Ha a lakás a férjem nevén van, és ő meghal, a gyerekeink öröklik a lakást, ugye? Kitehetnek engem onnan?
Igen övéké lesz a lakás.
Végrendelet megoldja ezt a problémát.
Huh.
Ha a lakást akkor szereztétek, amikor már együtt voltatok, akkor az kettőtöké, mindegy kinek a nevén van (olyan, mintha mindketten 50-50%ban tulajdonolnátok). Nem tehetnek ki téged onnan.
Elnézést, de a lakás azé, akinek a nevén van, vagyis aki tulajdonosként szerepel az ingatlan-nyilvántartásban.
Az ingóságokra vonatkozik az, hogy a házasság alatt megszerzett (mindegy ki fizette) közös vagyonnak számít. De a házasság előtti dolgok külön vagyont képeznek.
Ha az elhunyt nem a teljes vagyonát vagy csak egy részét hagyja a házastársára, akkor a rá nem hagyott rész után özvegyi haszonélvezeti jog illeti meg.
Ilyen esetben az ingatlant birtokolhatja, használhatja, adott esetben ki is adhatja.
Az özvegyi haszonélvezeti jog megszűnik, ha az özvegy újraházasodik. Élettársi viszonyra ez nem vonatkozik.
Az ingatlan értékesítése esetén (hiszen a tulajdonos bármikor eladhatja) az özvegyi haszonélvezeti jog továbbra is fennmarad. Ezzel a vevőnek tisztában kell lennie. A vevő többnyire pénzért megváltja ezt a haszonélvezeti jogot, hogy teljesen a saját tulajdonába kerüljön az ingatlan.
Jelzálogjogot viszont a haszonélvező hozzájárulása nélkül nem rakathat rá a tulaj.
Adott esetben a haszonélvezőnek nagyobb jogai vannak a lakás "használata" felett. Ha nem Ő lakja, de igényt tart a használatára, akkor a tulajdonos köteles azt teljesíteni, tűrni, nagyon elmérgesedebb helyzetben még ki is ürittetheti a lakást, hogy haszonélvezeti jogát gyakorolhassa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!