63.000.-et. Emellett ki kell gazdálkodnia a saját bérét és járulékait, a könyvelési díjat, a működési költségeket, a helyi adót és ha nem akar NAV ellenőrzést, akkor legalább a minimáladót. Nem beszélve a kötelező kamarai tagsági díjról, ha pénztárgép használatára kötelezett, akkor az új pénztárgép áráról, a banszámla vezetés költségeiről. Ha valamelyik dolgozója táppénzre megy, akkor a bruttó táppénz egyharmadát kiterhelik a munkáltatóra, persze csak miután a keresőképtelenség első 15 munkanapjára kifizette a betegszabadságot.
Mint ahogy a munkavállalók is sokfélék, a vállalkozók/vállalkozások is sokfélék. Köztük is van, aki épp csak fenn tudja tartani magát, vagy esetleg csődbe is megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!