Van-e annak valami akadálya, hogy a Nemzeti Bank korlátlan mennyiségben állítson elő és hozzon forgalomba új bankjegyeket (tíz-húszezreseket)?
elméletileg lehetetlen
ismerek olyan közgazdászt, jogászt, aki erre a kérdésre, mely amúgy mindenkit érdekel, nem tud konkrét, egzakt, egyszerű választ adni
azt mindenki tudja, hogy óriási inflációt gerjesztene, ha MNB kibocsátana több és több bankjegyet
nem érne semmi ta bankjegy, hiszen úgyis volna belőle rengeteg
viccesre véve a figurát:
Simor András jegybankelnök pl. havi 7,5 millió Ft-ot keres, és ő elvileg bármikor nyomtathat magának pár húszezrest - mégsem osztogatja az aluljáróban a hajléktalanoknak ....
Teljesen mindegy, ki kapná: aki kapná, az fizetne vele, és ezzel kikerülne a forgalomba.
Márpedig ennek a papírdarabnak tényleg csak akkora az értéke, amennyi FEDEZET van mögötte. Ha 50000 papírdarab mögött áll egy olajmező, azok értékesebbek, mintha 5000000 papír mögött állna egy teve.
Tehát amennyivel több papírt nyomtatsz (mivel a mögötte álló érték ettől nem változik) - annyival lesz kevesebb az értéke egy darab papírnak.
Első vagyok. Válaszoltam a kérdésedre, azt nem kérdezted, hogy miért..:)
Utolsó válaszoló megadhatta a feleletet maradéktalanul a kérdésedre.
Közülünk valószínűleg senki nem emlékszik arra, mikor kis országunk bekerült a Guiness-be, mint a legnagyobb mértékben hiperinflálódott ország. (Bár Zimbabwe 2008-ban megdöntötte a mi rekordunkat a percenkénti 440%-os leértékelődéssel)
Szóval. Mikor az oroszok (tényleg... ez most tényszerű, nem fikció) látták, hogy az országunk bajban van, és a fizetési mérlege felborult (a kintlevőségeket ma pl. előre 3 hónapra kell biztosítottnak tudni, ha ez nem megy, akkor van csőd: Csak az infó kedvéért, mikor Ferenc bejelentette az IMF hitelt, akkor ott álltunk annak a bizonyos szakadéknak -csőd- a szélén, lévén az ország fizetőkészsége 2,7 hónapra volt elegendő) Szóval, mikor látták, hogy túl sok a hitel, és a háború után nem tudunk talpra állni, illetve Magyarország, mint a németek csatlósországa, komoly büntetéseket kapott, a magyar állam mellett ők is elkezdtek nyomtatni egy kis lecsót. Nagyon rossz minőségű nyomatok voltak ezek, nem is titkolták a célt. Elárasztották vele az országot. Mikor a forint leváltotta a pengőt, a pengő és a forint átváltási aránya 400 ezer kvadrillió pengőért (4*10 a 29-en!!!!) lehetett egy darab új egyforintos érmét kapni.
Egy korabeli naplóból egy idevágó rész:
"1 kilogramm kenyér ára 1945 augusztusában 6 pengő, októberben 27, novemberben a hó elején 80, a végén 135, december első felében 310, második felében 550, 1946 januárjában hó elején 700, a végén 7000, május elején 8 000 000, a végén 360 000 000, júniusban 5 850 000 000 pengő volt. 1946. augusztus 1-jén jött a forint."
Szóval, nem úgy van az, hogy csak nyomtatunk... javaslom elolvasni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!