Mi idézte elő a még most is tartó gazdasági világválságot?
A a gazdaság működése komplex, egész világot behálózó folyamat.
A mostani válság okai hosszabb folyamat eredményei amelyek látensen jelen voltak a 70 évek óta, de a konkrét első szárnycsapás amely a "pillangó-effektushoz" vezetett a Lehman Brothers csődje. A túlértékelt ingatlanpiacra kihelyezett hitelek bedőlése után a második ranghelyre felvett subprime hitelek, hitelfedezeti biztosítások miatt elkönyvelt veszteség megjelent a finanszírozó cégek könyvelésében. Ez a forráshiány törvényszerűen átterjedt a reálgazdaságra is, amely még évekig rontani fogja az USA költségvetési egyensúlyát és ennek következményeként szinte mindenkiét aki az USA-val üzletel. És az USA-val közvetve, vagy közvetlenül mindenkivel üzletel. A Magyar piacon is tevékenykedő AIG is fontos szereplője ennek a történetnek. Kicsit durva a kijelentés, de mindannyian fizetünk néhány meggondolatlan, elhibázott döntés következményként. A gazdaság motorja a pénz, ami fluid dolog, könnyen exportálható nemcsak a hozama de a hiánya is. Ezernyi trükk van amivel a nagyhatalmak szétoszthatják a sarukat egyéb, "függetlennek" látszó államok között, lsd. Görögország. A finanszírozási hiány kicsit olyan mintha az érrendszerből túl sok vért vennénk; következmény az alacsony vérnyomás, rossz kondíció, gyenge teljesítmény. Ilyen ,most a mi gazdaságunk is. Sajnos.
Pénzügyi manipuláció, semmi más. Sokan hajlamosak azt hinni (és terjeszteni...), hogy a gazdasági válság még mindig valamiféle elkerülhetetlen csapás, mint amilyen az 1930-as években volt Amerikában. Csakhogy éppen abból tanulva, a pénzvilág ma már erősen kézben tartja a gazdasági és a pénzügyi folyamatokat. Ma a világot nem elsősorban háborúkban osztják újra, hanem pénzügyi manipulációkkal. Ehhez elég a számítógép előtt ülni, és egyetlen összehangolt árfolyamspekulációval meg lehet roppantani egy gazdaságot. Nagyon erős gazdaság és/vagy masszív ipari-kereskedelmi terjeszkedés kell ahhoz, hogy ennek egy ország ellenálljon, és ez ma csak Kínára jellemző.
A gazdasági válság tehát nem más, mint pénzügyi spekuláció, amely azt használja ki, hogy Kína kivételével minden ország költségvetése negatív, azaz adóssága van. Ha az árfolyamváltozás nagy, akkor az adósság kezelhetetlenné válik, és máris beütött a gazdasági válság.
@Nagyfater
Bizony Amerika könnyen a saját kardjába dőlhet.
miként a "világ gyára" -/Kína/- szinte bármit le tud másolni a nagyhatalmakról, tette ezt a spekulációval is, így a jüan mesterségesen alacsonyan tartásával csúnya gyomrosokat vitt be az USA-nak. Talán 2011-re várható valami emelkedés, de eddig makacsul kötötték az ebet a karóhoz. Néhány év és könnyen átveheti a szerepet a betegeskedő dollártól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!