Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Van közöttetek olyan, akit a...

Van közöttetek olyan, akit a saját pénzügyi tanácsadója vert át és meglépett a pénzzel?

Figyelt kérdés
2 évvel ezelőtt rábeszélt egy nagy összegű hitelre, hogy a felét befekteti, és a kamatokból tudom a törlesztőt fizetni. Ügyvéd előtt szerződést kötöttünk. Saját részére befektette a pénzem, és 2 éve nem fizeti vissza. Csalásért feljelentettem, de a rendőrség se töri magát, vádemelés azóta sincs. Nevet nem merek írni, mert leveszik a kérdésem. Ismertek ilyen embert?Milyen fórumon lehet közhírré tenni?
2011. febr. 12. 19:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Amíg nincs ítélet, nem teheted közhírré, mert te követsz el bűncselekményt - rágalmazás.


De igen, sok olyat ismerek, akiket átvertek biztosítással és befektetésekkel.

2011. febr. 12. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Találtam még egy sértettet, akivel ugyanúgy bánt el milliókkal, mint velem. A vádemeléshez keresnék még sértetteket, minél többen jelentjük fel, annál egyértelműbb. De nem tudom, hol "hirdessem meg", hogy jelentkezzenek a sértettek.
2011. febr. 12. 19:45
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem mintha védeném az ilyeneket, de a hozzád hasonlóak is eléggé menthetetlenek. Az a baj, hogy már egy jó ideje vadkapitalizmus van, az emberek fejében meg teljes szocializmus, az iskolákban meg nem tanítanak semmi pénzügyi alapismereteket.


A befektetés az mindig kockázattal jár. Olyat senki nem tud garantálni neked, hogy egy befektetés bejön, tudod? (bár tudom, ezt a nép körében általában így szokták gondolni). Ez a piaci tényezőktől függ. A befektetés lényege, hogy ha bejön, akkor nagyobb lesz a hasznod, mint ha bankba tennéd a pénzed (ilyen esetben érdekes módon senki se szokott reklamálni), de bizony olyan is előfordulhat, hogy nem jön be, és bukod az egészet. Ezt hívják kockázatnak.


Ha te hallgatsz valami tanácsadó javaslatára, azt mindig a saját kockázatodra teszed, mivel ők se jósok, csak legfeljebb mivel eddig ezzel foglalkoztak, ezért jobban tudják megsaccolni (vagy ezt állítják magukról), hogy valószínűleg hogyan alakulnak a piaci folyamatok.


De a te fejedhez senki nem szorított pisztolyt, hogy vedd fel azt a hitelt. Azt te tetted meg, a saját kockázatodra, a remélt nagyobb haszon reményében (mert ugyebár, te annak a reményében adtad neki a pénzt befektetésre, hogy majd többet nyersz rajta, mint a hiteled kamatai lesznek).


Hát, csak tudod, olyan is van, hogy nem. Pláne, mert az elmúlt pár évben gazdasági világválság volt (van), és ezt senki se látta előre. Ha te egy boltot nyitsz (és fizeted a kötelező járulékokat havonta), akkor se reklamálhatsz senkinél, hogyha nem lesz egy vásárlód se, és be kell zárnod a boltodat, elvesztve a teljes árukészletedet, az üzletedet, mindent. Akkor se, ha a szomszéd Pista mondta neked, hogy csináld csak, ez egy jó üzlet. Mert TE indítottad a vállalkozást, és te vállaltad a kockázatot (amire nem lettél volna köteles).


Mindezeket letisztázva, lehet olyan eset, hogy ténylegesen felelősségre lehet vonni a tanácsadódat a kárért, amit elszenvedtél.


DE.


Minden a szerződéstől függ. Ebben nyilván le van írva, hogy te a saját kockázatodra megbízod xy tanácsadót (kimondatlanul: mert annyira megbízol a szakértelmében - ez is a te döntésed volt!), hogy az általad adott összeget ilyen és ilyen befektetési célra felhasználja, haszon esetén pedig ennyi és ennyi lesz az ő részesedése a te hasznodból.

Te legfeljebb akkor követelhetsz bármit is attól a tanácsadótól, hogyha azt tudod bizonyítani, hogy az általad adott összeget nem fektette be, hanem lenyúlta.

Ha azt igazolja, hogy ő igenis befektette, csak a piaci folyamatok úgy alakultak, hogy nem haszon lett belőle, hanem veszteség, az már a te bajod. Miért bíztál meg benne? Vagy miért benne bíztál, mért nem a szomszéd Józsiban?


Na látod, ez a kapitalizmus. Itt nincs garancia semmire, legfeljebb arra, hogy ha TÉNYLEGESEN lenyúlta a pénzedet (vagyis meg se próbálta befektetni sehova), akkor azért megütheti a bokáját.


De ha egyszer igazolja, hogy befektette valahova, csak éppen az veszteséges volt, az már a te bajod, elvégre nincs garancia a nyereségre, arra meg te magad adtál neki felhatalmazást, hogy a pénzeddel kísérletezzen...


A jövőre nézve adnék pár egyszerű, könnyen értelmezhető tippet:


1. Soha ne vegyél fel hitelt, pláne nem bizonytalan kimenetelű spekulációra. Legfeljebb akkor vegyél fel hitelt, ha nincs rá szükséged (vagyis bármikor vissza tudod fizetni), vagy ha az éhhalál fenyeget (bár ekkor meg úgyse ad senki)

2. Mielőtt spekulációba kezdel, legalább legyél tisztában az alapfogalmakkal. És ha spekulálsz, akkor kalkuláld be, hogy azon nemcsak nyerni, hanem bukni is lehet.

3. Ha már mindenképp tanácsadókra hallgatsz (ez a legnagyobb hiba), akkor legalább nézz utána, hogy van-e neve a szakmában, meg sokéves gyakorlata. Bár ez se garancia semmire az üzlet világában, csak nagyobb esély arra, hogy nem buksz.

2011. febr. 12. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Kölcsönszerződés formájában adtam oda a pénzt, nem befektetésre, hanem "baráti kölcsönként". Pont azért, hogy ne legyen kockázatom, és a tőkét mindenképpen visszakapjam mégha bukik is. Egyébként egy 10 éves jó kapcsolatban voltam az illetővel. Én nem hozamot követelek, hanem a tőkét, de azt se hajlandó visszafizetni.
2011. febr. 13. 09:14
 5/5 A kérdező kommentje:
Ja és egyébként "ténylegesen lenyúlta" a pénzem, nem fektette be.
2011. febr. 13. 09:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!