Hogyan tudsz félretenni több százezer/millió Ft-ot?
Egyrész most a többszörösét keresem annak, amit ti, másrészt havonta kb 150-200 ezerből éltünk a feleségemmel és gyermekemmel hosszú ideig (most 300ezret költünk).
Rengetegen élnek 50-60%-ából annak, amit ti kerestek, 250ből simán félre lehetne tenni egy százast (hiteltörlesztő nélkül persze - bár az is kérdés, hogy miért vettetek fel hitel - mi akkor költöztünk a 26 nm-ből nagyobba, amikor a gyerek már 1 éves elmúlt és havi 400 fölött jött be rendszeresen - előtte luxusnak éreztük volna).
Például mi spórolunk. kicsi lakást vettünk, ezáltal mind a törlesztő, mind a fenntartási költségek is alacsonyak. Minden hónapban az az első, hogy befizetjük a számlákat és a hitelt, így nincs tartozásunk. Hó elején fizetünk a megtakarításba is, így az a pénz a gazdálkodásunkban már nem jelenik meg.
Minden vásárlásnál az ár-érték aránnyal számolunk elsősorban, a legtöbb termékből így általában felső középkategóriásat veszünk. Mindig főzök, mindig tele van a fagyasztó dobozolt készételekkel, amik adagonként 200-300 Ft-ba kerülnek maximum (főzelékek, tészták, egyszerűbb sült húsok, levesek...).
A havi kiadásaink nagyjából így alakulnak: 60-70 a törlesztő, 30 a rezsi, 30-40 a kaja és a háztartási kiadások (pipere, tisztítószerek, ruhák, bérlet, szórakozás, stb.). Plusz mindketten dohányzunk, az havi 10-30 ezer között van. Összességében 150 ezernél nem költünk többet egy hónapban. Ezen felül van a félretett pénz, és az egyebek, itt változó, mit és mennyiért veszünk, a lakás bebútorozása például két évbe telt, mert mindig lestem, hol lehet jó holmit nagyon olcsón kifogni. De például a számítástechnikai eszközökre nagyon sokat költünk, a párom átlag évente vesz új telefont, a mostani kb. 100 ezer volt. A gépeket is mindig fejlesztjük.
Én úgy gondolom, hogy 250 ezerből ha nagyon akarnátok, legalább 50 ezret félre tudnátok tenni. Csak valószínűleg nincs előttetek olyan minta és cél, ami segítene és ami miatt érdemes lenne. Nekünk ami a legtöbbet segített, az egy életbiztosítás megkötése, ahol muszáj befizetni a pénzt, különben elbukjuk az eddig befizetett összeget. Ez elég erős kényszer. A másik dolog, ami segített, az az, hogy végiggondoltuk, hogy min lehet spórolni és min nem. A kaján igen, ha itthon főzünk, a szórakozáson is, ha meghívjuk a barátaink iszogatni, illetve pókerezni szoktunk még eljárni, ahol a párom tízből kilencszer visszanyeri a beugrónk árát, sőt néha még többet is. Emellett évente 5-6 alkalommal megyünk színházba vagy operába, az is olcsó (persze a kakasülőn, de nem vagyok sznob szerencsére :D).
Aztán vannak azok a területek, ahol lehetne spórolni, de nem tesszük. Például a számítógép és a cigi. De ez is megnyugtató, mert így tudom, hogy ha letesszük, azzal nyertünk pártízezret havonta.
Gondold végig te is, mi az, amin lehetne spórolni. Általában a kezdő lépés nehéz, mert most azt kéne tennetek, hogy egy-két hónapig, amíg nullára kijöttök, minden nélkülözhető kiadást lenulláztok. De ha egyenesbe jöttetek, akkor máris látod, hogy meg lehet élni a jövedelmeteknél kevesebb pénzből is. Tehát a különbözetet akár félre is lehet rakni :) Vagy csak a különbözet felét, már az is teljesen jó.
"mégis hónapról hónapra élünk, rengeteg közüzemi tartozással, CHF hitellel..."
hat talan ez a gond, a kozuzemi tartozasok hiznak, kamatoznak, buntetesuk van, a CHF hitelt meg inkabb nem minositem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!