Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Ha a párom nevén van a lakásun...

Ha a párom nevén van a lakásunk, hogyan lehetnék én is tulajdonos?

Figyelt kérdés
Élettársi kapcsolatban élünk, van egy közös fiúnk. A páromnak az első házaságából van egy lánya is. Közösen vettünk lakást, amiben az önerő az én régi lakásom eladásából származott, a többire banki kölcsönt vettünk fel, vagyis csak a párom egyedül, mert én akkor gyesen voltam, ami a bank által nem terhelhető. Így a párom lett 100%-ban a tulajdonos. Szeretnénk tudni, hogyan oldjuk meg, hogy ha ne adj isten a párommal történik valami, a lánya ne a lakásunk 50%-ot örökölje /mert az első házaságából a családi ház felét ott hagyta a lányának/. Hanem én örököljek, hiszen nyilván én is majd a fiamra hagyom, de amíg élek, szeretnék a lakással én rendelkezni, ne a párom volt felesége és a lánya. Hogyan tudnék tulajdonos lenni én is a lakásban vagy mi a megoldás?
2009. máj. 12. 12:46
 1/10 anonim ***** válasza:
Irassa át a gyerek nevére, neked holtig tartó haszonélvezettel.
2009. máj. 12. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ezzel az a gond, hogy ha csak haszonélvező vagyok, nem tudom eladni a lakást, ha esetleg arra lesz szükség.
2009. máj. 12. 13:17
 3/10 A kérdező kommentje:
De köszönöm, hogy írtál.
2009. máj. 12. 13:17
 4/10 anonim ***** válasza:
Ezt nem egészen értem. Mi az akadálya annak, hogy a te nevedre kerüljön a lakás? Nem lehet átíratni, amíg hitel van rajta, mert a párod nevére került a hitel is?
2009. máj. 12. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ha a te pénzed is belement a lakásba amikor megvettétek, hogyhogy nem lettél tulajdonos? Az adás-vételiben sem szerepel, hogy te adtál a lakásba pénzt? Nagy hiba volt ha így van! Ajándékozással lehetne a nevedre iratni. De hogy ami úgyis a te részed lenne azt hogy lehetne rendezni azt ügyvéddel kellene megbeszélni. Szerintem nem kellett volna azért a párodra iratni 100 %-ban a tulajdonjogot, mert ő tudja fizetni a hitelt. Azért még lehettél volna te is tulajdonos 50 %-ban, vagy amennyi pénzed volt olyan arányban.
2009. máj. 12. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Pontosan. Nem lehet átirítni, mivel a párom vette fel egyedül a hitelt, így ő lett 100%-ban a tulajdonos. És mivel banki kölcsön van rajta, nem engedi a bank a még egy tulajdonost. Most már látom, hogy valóban hibát követtünk el, jobban utána kellett volna kérdezni a hitel és a vásárlás előtt, hogy mik a lehetőségek.
2009. máj. 12. 14:33
 7/10 anonim ***** válasza:
És még hány évig lesz rajta a hitel? Szerintem most semmit sem tudsz tenni sajnos.
2009. máj. 12. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Még 24,5 év :-)))

Hát köszönöm mindenkinek. Keresünk egy ügyvédet.

2009. máj. 12. 14:54
 9/10 anonim ***** válasza:

Valóban nagy hiba volt anno a lakásvásárlásnál, hogy Te nem lettél tulajdonos 50%-ban, nem is értem, hogy mehettél ebbe bele, főleg úgy, hogy Te még a régi lakásod árát is odaadtad. Az, hogy kinek a nevére kerül egy hitel, tök mindegy abból a szempontból, hogy kik a tulajdonosok, nincs összefüggés, tehát nyugodtan lehettél volna akárhány %-ban tulajdonos.

Azt tanácsolom, beszéljétek meg egy ügyvéddel, rögzítsétek egy megállapodásbn, hogy Ti már akkor élettársak voltatok, amikor a lakást vettétek. Írjátok le azt is, hogy a lakáshoz mennyivel járultál hozzá a megvételnél, hiszen az a Te külön vagyonod, az eleve nem kéne, hogy része legyen a közös szerzeménynek.


Ha pl a vásárláskor házasok lettetek volna, akkor ez úgy nézne ki, hogy hiába nem szerepelsz a tulajdoni lapon, te tulajdonos lennél. Úgynevezett tulajdoni lapon kívüli tulajdonos, mert a házasság alatt szerzett vagyon ugye közös.

Öröklésnél az számítana, hogy mennyit ér az ingatlan az öröklés pillanatában. (Persze ezt még cifrázhatja, ha hitel marad addig a házon. Abból levonnák a Te külön vagyonodat, hiszen az eleve a tiéd. A fennmaradó érték fele szintén a tiéd, a másik felén pedig az összes örökös osztozkodhatna. Így, hogy élettársak voltatok a vásárlás pillanatában, jogilag nem látom át, de szerintem célszerű lenne ezt még most valamiféle módon írásban rögzíteni ügyvéd előtt.

Nem vagyok ügyvéd, de én ezt így látom igazságosnak.


(Abba már bele sem merek gondolni, válás esetén, ha nincs meg ez a nyilatkozat, kb hogy járnál...)

2009. máj. 12. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A köteles részt kizárja az örökösödési szerződés. Ha másként nem megy, te és a párod között lehetne ilyen szerződést kötni. Igy ha valami történne a pároddal te örökölnél teljes egészében. Ha pedig nem történik ilyen szomorú dolog, amikor már át lehet iratni, akkor felbontjátok a szerződést. De ha esetleg belépnél adótársnak (ha már dolgozol), akkor a tulajdonrészed is át lehetne talán iratni. Vagy házassági szerződés? Több ötletem nincs, de érdemes minél hamarabb gondoskodni a jövőtökről.
2009. máj. 12. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!