Ha az én dédnagyapám kapott egy földet Pécs mellett még anno, arról kell még papírnak lennie?
Ha tényleg megkapta, vagyis tulajdonba, akkor az sosem évül el.
A Földhivatalban kellene megnézni, be van-e jegyezve mint tulajdonos - ez egy jó "nyom" az elinduláshoz.
Írattár vagy levéltár.
Szerintem ennek már csak ott lehet nyoma. De ezt csak úgy lehetne kinyomozni, hogy elindulsz onnan, hogy ki volt a dédfater, aztán hol volt katona, milyen kitüntetést kapott, tényleg kapott e mellé földet (vitézi rend tagja kaptak földet), mikor kapta. Ha megvan, hogy tényleg kapott és hogy hol akkor el lehet menni az adott megye (vagy esetleg a földhivatal) levéltárába. Hátha van ott róla feljegyzés. De az is lehet, hogy már kidobták azokat a papírokat.
De olyan nyilvántartás nincs, hogy XY-nak 1922ben milyen földjei voltak.
Ja és kárpótlás már lezárúlt. Ha sikerül is megtalálni, hogy a dédfaternak volt földje, de azt elvették a komcsik, akkor se kaptok már semmit.
"Ha tényleg megkapta, vagyis tulajdonba, akkor az sosem évül el."
Mi az, hogy sose évül el? Mi ez a marhaság? Ez bűncselekmény, hogy elévülhet. Ez ingatlan. Ha kapta, akkor felteszem, jogszerűen kapta. DEEE Azóta történhetett bármi. Csak néhány lehetőség: eladta, komcsik elvették, önként bevitte a tszbe (voltak ilyenek, nem mindenkit vertek), elbirtokolta valaki, dédfater meghalt és ráhagyta valakire..... stb
Vitézi rangot kapott, igen. :)
Olyan messze van nekünk ahol utána tudnánk nézni, hogy ez kb lehetetlennek tűnik így, de köszönöm a válaszokat. :)
Kedves 3-as, te mondtál irdatlan nagy badarságot, nem én!
A tulajdonjogi igény SOSEM évül el, ez a különbség a kötelmi jogi (szerződés - elévül) és a dologi jogi (tulajdonjog - sosem évül el) ügyletek között!
Az Ingatlannyilvántartás elvileg ugye közhitelesen tartalmazza az ingatlanok tulajdonosait, de ez - megfelelő bizonyítékok birtokában - egy megdönthető vélelem.
Az öröklés ipso iure, azaz törvénynél fogva áll be, szintén dologi jogi (=tulajdoni) igényt keletkeztet.
A 15 év, amiről beszélsz (egyébként az új PTK-ban 20 lesz) nem ELÉVÜLÉS, hanem ELBIRTOKLÁS, ami valóban, bizonyos feltételekkel bekövetkezhet. Mivel ez nem elévülés, ezért egyáltalán nem biztos, hogy így is volt, többek között például ezt nem hivatalból kell figyelembe venni, hanem ez egy KIFOGÁS, amit a bíróság akkor vizsgál, ha valaki hivatkozik rá. És akkor is még vizsgálat kérdése, hogy a feltételek fennállnak-e.
Ha a dédnagypapának volt egy TULAJDONA, akkor igenis van keresnivalójuk a leszármazóinak öröklés jogcímén.
Csak meg kellene állapítani, hogy tényleg tulajdont kapott-e, mert, ha mondjuk csak használatot, vagy bármi más jogot, az valóban csak kötelmi jogi igény lenne, ráadásul személyéhez tapadó.
Kedves 5-ös, de is hülyeséget írtál.
Polgári jogban is létezik elévülés, nemcsak a büntetőjogban...
És jelenesetben milyen ptk-s elévülés áll fenn? Dédpapi kapott 1923ben egy vitézi telket, de már elévült a ..... De mi? Nem fizette a földadót és annak követelése? Vagy a hosznbérleti díj?
Azóta már annyi minden történt. Volt egy világháború, forradalom, államosítás, privatizáciió, kárpótlás stb. Jelenkérdés szempontjából ez elévülést mint fogalmat lényegtelen használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!