Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha ingatlanközvetítőn keresztü...

Ha ingatlanközvetítőn keresztül akarok ajánlatot tenni, akkor kell adni előleg vagy foglaló címén pénzt az ingatlanosnak?

Figyelt kérdés
Találtam egy lakást, amire szeretnék ajánlatot tenni. Az ingatlanos azt mondta, hogy ezt hivatalosan úgy tehetem meg, hogy adok 100-200 ezer Ft-ot előlegként vagy foglalóként, lepapírozzuk. Ha nem jön össze a vétel, akkor visszakapom. Nem csak olyankor kell pénzt adni, ha már az eladó is rábólintott, hogy a megajánlott összegért ő hajlandó a lakást eladni?
2013. ápr. 13. 19:41
 1/3 anonim ***** válasza:
Felejtsd el, az eladóval tárgyalj, mutasson hiteles tulajdoni lapot, hogy egyáltalán övé a lakás, tehermentes, nincs rajta semmilyen széljegy stb. Szépen megalkudtok, és a SAJÁT ügyvéded előtt átadhatsz neki foglalót. Így kell jól csinálni.
2013. ápr. 13. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az ingatlanos közvetít, közted és az eladó között.Ezért pénzt csak akkor szokás adni,ha az eladó már megegyezett az ingatlanossal az általad ajánlott összegről és azt az eladó elfogadta.

Van egy jóval költséghatékonyabb bár nem épp etikus ingatlan vásárlási verzió is.Elküldesz egy havert az ingatlanoshoz( vagy kamu néven mutatkozol be),az megmutatja a lakást,a haver megmondja neked hol is van ez helyileg,mert a hirdetésből ez ugye nem derül ki,aztán felveszed a kapcsolatot az eladóval,aztán megegyeztek.Az átírást bármelyik ügyvéd megcsinálja.Így a jutalék nem növeli fölöslegesen a vételárat,ami akár 4-5 %is lehet.

2013. ápr. 14. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Richie21061 válasza:
Az ingatlanközvetítő tőled nem foglalót, előleget, hanem bánatpénzt kért. Ez egy pénzügyi biztosíték. A közvetítőnek garantálnia kell az ajánlatod komolyságát, tehát ha esetleg megegyeztek az árban akkor nem csinálsz hülyét belőlük, és nem lépsz le (pl. a szerződéskötés előtt egy nappal nem lépsz vissza, mert "meggondoltad magad"). Ha mégis kicseszel velük, és a megegyezés ellenére nem kötsz szerződést, bukod a pénzt. Viszont másképpen nem tudod megvenni a lakást, mert amikor megmutatta az ingatlanos a lakást, alá kellett írnod egy megtekintési nyilatkozatot ami a megkerülés esetére jelent biztosítékot az iroda számára. Ha ennek ellenére megpróbálod a lakást megvenni a saját, vagy akár a gyereked, feleséged, céged stb. nevére akkor a cég peres eljárásban követel majd kártérítést (persze miután az eladón bevasalta a jutalékot és a kamatokat). A bánatpénz és a vételi ajánlat téged viszont annyiban véd, hogy annak időtartama alatt az iroda és a megbízó közötti szerződés értelmében nem veheti meg más a lakást, tehát elviekben csak te vagy alku pozícióban, és nem "viszik el az orrod elől" a kecót. A pénzt minden esetben visszakapod, csak akkor nem ha a tulajdonos elfogadta az ajánlatod (vagy Te a tulajdonos új árajánlatát) és te nem vagy hajlandó megkötni az adásvételi szerződést. A szerződéskötésre elhozza az ingatlanos a bánatpénzt, illetve ha nem jött össze a megegyezés akkor is visszaadja. Tehát kvázi belekényszerítenek abba a helyzetbe, hogy korrekt legyél és ne csesszél ki a tulajdonossal (és az ingatlaniroda se rohangáljon feleslegesen).
2013. dec. 16. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!