Magyarországon miért szűnt meg a cukoripar-ágazat?
jó kérdés. elmondom, hogy mi volt, aztán majd eldöntöd, hogy ki tehet róla.
szóval.
az EU-n belül cukorból is túltermelés volt. azaz több cuktor állítottunk elő, mint amennyire szükség volt. ez persze bizonyos mértékig nem baj, vannak jobb és rosszabb évek, kell képezni tartalékot, de az volt a helyzet, hogy ennél is többet termeltek. ezért az EU kvótát vezetett be a termelésre, azaz nem lehetett csak adott mennyiséget termelni, illetve támogatták a cukortermelés leállítását. ez azonban nem ilyen egyszerű, mégpedig a következők miatt:
a cukrot Európában jellemzően cukorrépából gyártják (máshol pl. cukornádból, de ez igazából mindegy). a cukorrépáról azt kell tudni, hogy nagyon nagy a víztartalma. ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag nem lehet szállítani (mármint gazdaságosan), csak olyan 30-40 km. távolságra. ezért az egyes cukorgyáraknak "saját" termőterületük van (nem az övék, de csak ők hasznosítják) a közvetlen közelükben.
namost az EU úgy támogatta a cukorgyártás beszüntetését, hogy azok a gazdák, akik úgy döntöttek, hogy nem termelnek tovább cukorrépát, azok elég jelentős támogatás kaptak arra, hogy más termelhessenek. csakhogy a gyárakhoz tartozó termőterületek miatt azt nem lehetett megengedni, hogy egyesével dönthessenek arról a gazdák, hogy nem termelnek tovább, mert akkor akár az egész cukorgyártás összeomolhatott volna. (ha egy gyárból a hozzá tartozó termőterület 10-20%-a kiesik, akkor már gyakorlatilag képtelen gazdaságosan termelni, azaz az egész leáll) ezért azt csinálták, hogy a kvótát a gyárak kapták és ha a gyár úgy döntött, hogy nem termel tovább, akkor egyben leadhatta és akkor a gazdák megkapták a lelépési pénzüket.
a kvótát évente kellett megújítani, azaz minden évben volt egy határidő, amikor közölni kellett az EU-val, hogy termelnek-e vagy sem.
namost. még jóval a határidő elött összeültek a gazdák és a gyárak tárgyalni, hogy mi legyen a cukorrépa felvásárlási ára. a gazdák mondtak egy árat, amitől a cukorgyárak dobtak egy hátast. osztottak, szoroztak és kijött, hogy ezzel így talán nullszaldósak lennének. ez így nem jó mondták. a gazdk meg persze azt mondták, hogy ők ennyit akarnak kapni és kész. egy darabig ment a huzavona, de közeledett a határidő. a gyárak vettek egy nagy levegőt és azt mondták, legyen, egy évet kipróbálunk így, aztán majd meglátjuk.
na ekkör jött a nemvárt fordulat.
a gazdák közölték, hogy meggondolták magukat, többet akarnak. a gyárak közölték, hogy ilyen felvásárlási árral biztosan veszteségesek lesznek, ezt nem tudják vállalni. a gazdák erre közölték, hogy már pedig ők ebből nem engednek.
nem volt mit tenni, a gyárak visszaadták a kvótát az EU-nak, utcára raktak néhágy száz embert, a gazdák meg kb. 5 évnyi árbevételüknek (nem nyereség, árbevétel) megfelelő pénzt raktak zsebre.
na, ezért nincs ma Magyarországon cukorgyártás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!