Milyen feltételekkel jár ha felnött beteg embert lekiskorúsitanak? Mik a szabályok a gyámságra?
Nagyon nehéz felnőtt embert gyámság alá helyeztetni.
A kezelőorvosától (pszichiáter) kell egy igazolás,hogy nem tud önmagáról gondoskodni. Ezzel lehet a Gyámhivatalnál kérni a gyámság alá helyezést. Ők kimennek környezet tanulmányra,megvizsgálják a beteg és annak a körülményeit,aki gyám akar lenni. Ha jogosnak találják a kérelmet,akkor kezdeményezik a gyámság alá helyezést a bíróságnál. Ők többnyire elküldik a beteget igazságügyi orvos szakértői vizsgálatra.
Ezután döntenek a gyámság alá helyezésről.
Erről tudni kell azt is,hogy ez nem feltétlen örökidőre szól,bármikor vissza lehet vonni. Elélg,ha valaki feljelenti a gyámot,hogy nem gondoskodik megfelelően a betegről.
Ha gyámság alá helyezik,akkor a gyám nem csupán a pénze felett rendelkezik,hanem személyesen felel a gyámsága alatt levő ember minden tettéért!
Pl. az illető lop,vagy öngyilkosságot kísérel meg,vagy bármi egyéb dolgot tesz,a gyámot vonják érte felelősségre.
Jól meg kell gondolni,mert ez nem csak egy papír.
Felnőtt embert GONDNOKSÁG alá lehet helyeztetni, ez a helyes kifejezés. Ennek is két fajtája van:
1. Cselekvőképességet korlátozó gondnokság
2. Cselekvőképességet kizáró gondnokság
Mindkettőt kérheti családtag, közeli hozzátartozó, kimondani pedig a bíróság fogja végsősoron.
Azt helyezik gondnokság alá, akinek a belátási képessége tartósan, vagy időszakosan visszatérően csorbul (bizonyos ügyekkel kapcsolatban). A cselekvőképességet kizáró gondnoksághoz az szükséges, hogy a személy a belátási képesség teljes hiányában legyen. Akinek csak korlátozott a cselekvőképessége, az a saját nevében szerezhet jogokat, vállalhat kötelezettségeket, tehet személyes jognyilatkozatokat (pl. apaság elismerése, végrendelet).
Gyakorlatilag az vonatkozik a cselekvőképtelenre, mint a 14 éven aluli kiskorúra (ők is cselekvőképtelenek), a korlátozottan cselekvőképesre pedig az, ami a 14 és 18 év közötti kiskorúra (akik szintén korlátozottan cselekvőképesnek számítanak).
A gondnokra vonatkozik a témában még az, hogy ő jár el a gondnokoltat érintő ügyekben, dönt a nevében, de a gondnokolt véleményét ki kell kérnie, a kárára nem hozhat döntéseket.
Na, ez amit leírtam, elvileg tuti, mivel ezt két hete tanultam, és az órai jegyzetemből néztem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!