Az arany mitől érték a XXI. században?
Az még érthető, hogy az emberiség történelmében, azokban az időkben mikor felfedezték pótolhatatlan értéket képviselt, mert az első könnyen megmunkálható fémek egyike s tudomány-technika hiányában tudták alapanyagnak használni. Később pedig arany pénzeket készítettek fizető eszköznek, azzal lehetett fizetni. Most csak rakosgatni lehet tömbökben a páncélszekrényben, semmi haszna, fizetni nem lehet vele, sőt pénzt kérnek érte.
Nem nevetséges az arany biznisz napjainkban?
Ez nem vélemény kérdése ez igazság kérdése! Amit Te irkálsz az echte baromság! Nincs rá jobb szó!
"aranyfedezet már csak egy letűnt tradíció."
Kedvenc részem a mondandódban:)) Nyilván azért kezdett az IMF aranyfelvásárlásba mert ez egy letűnt tradíció:) Valamint nyilván az USA ~8100 tonnás egyre növekedő arany tartaléka is csak dísznek van:)
Na meg az McDonald's részvényes hasonlat:)
De nem állok le veled vitatkozni mert tisztán látszik, hogy csak egy fogalmatlan okoskodó vagy. Így nem lenne sok értelme...
A reznek az olajnak miert van erteke?:)
Amugy igen az arany is lehet spekulativ es fujodik buborek majd sok befektetot magaval is rant. Pl ha 1980-ban vettel valaki aranyat akkor meg mindig nincs 0-ban:)
# 13/
"A réznek és olajnak miért van értéke?"
Azért, mert azoknak van gyakorlati hasznuk a hétköznapi életben. pl. egy lakás összes vízvezeték (beleértve a központi fűtés csöveit) rendszerét rézből készítik el.
Az olaj viszont szintén kezdi értékét veszteni, attól függetlenül, hogy spekulációk során sok pénzt kell azért fizetni. Előbb jött a szédítő maszlag "kifogyóban a készlet" , valójában az alternatív energiák hódítják a teret.
S ha az alternatív energia források elfoglalják a piacot, márpedig elfoglalják inkább előbb mint utóbb, az olajat is rakosgathatják a páncélszekrényükbe az olaj mágnások, vagy csillagászati összegekért eladhatják műkedvelőknek.
Az olaj legnagyobb részéből üzemanyag lesz, üzemanyaghelyettesítőként pedig cukorból és kukoricábiól készült alkoholt tudnak használni. Ezeket is csak akkor éri meg termeszteni, ha az olaj egyébként túl drága ezekhet képest. Az alternatíva sem olcsó.
Egyébként a 70-es években bekövetkezett olaj válság (miszerint kifogynak a készletek) valamilyen szinten igaz volt: csak azóta feltalálták a mélytengeri fúrási technikát, amivel megint egy csomó olaj kitermelhetővé vált, illetve olyan rádiofrenkvencián működő képalkotó eljárásokat is kifejlesztettek, amivel több föld alatti készlet észlelhetővé vált.
De 1 tény: az olaj fogy és ami van azt egyre drágább kitermelni, a felhasználás pedig nő.... (hacsak nem lesz recesszió, mert akkor akár csökkenhet is)
Amúgy az olajárfolyam erősen a napi híreket / heti-havi szükségleteket tükrözi. Túl sok (évekre elegendő) raktáron lévő készlet nincs, a libikóka hol erre billen, hol arra...
A réz kicsit hosszabb távú dolgokat (is) mutat, mert a rezet nem nehéz raktározni. Itt az a fontos kérdés, hogy Kína mennyit használ fel / mennyi rendelést kap.
Az arany is felhasználásra kerül 15%-ban különböző elektronikai kütyükben (ugye remek vezető) a maradék fele ékszer lesz, a másik fele meg befektetési arany, ami megy a bankokhoz meg mostmár egyre inkább magánemberekhez is (kb ugyanannyi van a 2 kézben). Tehát ha így vesszük, akkora a föld feletti készletek aranyból is folyamatosan csak nőnek(!) nem kerülnek (teljes) felhasználásra mint az olaj, réz vagy ezüst(!) esetében.
Érdekes, hogy az ezüst úgy viselkedik a tőzsdén mint az arany, pedig gyakorlatilag már rég nem kincsképző.
Olajnál már évtizedek óta kongatják a vészharangokat, hogy el fog fogyni, lásd Római klub - The limits of growth. Azóta már számtalanszor kiderült, hogy hihetetlen készletek vannak még, és egyre többet fedeznek fel, pl a palahomokban elnyeletett olaj és gázkészletek, amiknek a kitermelése eddig költséges volt, de folyamatosan fejlődik a technika és egyre jobb és olcsóbb lesz. Az olaj amúgy nem csak üzemanyag lesz, de erőműveknek is szolgál tüzelőanyagul, ahogy a gáz is, ami legtöbbször együtt jár az olajnyerőhelyekkel.
Az etanol az meg azért nem jó alternatíva, mert ha elkezdik propagálni, akkor sok gazda állna át az élelmiszercélú növénytermesztésről etanolhoz való kukorica termesztésére, ami végül a búza és a többi élelmiszeripari termék árának meredek növekedéséhez vezetne. Azért vannak érdekes dolgok, pl. hogy az ukránok most bevezetik: 2013-tól a töltőállomásokon egy bizonyos százalékban etanolt tartalmazó üzemanyagokat lesz kötelező értékesíteni. Kérdés, hogy ehhez pl. a Gazprom lobbistái mit szólnak majd...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!