Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Utólag kell ki kell fizetnem...

Utólag kell ki kell fizetnem a TB-t?

Figyelt kérdés
két éve otthagytam az egyetemet, egy fél évig voltam otthon, utána újra tanuló lettem. Mostanában találtam olyan leírásokat, hogy nekem mikor megszűnt a tanulói jogviszonyom utána TB-t kellett volna fizetnem, viszont ez nem történt meg. Valami papírt kellett volna kapnom? Vagy mi kellett volna, hogy történjen? Utólag vissza kell fizetnem a TB-t?
2011. márc. 20. 11:05
 1/2 anonim ***** válasza:
0%
Elméletileg nem. Fizetned kellett volna, de ugye ez nem kötelező. Amennyiben orvoshoz fordultál volna, vagy ellátásra lett volna szükséges, ki kellett volna fizetned az ellátás díját.
2011. márc. 20. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nappalis tanulói/hallgatói jogviszony esetében a diákigazolvány érvényességének ideje alatt, + passzív jogon még 45 napig jogosult vagy a természetbeni egészségügyi ellátásra. Ezt nevezik sokan (helytelenül) úgy, hogy "van TBd".

Semmilyen papírt nem kellett volna kapnod.

Aki nem jogosult semmilyen jogcímen az eü.ellátásokra, annak kötelezően be kell jelentkeznie egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésre az APEHhoz az erre rendszeresített nyomtatványon (tavaly 10T1011, idén 11T1011)

Ez nem választás kérdése, hogy akarom-e, vagy sem, hanem törvényileg kötelező bejelentkezni és fizetni (tavaly 4950, idén 5100 forint/hó összeget), annak, aki egyéb jogon nem jogosult az eü.ellátásra.

Visszafizetned semmit nem kell, mert nem kaptál semmilyen összeget.

De ha 5 éven belül észreveszik, hogy nem voltál jogosult, és senki nem rendezte a havi fizetési kötelezettséged, akkor visszamenőlegesen követelhetik rajtad az egész összeget egyben. Ráadásul meg is büntethetnek bejelentési kötelezettség elmulasztása miatt.

Ha jogcím nélkül veszel igénybe orvosi ellátást (nem vagy biztosított, vagy eü.ellátásra jogosult; azaz sehogy nincs rendezve a TBd), akkor nemcsak az orvosi költségeket fizettethetik ki veled, hanem az elmaradt eü.szolgáltatási járulékot is.

Sok esetben azért nem veszik észre, hogy valaki jogosulatlanul vette igénybe az orvosi ellátást, mert rengeteg hiba van a nyilvántartó rendszerben.

A te esetedben azt kell megnézned, hogy meddig volt érvényes a diákod +45 nap; és mikortól voltál újra jogosult az új tanulói/hallgatói jogviszonyod alapján.

Ha szerencséd van, akkor a kettő között nincs kieső nap, és bejelentkezned/fizetned sem kellett volna.

Ha van kieső nap, akkor be kellett volna jelentkezned, és fizetned a járulékot. Ebben az esetben vagy bejelentkezel utólag és kifizeted azt az összeget, vagy nem csinálsz semmit és reménykedsz benne, hogy 5 éven belül nem veszik észre, hogy nem volt jogosultságod.

2011. márc. 20. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!