Le tudná írni valaki, miért nem olyan jó más (nyugati) országokhoz képest, magyarországon a munkaerőpiac helyzete?
Jónak egyáltalán nem nevezném,de az mondjuk tény,hogy míg rengeteg magyar megy ki nyugatra ennek-annak,szakembernek de egyszerü fizikai melósnak is,addig itthon nagyon kevés a külföldi,pláne a Nyugat-Európából érkezett munkavállaló.
Amúgy ez az egész szerintem egy nagy politikai maszlag.
Pár gondolatod tudnék csak hozzáfűzni, de ha kész van az iskolai előadásod, szívesen elolvasom, ha linkelnéd nekem privátba, érdekelne a gondolkozásmódod..
Amikre én gondolnék..persze mások még hozzá tudnak tenni.
- 89' után rengeteg gyár zárta be kapuit, ez a komplett keleti országrésze mai napig kihat (legnagyobb gyárvárosok arra vannak, például BAZ megyében Miskolc)
- a multik benyomulása nyomán a KKV szektor, de hozzátéve a mikro vállalkozói réteg folyamatos nyomás alatt van (árban főleg)
- szigorodó szabályzók miatt egyre nehezebb a vállalkozások helyzete (szintén KKV szektor)
- évről évre kevesebb cég bővül, növekedik, természetesen a multiknál nincs gond, de normális munkahelyeket tekintve, ami nem az adható legminimálisabb fizetést adja, az nagyon kevés (nem lesz mindenki menedzser, de egyik áruházláncnál tipikusan a pénztárosok a jogszabály által előírt minimálbérnél kevesebbet kapnak, hol 500, hol 5000 Forinttal havonta, a felelősségről ne beszéljünk)
- vállalkozói kedv elég minimális, ami szintén kevesebb új munkahelyet ad
Fókuszálva a munkavállalókra, amit talán tapasztalni tudtam:
- Magyarországon a mobilitás alacsonyabb más országokhoz képest,akár elköltözni máshova, akár napi több órát ingázni, kevesebben hajlandóak, bár ha tegyük fel nekem havi 80-100 ezerért kéne megoldanom a havi ingázást autóval, vagy busszal/vonattal 80 kilométer távolságból, és nem állnák nekem, el se tudnám fogadni, hisz miből élnék mellette?
- szakmunkák imázsa romokban, míg a közép és felső fokon képzettek száma az egekben
- sokszori nyelvtudás hiány
- a gyakorlatlanság (nem arra gondolok, hogy nincs papírja az egyénnek arról, hogy hol dolgozott) hanem az élet dolgairól
- nyugathoz képest lényegesen kevesebb a cafeteria, benzinköltségszámla, stb.
a legújabb tervezett/bevezetett jogszabályok
Remélem találsz valami hasznosat, spontán ezt tudtam neked írni, egyébként középsuliba kell az előadás?
- sajnos néha a frissen végzetteknél a munkához való hozzáállás rosszabb, mint a 30 feletti társaknál, kötelezőt elvégzi, se több, kevesebb előfordulhat (kivételek vannak)
Ez nagyon összetett. Kereslet képesítés nélküli, olcsó munkaerőre lenne leginkább. Az ilyen munkaerő aránya viszont alacsony, és általában foglalt. Ez azt eredményezi, hogy a képzett rétegek jóval képzettségi szintjük alatti munkákat kénytelenek végezni - természetesen képzettségükhöz viszonyítva alacsonyabb jövedelemért.
Más szemszögből, kissé egyszerűbben: ma Magyarországon létrehozunk egy magasan kvalifikált réteget, akiket foglalkoztatni nem tudunk. Legalábbis csak nagyon kis részben tudunk.
És most rasszista leszek, de az egész rákfenéje valahol ott kezdődik, hogy a képzetlen rétegek meg tudnak élni munka nélkül is. Ha nagyobb lenne a kínálat a képzetlen, olcsó munkaerő piacán, csökkenne ezeknek az értéke, ezáltal rengeteg munkához olcsóbban jutna hozzá a vállalkozási szféra, ami annak fellendülését eredményezné. Mert itt van elásva a kutya, nem éri meg vállalkozni, mert egy fél országot vesz az ember a hátára vele. A vállalkozás pedig ugye sokaknak munkahelyet teremtene. Ezzel szemben, még a meglévő vállalkozások is csak költséget csökkentenek, többek között elbocsájtanak, vagy nem vesznek igénybe bizonyos szolgáltatásokat, ott a másik oldalon ez bevételkiesés, amit megintcsak kompenzálni kell.
Remélem érthető, bár lehet nem sokat segít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!