Hasznonélvezetem van egy házon. A haszélvezetemet eladhatom? Atruházhatom? Vagy vegrendeletben másra hagyhatom?
A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy a tulajdonos helyett te használod (az ingatlant). Ez a jogod halálodig tart. Nem adhatod el, nem ruházhatod másra, és nem örökölheti tőled senki. Csupán átengedheted a tulajdonosnak. Ha meghalsz, azzal a haszonélvezeti jogod is megszűnik, és onnantól fogva a tulajdonos tetszése szerint használhatja (az ingatlant).
Semmilyen megoldás nincs arra, hogy a halálod után az legyen a haszonélvező, akit te akarsz.
Nem vásárolhatja ki a tulajdonos a haszonélvezetet, a haszonélvezetet pénzben megválthatja, HA A HASZONÉLVEZŐ ehhez hozzájárul. Tehát lehet a haszonélvezetről való (önként) lemondás visszterhes, vagy egyirányú (ajándékozás), a lényeg, hogy forintosítható a tranzakció.
A haszonélvezet nem forgalomképes jog, nem értékesíthető, nem átruházható, nem örökölhető. Rendelkezni azonban a haszonélvezeten belül rendelkezhet vele a haszonélvező, azaz a tulajdonos helyében - bizonyos feltételekkel - az ingatlant használhatja, hasznait szedheti.
A haszonélvezet megváltható ("eladható"), de csak a tulajdonosnak.
Mennyiért? Amennyiben megegyeznek.
A haszonélvező nem kötelezhető az "eladásra", a tulajdonos a vételre.
A mindenkori érdekek adják a "vételárat".
A haszonélvezet korlátozását nem lehet kérni. Ilyen rendelet nincs. Azt mondja a törvény, hogy amennyiben a haszonélvező akként él haszonélvezeti jogával, hogy az ingatlant bérbe adja, akkor a tulajdonost az eredeti bérleti feltételeknek megfelelő előbérleti jog illeti meg. Ez az eset az ingyenes (szívességi) használati jog átadására nem vonatkozik.
A haszonélvezeti jog korlátozását ugyan ismeri a jog, de egy egész más esetben: akkor, amikor az özvegyi haszonélvezet túlzó mértékű, ekkor a leszármazói örökösök (az ági örökös nem!) kérhetik a haszonélvezeti jog korlátozását, de a haszonélvezeti jog jogosultja bármikor kérheti a korlátozás csökkentését vagy akár megszüntetését is.
A haszonélvezeti jog megváltása is "necces" kategória, mert özvegyi haszonélvezet esetén korlátozva van a megváltás lehetősége is. A tulajdonosok NEM válthatják meg a teljes özvegyi haszonélvezetet, annak mértéke legalább akkora kell, hogy maradjon, amely az örökösökkel egyneműként kezelve megilletné az özvegyi haszonélvező jogosultját. (Tehát pl. két örökös esetén 1/3 résznyi özvegyi haszonélvezetet NEM LEHET megváltani.)
A fennmaradó részre vonatkozóan az özvegyi haszonélvezet megváltására is csak akkor van lehetőség, hogy azt a hagyatéki tárgyaláson vagy az azt követő 1 éven belül kezdeményezik a közjegyzőnél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!